راهنمای جامع خرید بهترین هارد اکسترنال 2021

آیا حافظه لپ تاپ شما تقریبا پر شده است؟ به بکاپ گرفتن از تصاویر و ویدئوهای خود احتیاج دارید؟ این روزها هارد اکسترنال، قیمتی به مراتب کمتر از همیشه دارد و گزینه‌ای مناسب برای این کارهاست. در این بررسی تخصصی به شما کمک می‌کنیم که بتوانید بهترین هارد اکسترنال 2021 را برای خود انتخاب کنید.

در دوره‌ای که فضای ابری قیمت‌های به‌صرفه‌ای دارد و قیمت SSD اکسترنال ارزان‌تر می‌شود، شاید اینگونه به نظر برسد که دیگر ضرورتی به استفاده از هارد اکسترنال وجود ندارد. اما مدل‌های جدید هارد اکسترنال نسبت به مدل‌های قدیمی‌ سریع‌تر، شکیل‌تر و اغلب بادوام‌تر هستند. همچنین ظرفیت این نوع هاردها نسبت به قیمت ارزانی که دارند بسیار بالاست. شما با یک هارد اکسترنال ارزان می‌توانید تنها با وصل کردن یک کابل، یک ترابایت حافظه به لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود اضافه کنید.

البته انتخاب بهترین هارد اکسترنال چندان هم ساده نیست. ظرفیت هارد مهمترین نکته‌ای است که باید مدنظر داشته باشید؛ همین ویژگی است که براساس میزان ظرفیت مورد نیاز شما می‌تواند قیمت هارد اکسترنال را بالا و پایین کند. دیگر فاکتورهای مهم در خرید هارد اکسترنال شامل اندازه‌ی هارد (آیا به گونه‌ای طراحی شده که حمل‌ونقل آن آسان باشد یا صرفا روی میز به صورت ثابت قرار گیرد؟)، استحکام، پورتی که برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌کند و حتی رنگ‌بندی آن می‌شود.

این مطلب به شما کمک می‌کند که این موارد را به خوبی حلاجی کنید؛ بتوانید به سایر پرسش‌هایی که هنگام خرید هارد اکسترنال در ذهنتان شکل می‌گیرد، پاسخ دهید؛ و در آخر بهترین هارد اکسترنال 2021 را به شما معرفی می کنیم.

جایگاه سرعت؛ SSD یا هارد دیسک؟

شاید هارد دیسک نسبت به پولی که پرداخت می‌کنید، ظرفیت بیشتری در اختیار شما بگذارد؛ اما ابتدا باید تفاوت اصلی بین حافظه‌های اکسترنال موجود در بازار را در نظر بگیرید که همان  تفاوت هارد دیسک با SSD است.

اجزای SSD و هارد دیسک

حافظه‌های SSD اجزای مکانیکیِ کمتری نسبت به هارد دیسک‌ها دارند و سرعت بیشتری را برای دسترسی به اطلاعات مهیا می‌کنند. اما هارد دیسک‌ها اطلاعات را روی یک یا چند صفحه‌ی گردان دایره‌ای‌شکل ذخیره می‌کنند که این کار توسط یک هِد متحرکِ مغناطیسی انجام می‌گیرد. یک حافظه SSD از مجموعه‌ای از حافظه‌های فلش برای ذخیره‌ی اطلاعات استفاده می‌کند که این حافظه‌ها شبیه همان‌هایی است که در رم کامپیوتر استفاده می‌شود.

سرعت خواندن و نوشتن

سرعت معمول برای خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد دیسک در بازه‌ی 100 تا 200 مگابایت بر ثانیه است؛ که به تراکم دیسک و سرعت چرخش آن بستگی دارد. این سرعت در سریع ترین هارد اکسترنال می‌تواند 5400 دور در دقیقه باشد. سرعتی که متداول‌تر است یا 7200 دور در دقیقه باشد که کمتر به کار می‌رود. حافظه‌های SSD اکسترنال حداقل دو برابر سرعت هارد دیسک و گاهی اوقات سرعت‌های بسیار بیشتری را هم ثبت می‌کنند. طبق تست‌ها و برآوردهای ما سرعت معمول در SSD های اکسترنال بیش از 400 مگابایت بر ثانیه است. در واقعیت این رقم به این معناست که می‌توانید چندین گیگابایت داده (مثلا یک فیلم 4 گیگابایتی یا عکس‌های خانوادگی در طول یک سال) را در عرض چند ثانیه به SSD اکسترنال منتقل کنید؛ ولی همین کار با هارد دیسک اکسترنال چند دقیقه طول می‌کشد.

