آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

همانطور که می دانید تغییر DNS به افزایش سرعت اینترنت کمک زیادی می کند. DNS یک بخش حیاتی اینترنت است و هرISP یا شبکه می تواند از سرور DNS استفاده کند اما مشکلات امنیتی را نیز باید در نظر داشت. DNS های مختلفی ارائه شده اند و در اختیار کاربران قرار گرفته اند در نتیجه کاربران به راحتی می توانند با بهره گیری از این سرویس ها، سرعت اینترنت خود را افزایش دهند. اخیرا کمپانی کلاودفلیر، DNS جدید 1.1.1.1 را معرفی کرد و در عین ارائه امنیت بالا، سرعت خوبی را نیز در اختیار کاربران قرار داده است. از دیگر DNS های معتبر می توان به Google DNS و OpenDNS نیز اشاره کرد. دو روش برای تغییر DNS وجود دارد که شامل تغییر DNS مودم و تغییر DNS دستگاه (لپ تاپ یا گوشی هوشمند) می شود. در واقع زمانی که DNS مودم را تغییر می دهید تمامی دستگاه های متصل به مودم از این تغییرات بهره مند خواهند شد. در این مطلب سعی داریم تا به آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت به دو روش مختلف ذکر شده بپردازیم.

تغییر DNS در مودم

ابتدا باید مرورگر خود را باز کنید و در نوار آدرس 192.168.1.1 را وارد نمایید تا وارد صفحه تنظیمات مودم شوید. در صفحه باز شده باید در بخش نام کاربری و رمز عبور کلمه Admin را تایپ کنید تا صفحه مورد نظر باز شود. این صفحه تنظیمات بر اساس مدل مودم شما متفاوت خواهد بود اما تنظیمات یکسانی را ارائه می کند. کافیست تا وارد Advanced شوید و گزینه DNS Setup را پیدا کنید.

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

خواهید دید که DNS در وضعیت خودکار قرار دارد که با فعال کردن وضعیت دستی می توانید DNS مورد نظر را در کادرهای داده شده وارد نمایید و در نهایت تغییرات را ذخیره کنید. پس از پایان این کار باید مودم را یک دور خاموش و روشن کنید. (در پایان این مطلب سه DNS را در اختیارتان قرار خواهیم داد که می توانید از آن ها بهره ببرید.)

تغییر DNS در ویندوز

برای  تغییر DNS در تنظیمات ویندوز می توانید وارد Control Panel شده بر روی Network and Internet کلیک کنید و وارد Network and Sharing Center شوید. در نهایت باید از پنل سمت چپ بر روی change adaptor Settings کلیک نمایید.

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

بر روی شبکه فعال کلیک راست کنید و Properties را انتخاب نمایید.

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

در کادر باز شده باید گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را انتخاب کنید و بر روی Properties کلیک نمایید.

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

در پنجره باز شده با کلیک بر روی Use the following DNS server addresses می توانید حالت دستی را فعال کنید و در کادر مورد نظر DNS را وارد نمایید. در نهایت باید بر روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

آموزش تغییر DNS برای افزایش سرعت اینترنت

برای تغییر DNS می توانید از DNS هایی که در ادامه ارائه کرده ایم استفاده نمایید:

Cloudflare:

Primary: 1.1.1.1
Secondary: 1.0.0.1

Google DNS

Primary: 8.8.8.8
Secondary: 8.8.4.4

OpenDNS

Primary: 208.67.222.222
Secondary: 208.67.220.220