تنظیم فرکانس مودم، 2.4 یا 5 گیگاهرتز؟

به احتمال زیاد شما هم اصطلاحات ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز را در مورد فرکانس مودم ها شنیده باشید. این اعداد طیف فرکانس‌های رادیویی‌ای هستند که دستگاه‌های وای فای شما از آنها برای اتصال به یکدیگر و همچنین اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند.

“2.4 یا 5 گیگاهرتز؟” سوالی است که بسیاری از کاربران مطرح می‌کنند. بسیاری از افراد از ماهیت اصلی این فرکانس‌ها اطلاعی ندارند و به نظر آنها به خاطر کوچکتر بودن مقدار ۲.۴ گیگاهرتز، این طیف فرکانسی، ضعیف‌تر و کوچکتر از ۵ گیگاهرتز است. اما لزوما این طور نیست.

این دو باند فرکانسی از نظر پهنای باند و آنتن دهی با هم تفاوت دارند. و البته انتخاب هر کدام از این باند‌های فرکانسی وابستگی زیادی به دستگاه‌های شما دارد.ابتدا از ماهیت خود فرکانس مودم شروع می‌کنیم.

فرکانس مودم چیست؟

این سوال از نظر فنی دقیق نیست. در واقع منظور شما از فرکانس مودم، فرکانس پروتکل وای فای دستگاه شماست ( دستگاه مورد نظر شما احتمالا یک مودم-روتر است که در اصطلاح عام آن را به عنوان مودم می‌شناسید). به صورت ساده و عامیانه، فرکانس مودم، فرکانس آنتن یا آنتن‌های وای فای مودم شماست.

از بین طیف‌های فرکانسی مختلف وای فای تاکنون سه باند فرکانسی پرکاربرد برای پروتکل وای فای در نظر گرفته شده است: ۲.۴ گیگاهرتز، ۵ گیگاهرتز و ۶ گیگاهرتز.

برای استفاده از هر کدام از این فرکانس‌ها، هم دستگاه اصلی باید از آنها پشتیبانی کند و هم دستگاه کلاینت.

  • دستگاه اصلی می‌توانید یک مودم-روتر،‌ روتر بی‌سیم یا یک اکسس پوینت وای فای باشد.
  • دستگاه کلاینت هم دستگاه‌های دیگری مانند گوشی‌ها، لپتاپ‌ها،‌ تلویزیون‌ها و دستگاه‌های هوشمند و… هستند.

در این مقاله به تفاوت‌های فرکانس‌های ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز می‌پردازیم و گریزی هم به فرکانس ۶ گیگاهرتز که تازه در سال ۲۰۲۱ به رسمیت شناخته شده و هنوز دستگاه‌های زیادی از آن پشتیبانی نمی‌کنند خواهیم زد.

تفاوت ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز؟اتصال به مودم وای فای

این دو فرکانس از جهات مختلفی تفاوت دارند. در شرایط مشابه(آنتن و قدرت ارسال یکسان) ۲.۴ گیگاهرتز برد بیشتری دارد اما از پهنای باند کمتری پشتیبانی می‌کند. ۲.۴ گیگاهرتز اطلاعات را با سرعت کمتری منتقل می‌کند اما در مقایسه با ۵ گیگاهرتز، ۲.۴ گیگاهرتز در عبور از اجسام مستحکمی مانند دیوار و سقف قدرت بیشتری دارد.

۵ گیگاهرتز مسافت کمتری را پوشش می‌دهد،‌ اما پهنای باند بیشتری دارد. به همین خاطر اطلاعات را سریع‌تر منتقل می‌کند. در عین حال فرکانس ۵ گیگاهرتز قدرت کمتری در نفوذ و عبور از اجسام را دارد. فرکانس ۵ گیگاهرتز به خاطر استفاده دستگاه‌های مختلف دیگر از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و خلوت‌تر بودن این طیف فرکانس انتخاب و اضافه شده است. در این طیف فرکانسی احتمال تداخل امواج بسیار کمتر است.

اضافه شدن طیف فرکانسی ۵ گیگاهرتز اتفاق جدیدی نیست و این فرکانس همزمان با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز در سال ۱۹۹۹، برای استفاده توسط دستگاه‌های وای فای تصویب شده است.