امنیت

نه تنها خواندن و نوشتن اطلاعاتِ ذخیره شده روی حافظه‌های فلش سریع‌تر است بلکه امن‌تر نیز خواهد بود؛ زیرا هیچ‌گونه هد متحرک مغناطیسی یا صفحه‌ی گردانی ندارد. اگر هنگام دسترسی به داده‌های موجود روی SSD به آن ضربه بزنید، هیچ خطری فایل‌های شما را از جهت غیرقابل خواندن و خراب شدن تهدید نمی‌کند.

انواع ssd اکسترنال

اگرچه SSDهای اکسترنال ارزان‌تر از قبل شده‌اند، اما راه زیادی تا جایگزینی کامل برای هارد دیسک‌ها در پیش دارند. البته هاردهای اکسترنال بزرگتر که غالبا برای استفاده رومیزی یا سرورها طراحی شده اند، همچنان از نوع هارد دیسک هستند. مهمترین دلیل این انتخاب ظرفیت بیشتر و قیمت به مراتب کمتر نسبت به SSD است.

اگر بیش از هر چیز به ظرفیت هارد نیاز دارید، هارد درایوهای قابل حمل گزینه‌ای بسیار مطلوب خواهند بود. به راحتی می‌توانید یک هارد دیسک قابل حملِ 2 ترابایتی را با قیمت مناسب پیدا کنید. قیمت SSD اکسترنال 2 ترابایتی بسیار بیشتر است و باید چیزی در حدود دو تا سه برابر بیشتر از پولی که برای هارد دیسک 2 ترابایتی می‌پردازید، برای آن پرداخت کنید. پس هوشمندانه انتخاب کنید.

هارد اکسترنال رومیزی بخریم یا قابل حمل؟

اگر مجموعه‌ای از فایل‌های تصویری بسیار بزرگ دارید، شاید شما تدوینگر عکس و فیلم یا عاشق سینما هستید؛ به احتمال زیاد به چندین ترابایت فضا برای ذخیره‌ی آن‌ها نیاز خواهید داشت. در چنین حالتی بهترین هارد اکسترنال برای شما هارد دیسک رومیزی است. این هاردها یک یا چند صفحه‌ی گردان در داخل آن‌ها قرار دارد و برای کار کردن به کابل برق اختصاصی احتیاج دارند. (در این سناریو فایل‌هایتان بر روی میز شما باقی می‌مانند.)

رفع مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز

ویژگی های ظاهری هاردهای اکسترنال رومیزی

هارد اکسترنال رومیزی که تنها یک دیسک گردان دارد معمولا از یک درایو 3.5 اینچی استفاده می‌کند و در ظرفیت‌هایی تا 12 ترابایت عرضه می‌شوند. البته تعداد کمی هارد اکسترنال 16 ترابایتی که تنها یک صفحه‌ی گردان دارند، در حال ورود به بازار هستند.ویژگی های ظاهری هاردهای اکسترنال رومیزی را به سه دسته تقسیم کردیم که در ادامه می خوانید:

دسته اول

 هاردهای اکسترنال 16 ترابایتی که تقریبا 13 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض دارند. این نوع هاردهای اکسترنال علاوه بر ذخیره‌ی مجموعه فایل‌های حجیم، می‌توانند به عنوان درایوهایی ارزان برای بکاپ گرفتن از هارد داخلی کامپیوتر به کار روند. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزار بکاپ‌گیری همراه هارد اکسترنال، استفاده کنید یا به سراغ برنامه‌های دیگر بروید.

