روتر چیست و چگونه کار میکند؟

روترها جنبه مهمی از فناوری هستند که در خانه های ما جایگاه ویژه ای دارند اما اغلب ما از وجودشان بی خبر هستیم. اما در ادامه اهمیت و کاربرد روترها را از لحاظ فنی توضیح خواهیم داد.

روتر چه کاری انجام می دهد؟

به عبارت ساده تر ، یک روتر دستگاههای موجود در یک شبکه را با ارسال بسته های داده بین آنها، به یکدیگر متصل میکند. این داده ها می توانند بین دستگاه ها یا از دستگاه ها به اینترنت ارسال شوند. روتر این کار را با اختصاص یک آدرس IP  محلی به هر یک از دستگاه های موجود در شبکه انجام می دهد. این تضمین می کند که بسته های داده در شبکه گم نمی شوند و به مقصد و جای درست می رسند.

این داده ها را به عنوان یک بسته پستی تصور کنید، برای فرستادن هر بسته به مقصد، نیاز به یک آدرس پستی است تا به دست گیرنده درست برسد. شبکه محلی یارانه شما مانند یک منطقه در حومه شهر است که فقط دانستن این مکان در دنیای به این بزرگی (یعنی شبکه جهانی وب) برای فرستادن بسته و رسیدن آن به مقصد کافی نیست. در صورت کامل نبودن آدرس، بسته می تواند به راحتی به مقصدی اشتباه برسد. بنابراین ، روتر اطمینان حاصل می کند که هر مکان (دستگاه) دارای یک شماره منحصر به فرد است تا بسته به آدرس درست برود.اگر نیاز دارید که داده ها را به فرستنده باز گردانید، یا اینکه بسته خودتان را ارسال کنید، روتر شما این کار را نیز انجام خواهد داد. در حالی که روتر این کار را برای هر بسته به طور مجزا انجام می دهد، اما به اندازه ای سریع است که احساس می کنید در لحظه انجام گرفته است حتی وقتی چندین دستگاه به طور همزمان داده ها را ارسال می کنند.

تفاوت روتر و مودم چیست ؟

از آنجایی که مودم های مدرن اغلب مجهز به روتر داخلی هستند ، تمایز بین دو نوع سخت افزار مودم و روتر اغلب مبهم است. اما کسانی که روزهای ابتدایی اینترنت را به خاطر می آورند می دانند که این دو، عملکردهای متمایزی دارند.

برای اتصال به اینترنت از طریق (ISP (Internet Service Provider یا همان شرکت خدمات سرویس های اینترنتی، به مودم خود نیاز دارید ، در حالی که برای اتصال چندین دستگاه در یک شبکه که مودم شما را هم شامل  می شود، به روتر نیاز دارید. بنابراین ، روتر به مودم شما و چندین دستگاه امکان انتقال داده ها از یک مکان به مکان دیگر را می دهد. مودم یک راه ارتباطی است که ارسال و دریافت داده از اینترنت را انجام می دهد.

تفاوت روتر و مودم چیست ؟

از آنجا که نوع سیگنال های مورد استفاده در کامپیوترها در مقایسه با سیگنالی که در اینترنت استفاده می شود متفاوت است شما به طور کلی یک مودم احتیاج دارید. کامپیوترها و دستگاه های موبایل، از سیگنال نوع دیجیتال استفاده می کنند در حالی که اینترنت بر اساس سیگنال  آنالوگ کار می کند. مودم این سیگنال ها را به قالب درست می کند. این وسیله نام خود را از همین ویژگی گرفته است، مودم یک «Modulator»  به معنی «تلفیق کننده» و «Demodulator»  به معنی «تفکیک کننده» گرفته شده است. وقتی یک بسته اینترنتی را ثبت نام میکنید اغلب یک مودم از ارائه دهنده سرویس اینترنت دریافت خواهید کرد. این تبدیل سیگنال عملکرد اصلی مودم است. در واقع هماهنگی این سیگنال ها کار روتر است.