علت فراگیر نشدن فرکانس ۵ گیگاهرتز در دسترس‌تر بودن و ارزان‌تر بودن فرستنده‌های ۲.۴ گیگاهرتزی بوده است و به همین خاطر ابتدا دستگاه‌های وای فای باند ۲.۴ گیگاهرتزی فراگیر شدند.

با گذشت زمان دستگاه‌های بیشتری با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز وارد بازار و استفاده شدند و امروزه این طیف فرکانسی معمولا بسیار شلوغ و پرترافیک است.

فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به غیر از دستگاه‌های وای فای هم فرکانس، از تداخل با مایکروویو و دستگاه‌های نظارت بر نوزاد و دستگاه های دیگر هم رنج می‌برد. با سریع‌تر شدن اینترنت و دستگاه‌های الکترونیکی نیاز بیشتری به ارتباط سریع‌تر ایجاد شد. به همین دلیل تولیدکنندگان مختلف شروع به تولید روتر‌ها و دستگاه‌های dual-band کرده‌اند تا شما بتوانید از مزایای هر دو طیف فرکانسی استفاده کنید.

مودم‌ها،‌ گوشی‌های هوشمند و لپ تاپ‌های جدید همچنان از ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند. اما فرکانس ۵ گیگاهرتز هم اضافه شده است تا در گیمینگ، استریمینگ و دانلود فایل‌های بزرگ کارایی بالاتر خود را نشان دهد.

مزایا و معایب وای فای در باند ۲.۴ گیگاهرتز

مزایا:

عبور بهتر از اجسام سختی مانند دیوار و سقف

پوشش بیشتر محیط

برد بیشتر

معایب:

پهنای باند و سرعت کمتر نسبت به ۵ گیگاهرتز

دستگاه‌های زیادی از این فرکانس استفاده می‌کنند.

احتمال تداخل سیگنال بیشتر وقتی که دستگاه‌های زیادی متصل شده‌اند.

مزایا و معایب وای فای در باند ۵ گیگاهرتز

مزایا:

ارائه سرعت بیشتر به دستگاه‌های شما

احتمال تداخل سیگنال کمتر

دستگاه‌های کمتری از این فرکانس استفاده می‌کنند و خلوت‌تر و آزادتر است.

معایب:

محیط کمتری را پوشش می‌دهد.

مانند ۲.۴ گیگاهرتز نمی‌تواند از اجسام عبور کند.

برد کمتر سیگنال

دستگاه های دو بانده (Dual-Band)

یک دستگاه دو بانده وسیله‌ای مانند یک روتر یا دستگاه کلاینت مانند گوشی، لپ تاپ و… است که می‌تواند سیگنال‌ها را هم در باند ۲.۴ گیگاهرتز و هم در باند ۵ گیگاهرتز ارسال و دریافت کند.

بیشتر دستگاه‌های مدرن خانگی دو بانده هستند. روتر‌های بی‌سیم دوبانده می‌توانند در آن واحد در هر دو فرکانس کار کنند. این مسئله در هر دو پروتکل وای فای ۵(802.11AC) و پروتکل جدید وای فای ۶(802.11AX) صادق است.

در بین دستگاه‌های کلاینت لپ تاپ‌ها و تلویزیون‌های هوشمند معمولا دوبانده هستند.

علاوه بر این دستگاه‌ها، امروزه گوشی‌های هوشمند جدید پرچمدار و گوشی‌های هوشمند سطح متوسط معمولا دوبانده هستند. می‌توانید پشتیبانی گوشی خود از حالت دوبانده را از سایت تولیدکننده گوشی یا سایت‌های بررسی گوشی بفهمید.

اگر شما یک روتر یا اکسس پوینت دو بانده داشته باشید،‌ دو نام متفاوت را در لیست شبکه‌های وای فای می‌بینید. به صورت پیشفرض در نام یکی از آنها از کلمه ۵ گیگاهرتز استفاده شده است تا بتوانید به هرکدام که برای دستگاه و کاربرد شما بهتر است متصل شوید.تعویض کارت وای فای لپ تاپ

بین ۲.۴ یا ۵ گیگاهرتز کدام را استفاده کنیم؟

از مزایای دستگاه‌های دو بانده امکان انتخاب و استفاده همزمان از هر دو باند است.