دسته دوم

دسته دوم هاردهای اکسترنال رومیزی، تقریبا طول آن با مدل قبلی برابر است ولی عرض آن دو برابر شده است. این عرضِ بیشتر به دلیل جای دادنِ بیش از یک دیسک در هارد است. این مدل‌های بزرگ‌تر گران‌تر هستند ولی ظرفیت بسیار بیشتری هم دارند. مثلا ظرفیت‌های 16 ترابایت و بیشتر را در نظر داشته باشید. (در هارد اکسترنال 16 ترابایتی، دو درایو 8 ترابایتی قرار گرفته است.) نکته ی مهم دسته دوم این است که با هر تعداد درایو داخلی، امکان تعویض درایو وجود ندارد.

دسته سوم

بزرگ‌ترین هارد اکسترنال رومیزی، بسیار بزرگ‌تر و زمخت‌تر از دو دسته‌ی دیگری است که تا اینجا مرور کردیم. این نوع هاردها به قدری بزرگ هستند که ترجیح می‌دهید آن‌ها را زیر میز خود یا در یک محفظه‌ی سرور قرار دهید. این هاردها بیشتر برای استفاده‌ی حرفه‌ای در استودیوهای ادیت و ویرایش، اتاق‌های نظارت و کنترل و مواردی مشابه کاربرد دارند. ویژگی برجسته‌ی این هاردها در امکان تعویض درایوها است که به کمک اسلات‌های چندگانه‌ی آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. به همین دلیل در اکثر آن‌ها می‌توانید در جلوی هارد اکسترنال رومیزی به سرعت به اسلات‌های درایو دسترسی داشته باشید.

هارد رومیزی و یا هارد قابل حمل ؟

اکثر این هارد ها که چندین اسلات دارند، بدون هارد دیس داخلی فروخته می شوند. بنابراین هر نوع هاردی که بخواهید می‌توانید در داخل آن‌ها نصب کنید. (معمولا هاردهای 3.5 اینچی استفاده می شوند؛ ولی برخی مدل‌ها از هارد 2.5 اینچیِ مناسب لپ‌تاپ هم پشتیبانی می‌کنند.) مجموع ظرفیت این هاردهای اکسترنال فقط به تعداد اسلات‌های درایو و ظرفیت هاردهایی که داخل آن‌ها قرار می‌گیرد محدود می‌شود. در صنعت حافظه‌های ذخیره‌سازی به این نوع هاردهای اکسترنال (و همچنین همه‌ی هاردهای اکسترنال با ظرفیت کمتر) نام DAS داده شده است که مخفف direct attached storage و به معنای «ذخیره‌ساز مستقیم» است. این نامگذاری برای تشخیص این هاردها از ذخیره‌ساز تحت شبکه (NAS) انجام شده است. بسیاری از دستگاه‌های NAS هم چندین اسلات درایو دارند که می‌توانید چندین هارد در داخل آن‌ها قرار دهید.

هاردهای اکسترنال قابل حمل

در سمت دیگر دسته‌بندی هاردها براساس اندازه، هارد اکسترنال قابل حمل قرار می‌گیرد. هاردهای قابل حمل از همان مکانیسم‌های دیسکی که در داخل لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود، بهره می‌برند. این هاردها به طور کلی «هاردهای 2.5 اینچی» نامیده می‌شوند؛ ولی در واقعیت کمی بزرگ‌تر از این اندازه هستند. هر هارد اکسترنال قابل حملی باید به آسانی در کیف یا حتی جیب کت جا بگیرد. هاردهای اکسترنال قابل حمل برق خود را از طریق کابل USB که به کامپیوتر وصل می‌شود، تأمین می‌کنند. بنابراین هیچ نیازی به پریز برق یا سیم برق وجود ندارد. برای کسانی که همیشه در حال جا به جا شدن، سفر ، رفتن از یک دفتر به دفتر دیگر و .. هستند؛ احتمالا بهترین هارد اکسترنال یک هارد اکسترنال سبک و قابل حمل است.