موارد استفاده روتر چیست؟ چه زمانی به یک روتر نیاز دارید ؟

زمانی که در یک خانه فقط یک کامپیوتر وجود داشت، شما برای اتصال به اینترنت فقط به یک مودم نیاز داشتید. از نظر فنی، اگر می خواهید فقط یک دستگاه را متصل کنید، هنوز هم می توانید فقط از یک مودم استفاده کنید. اما به دلایل امنیتی و آینده نگری، حتی اگر یک دستگاه در شبکه خود دارید بهتر است از یک روتر استفاده کنید.

اما اکنون که اغلب در خانه ها بیش از یک دستگاه وجود دارد ، داشتن یک روتر ضروری است. به عنوان مثال به تفاوت نام یک خیابان و آدرس و شماره پلاک یک خانه فکر کنید. اگر در یک خیابان فقط یک خانه وجود داشته باشد تا زمانی که تنها آدرس در آن خیابان متعلق به آن خانه است، برای فرستادن بسته به شماره پلاک خانه نیازی نخواهید داشت. اما وقتی بیش از یک خانه در یک خیابان باشد، شما به آدرس محل دقیق آن خانه ( آدرس محلی ) نیاز دارید. شما نه تنها وقتی می خواهید چند دستگاه را به اینترنت متصل کنید بلکه برای اتصال چند دستگاه به یکدیگر نیز به یک روتر نیاز دارید. حتی بدون اینترنت نیز شما می توانید با رایانه ها و دستگاه های دیگری مثل تلفن همراه، یک شبکه محلی ایجاد کنید. این کار شما را قادر می سازد که فایل ها را با دستگاههای خاص درون این شبکه از جمله چاپگر ، اسکنر و کنسول بازی انتقال داده و به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال دستور چاپ یک سند بی فایده خواهد بود اگر آن سند به تلفن همراه شما یا به اسپیکر هوشمند گوگل فرستاده شود! بلکه این سند برای چاپ باید به دستگاه چاپگر ارسال شود.

موارد استفاده از روتر

برای راه‌اندازی خانه‌های هوشمند، استفاده از روتر بسیار ضروری است، چرا که تمامی دستگاه‌های شما باید به یکدیگر متصل باشند. در صورت عدم وجود روتر، دستگاه‌های شما قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نخواهند بود. حتی شاید داشتن اینترنت برایتان ضروری نباشد، ولی قطعا به روتر نیاز دارید.

راه اندازی روتر در خانه‌های هوشمند

در رابطه با اسپیکر هوشمند گوگل، برای اتصال آن به خانه هوشمند شما و ارسال دستورات صوتی از طریق این اسپیکر به سایر دستگاه ها، روتر ضروری تر هم به نظر می رسد.  از آنجا که یک خانه هوشمند همچنین یک شبکه محلی از دستگاه ها نیز هست ، بدون روتر این دستگاه ها نمی توانند با هم ارتباط برقرار کنند. بسته به نوع دستگاه ، در صورت داشتن سرویس های ابری( اشتراک سرویس های پشتیبانی وب) ، ممکن است هنوز به اتصال به اینترنت نیاز داشته باشید. اما در نهایت ، روتر این بسته های داده را هماهنگ می کند. یک شبکه محلی می تواند بدون اینترنت یا مودم وجود داشته باشد ، اما بدون روتر نمی تواند وجود داشته باشد.

تفاوت بین روتر بی سیم و روتر سیمی چیست ؟

تفاوت بین یک روتر بی سیم و سیمی در نوع ارتباطی است که هر کدام پشتیبانی می کنند. یک روتر سیمی فقط دارای درگاه های کابل LAN است ، در حالی که یک روتر بی سیم (به عنوان روتر Wi-Fi نیز شناخته می شود) شامل آنتن ها و یک آداپتور بی سیم است که به دستگاه ها اجازه می دهد بدون کابل متصل شوند. امروزه بیشتر روترها و مودم ها شامل پورت های LAN و آنتن ها هستند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید روتر بی سیم