شاید فکر می‌کنید که بهتر است تمام دستگاه‌ها را به باند ۵ گیگاهرتز مودم متصل کنید، اما این تفکر کاملا درست نیست.

باید به خاطر داشته باشید که دلیل ساخت مودم-روترها و اکسس پوینت‌های دوبانده شلوغ و پرترافیک شدن شبکه وای فای در هنگام استفاده زیاد از یک باند فرکانسی است. باید دستگاه‌هایی که واقعا به مزایای باند ۵ گیگاهرتز احتیاج دارند را به آن متصل کنید.

باند ۵ گیگاهرتز

دستگاه‌هایی که به سرعت بالا و پهنای باند زیادی احتیاج دارند را به باند ۵ گیگاهرتز متصل کنید.

به عنوان مثال لپ تاپ‌ها و تلویزیون‌های هوشمند معمولا به سرعت بیشتری احتیاج دارند. البته اگر می‌خواهید که تصاویر را به صورت بی‌سیم به تلویزیون منتقل کنید.

باند 2.4 گیگاهرتز

از باند ۲.۴ گیگاهرتز هم برای گوشی‌ها، دستگاه‌های هوشمند IoT و دوربین‌های مدار‌بسته استفاده کنید. دستگاه‌های کوچک معمولا به پهنای باند زیادی از وای فای احتیاج ندارند،‌ اما به برد و محدوده پوشش وسیع‌تر و بهتری نیاز دارند که فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز این نیاز را برطرف می‌کند.

به خاطر داشته باشید، هنگامی که از باند ۵ گیگاهرتز استفاده کنید مقداری از برد سیگنال وای فای را فدا می‌کنید اما سرعت بالاتری به دست می‌آورید.

۲.۴ گیگاهرتز برد بیشتری به شما ارائه می‌دهد و ۵ گیگاهرتز سرعت بیشتر.

بهترین حالت استفاده از مودم‌های دوبانده اتصال پیشفرض دستگاه‌ها به باند ۲.۴ گیگاهرتز است؛ مگر اینکه بخواهید کارهایی مانند استریمینگ ویدئو، گیمینگ یا کارهایی که به پهنای باند زیادی احتیاج دارند را انجام دهید،‌ که در این صورت، آن دستگاه را به باند ۵ گیگاهرتز متصل می‌کنید.

مودم 2.4 گیگاهرتز با قیمت مناسب

همانطور که گفتیم مودم با فرکانس 2.4 گیگاهرتز برای انجام کارهای رومزه کاملا کافی است. اگر می‌خواهید یک مودم 2. گیگاهرتز انتخاب کنیم، بهتر است نگاهی به برند نتربیت بیندازید.

مودم نتربیت مدل نتنزا

مودم روتر نتربیت مدل نتنزا با بهره گیری از ویژگی‌های متعدد، اتصال پایدار و ایمنی را به شما ارائه می‌دهد. استفاده از 4 پورت شبکه، استاندارد ADSL2+ و شبکه بی‌سیم 802.11n، می‌تواند شما را با سرعت 300 مگابایت بر ثانیه به اینترنت متصل کند.

ویژگی‌های امنیتی این مودم مانند سرویس کیفیت خدمات (Qos)، پشتیبانی از پروتکل‌های امنیتی WPA/WPA2 و قابلیت Hacker Logging باعث می‌شود تا خیال شما از امنیت مودم راحت باشد.

جمع بندی به صورت خلاصه

همانطور که گفته شد تفاوت باند ۵ گیگاهرتز با باند ۲.۴ گیگاهرتز در سرعت بیشتر و اتصال پایدارتر است. اما در مقابل باند ۲.۴ گیگاهرتز که اکنون دستگاه‌های زیادی از آن استفاده می‌کند برد بیشتری دارد.

دستگاه‌های شما(کلاینت‌ها) معمولا با مودم(همان مودم-روتر‌ها) به شکلی هماهنگ می‌شوند که بهترین فرکانس انتخاب شود. اما شما می‌توانید باند ۵ گیگاهرتز را برای کاربردهای مخصوص خود آزاد نگه دارید، مانند ارسال تصویر ویدئویی به تلویزیون و یا بازی‌های کامپیوتری که اتکای زیادی روی کیفیت سیگنال و سرعت دارند.