هارد اکسترنال با قابلیت RAID برای چه کسانی لازم است ؟

به یاد داشته باشید بهترین هارد اکسترنال گزینه ای است که به بهترین شکل نیاز شما را برطرف می کند. اگر یک هارد اکسترنال رومیزی بزرگ‌تر با دو یا چند دیسک گردان بخرید؛ به احتمال زیاد با استفاده از نرم‌افزارِ تعبیه شده می‌توانید هارد را به عنوان یک آرایه RAID پیکربندی کنید. با توجه به سطحی از RAID که انتخاب می‌کنید، می‌توانید ظرفیت، سرعت و افزونگی داده (redundancy) یا ترکیبی از آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

هارد اکسترنال با قابلیت raid

مجموعه‌ای از هارد دیسک‌ها که با سطحی از RAID پیکربندی شده‌اند، برای دسترسی سریع‌تر به داده‌ها طراحی شده‌اند و می‌توانند به سرعت SSD نزدیک شوند. اگر اطلاعات مهمی در هارد اکسترنال ذخیره می‌کنید که از دست دادن آن‌ها برای شما گران تمام می‌شود، باید هارد اکسترنالی بخرید که از سطوح 1، 5 یا 10 برای RAID پشتیبانی کند. (یا همان RAID 1، RAID 5 و RAID 10)

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی RAID این مقاله را بخوانید: RAID Controller چیست؟

پورت های هارد اکسترنال

بعد از مکانیسم ذخیره‌سازی، نحوه‌ی اتصال هارد اکسترنال به کامپیوتر است که مشخص می‌کند با چه سرعتی می‌توانید به اطلاعات خود برسید. پورت‌های ارتباطی معمولا در حال تغییر هستند؛ ولی این روزها هاردهای اکسترنال از پورت USB استفاده می‌کنند و در مواردی، پورت Thunderbolt (تاندربولت) هم به چشم می‌خورد.

سریعترین نوع رابط

در حال حاضر سریع‌ترین نوع رابط Thunderbolt 3 است؛ که با فرض اینکه شما یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر جدید با پورت Thunderbolt 3 داشته باشید، به کار شما می‌آید. همه‌ی مدل‌های جدیدِ لپ‌تاپ‌های اپل MacBook Pro و MacBook Air دارای پورت تاندربولت 3 هستند. لپ‌تاپ‌های ویندوزیِ حرفه‌ای نیز به این پورت مجهز شده‌اند. این رابط با کانکتور USB Type-C کار می‌کند (هرچند که همه‌ی پورت‌های USB Type-C از تاندربولت 3 پشتیبانی نمی‌کنند). حداکثر سرعت انتقال 40 گیگابایت بر ثانیه است. ممکن است یک هارد اکسترنال رومیزی که از Thunderbolt 3 پشتیبانی می‌کند با اتصالات DisplayPort و USB هم کار کند. وجود این امکانات باعث می‌شود بتوانید از هارد اکسترنال به عنوان هاب برای کیبورد، ماوس و دیگر لوازم جانبی کامپیوتر استفاده کنید.

مقاله‌ی دیگری درباره‌ی تاندربولت بخوانید: پورت تاندربولت چیست؟

اگر حافظه SSD یا هارد دیسک اکسترنال با چند درایو داخلی داشته باشید که با آرایه RAID کار می‌کند، فقط مزایای Thunderbolt 3 را برای بهبود سرعت مشاهده خواهید کرد. وجود پورت Thunderbolt 3 برای هاردهای اکسترنال یک استثنا است و نه یک قاعده.

پورت USB تایپ C آن با Thunderbolt 3 سازگاری دارد

یک هارد اکسترنال رومیزی با یک دیسک گردان داخلی یا یک هارد اکسترنال قابل حمل به احتمال قریب به یقین از پورت USB قدیمی استفاده می‌کنند. تقریبا هر هارد اکسترنالی که به تازگی بررسی کرده‌ایم از USB پشتیبانی می‌کند؛ در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ نیز همین صورت است. پورت‌های USB در همه‌ی وسایل دیده می‌شوند؛ امروزه بسیاری از هاردهای اکسترنال، هم پورت مستطیل‌شکل USB-A و هم پورت بیضی‌شکل USB-C را دارند. این باعث میشود بتوانند بدون نیاز به مُبدل به کامپیوترهایی که فقط یک نوع پورت USB دارند، متصل شوند.

انواع استاندارد USB

علاوه بر تفاوت ظاهری پورت‌های USB، استاندارد آن‌ها هم متفاوت است. پورت‌هایی که روی کامپیوتر قرار دارند براساس زمان خرید کامپیوتر و به‌روز بودن تجهیزات آن، ممکن است از USB 3.0 و USB 3.1 و یا USB 3.2 پشتیبانی کنند. وقتی که به دنبال خرید هارد اکسترنال هستید، نیازی نیست از بابت تفاوت مشخصاتِ این سه نوع یواس‌بی نگران باشید. همه‌ی این استانداردها با هم سازگاری دارند و در دنیای هاردهای اکسترنال تفاوت سرعتیِ چشمگیری بین آن‌ها دیده نمی‌شود. هارد دیسک‌ها خود محدودیت سرعت دارند و این موضوع ارتباطی به USB 3 پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تفاوت ها و انواع USB 3.0

تنها موردی که استاندارد USB اهمیت می‌یابد زمانی است که می‌خواهید یک هارد اکسترنال را به پورت قدیمی و کم‌سرعت USB 2.0 وصل کنید. این نوع پورت بهتر است برای وسایلی مثل کیبورد و ماوس استفاده شود. (این پورت شاید نتواند برق کافی برای راه‌اندازی هارد اکسترنال را تأمین کند.) البته همه‌ی کامپیوترهای جدید مجهز به پورت‌های سریع‌تر USB هستند.

آیا به هارد اکسترنال ضدضربه نیاز دارید؟

جا به جایی مرتب هارد اکسترنال موضوع حساسی است. برای این کار حتما از مدل های ضدضربه استفاده کنید. برخی مدل‌ها ضربه‌گیرهای پلاستیکی دارند. برخی دیگر حتی استانداردهای نظامی را برای مقاومت در برابر شوک و ضربه و گردوغبار دریافت کرده‌اند.

برای توضیحات بیشتر مقاله‌ی IP Rating چیست را بخوانید.

و صد البته اگر هارد اکسترنال را همراه خود می‌برید، دوست دارید که ظاهری زیبا داشته باشد. برخی از هاردهای اکسترنال در چندین رنگ عرضه شده‌اند و برخی دیگر بسیار کوچک هستند که در جیب جا می‌شوند!

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، گارانتی است. گارانتی طولانی‌مدت ضمانتی برای کیفیت هارد اکسترنال است. البته اگر هارد اکسترنال از دست شما بیفتد و خراب شود، به احتمال زیاد شامل گارانتی نمی‌شود. اگر هارد اکسترنال به دلیل مشکلات سیستمی دچار خرابی شود، با گارانتی می‌توانید آن را تعویض کنید.شاید برای کسانیکه یک بار تمام اطلاعات خود را در اثر یک ضربه از دست داده اند، بهترین هارد اکسترنال یک هارد با گارانتی معتبر باشد. مهمتر اینکه با گارانتی آونگ می‌توانید تا یک سال اطلاعات خود را به صورت رایگان ریکاوری کنید؛ این خدمات در بسیاری از گارانتی‌ها وجود ندارد.

برای آنکه شما را در مسیر درستی قرار دهیم، در پایان یکی از بهترین هاردهای اکسترنال 2021 را معرفی کرده‌ایم.

هارد اکسترنال ای دیتا HD830

HD830 بهترین هارد اکسترنال 2021

هارد اکسترنال ای دیتا HD830 بسیار مقاوم است. این هارد با طراحی بی‌نظیر، استانداردهای نظامی و مقرون به صرفه بودن، یک انتخاب عالیست. در این ویدیو میزان مقاومت این هارد اکسترنال را آزموده ایم.

ویژگی‌های هارد اکسترنال ای دیتا HD830

  • دارای استاندارد IP68 برای مقاومت در برابر آب و گردوغبار
  • بدنه‌ی بسیار مقاوم در برابر ضربه و فشار
  • قیمت بسیار مناسب نسبت به ظرفیت و کیفیت ساخت
  • در دو رنگ مختلف