راهنمای خرید کیبورد مکانیکی

کار با کیبوردهای مکانیکی، می‌تواند یک حس کاملا متفاوت را به کاربر بدهند. موضوعی که در هنگام کار با کیبوردهای معمولی بازار، به هیچ عنوان وجود ندارد. در این راهنمای خرید کیبورد مکانیکی ( که عموما به عنوان کیبورد های گیمینگ شناخته می شوند ) درباره پارامترهایی صحبت می کنیم که در انتخاب بهترین کیبورد مکانیکی تاثیر گذار است.

بیایید کمی در زمان به عقب برگردیم. در گذشته نه چندان دور، انسان‌ها برای تایپ کردن یک متن بر روی کاغذ، از ماشین‌های تایپ استفاده می‌کردند. این ماشین‌ها که صدای بسیاری زیادی داشتند، حروف را به صورت جداگانه بر روی صفحه کاغذ قرار می‌دادند تا کلمه‌ها یک به یک ساخته شوند. شاید بتوان این ماشین‌های تایپ را مبدا پیدایش کیبوردهای مکانیکی امروزی دانست. کیبوردها از همان اوایل پیدایش کامپیوتر، در کنار آن حضور داشتند.

تاریخچه کیبورد

حتی در بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ میلادی، کیبوردها در کنار دیسک‌های فلاپی، از اجزای اصلی یک کامپیوتر محسوب می‌شدند. تایپ کردن یکی از ابتدایی‌ترین کارهاییست که می‌توان با کامپیوتر انجام داد. با این وجود از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ و با ورود گسترده کامپیوترهای خانگی به بازار، از اهمیت کیبوردهای مکانیکی کاسته شد. این موضوع خیلی دوام نداشت و در دهه اخیر، کیبوردهای مکانیکی به یک وسیله با اهمیت برای کاربران کامپیوتر تبدیل شده‌اند. همین امر باعث افزایش قیمت کیبوردهای مکانیکی هم شد.

اما نکته اینجاست که کیبوردهای امروزی نسبت به نمونه‌های گذشته، استحکام بالاتری دارند. تولید کنندگان این دستگاه‌ها هم از روش‌های مختلف برای جذاب‌تر کردن آن‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند پاسخگو سلیقه‌های مختلف‌ خریداران باشند. مشتریان کیبوردها امروزه به دنبال خواسته‌های متنوعی هستند.  در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی که برای خرید کیبورد مکانیکی مناسب باید مورد توجه قرار بگیرند را معرفی کنیم.

مهم ترین نکته در خرید کیبورد مکانیکی : نوع سوییچ

اولین و مهم‌ترین نکته در خصوص کیبوردهای مکانیکی، نوع کلید‌ه سوییچ های آن‌هاست. بسیاری از کیبوردهای ارزان قیمت موجود در بازار از کلید‌های گنبدی شکل یا همان dome-switch استفاده می‌کنند. فرآیند تایپ کیبوردهای dome به این شکل است که کاربر با فشار هر دکمه، ارتباط دو مدار را با یکدیگر برقرار کرده و باعث انتشار یک سیگنال می‌شود.

dome-switch کیبورد

از آن جایی جنس کلیدها در کیبوردهای مکانیکی در مقایسه با کلید‌های گنبدی شکل (Dome-Switch) محکم‌تر است، کیبوردهای مکانیکی به مراتب طول عمر طولانی‌تری دارند. (این کیبوردها به صورت تقریبی می‌توانند تا ۵۰ میلیون کلیک را تحمل کنند.)

علاوه بر این، دقت تایپ در کیبوردهای مکانیکی به مراتب بالاتر از کیبوردهای dome-switch است. از آنجایی که فرآیند تایپ به صورت کاملا سخت افزاری صورت می‌پذیرد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد که کیبوردهای مکانیکی در مقایسه با کیبوردهای دیگر، ضخیم‌تر، سنگین‌تر و گران قیمت‌تر باشند. به صورت کلی، این کیبوردها می‌توانند تجربه‌ای بسیار خوب در زمان تایپ کردن را برای کاربر به ارمغان بیاورند.

انواع کلیدهای مکانیکی

مهم‌ترین نکته در زمان خرید یک کیبورد مکانیکی، نوع کلیدهای آن است. کلید‌های کیبورد مکانیکی می‌توانند از نوع Auditory feedback (با فشار دکمه، شما صدای ارتجاع فنر را می‌شنوید)، tactile feedback (که با فشار دکمه، صدایی منتشر نمی‌شود و حس می‌کنید که یک برآمدگی را به داخل فشار می‌دهید) یا ترکیبی از هر دو نوع باشد. همچنین باید به میزان فشاری که باید برای فعال شدن یک دکمه به آن وارد کنید (Actuation Force) نیز توجه نمایید. این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد کلید‌های کیبورد و میزان خستگی انگشتان دست‌تان داشته باشد.

کلید های کلاسیک : سوییچ های سری Cherry MX

یکی از شناخته‌ شده‌ترین نمونه‌های کلید‌های مکانیکی، کلید‌هایی هستند که توسط شرکتی به نام Cherry تولید می‌شوند. کلید‌های Cherry MX در شکل‌های مختلف و برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه شما می‌توانید بسته به سلیقه شخصی و کاری که می‌خواهید با کیبورد انجام دهید، کلید مناسب خود را انتخاب نمایید. ( به خاطر داشته باشید که مسافت فعالسازی بیشتر این کلید‌ها (Actuation point) دو میلی‌متر است)

نام مدل‌های مختلف کلید‌های Cherry MX از نام رنگ‌ها گرفته شده است.‌ در ادامه، مدل‌های پرطرفدار از کلید‌های Cherry MX را به شما معرفی خواهیم کرد. آشنایی با نمونه‌های مختلف این کلید‌ها به شما کمک می‌کند تا بسته به توقعات خود از یک کیبورد مکانیکی، بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از شرکت‌های تولید کننده کیبورد، از کلید‌هایی استفاده می‌کنند که استایلی مشابه با مدل‌های Cherry دارند، اما توسط این برند ساخته نشده‌اند.

رنگ های مختلف سوییچ های کیبورد مکانیکی

کلید‌های آبی Cherry MX

کلیدهای آبی تقریبا حسی شبیه به کیبوردهای قدیمی buckling-spring را به کاربر منتقل می‌کنند. مکانیزم جدید به کار رفته در این کلید‌های آبی، سبب شده تا این کلیدها tactile و clicky باشند. با فشار کلید‌های آبی، شما به وضوح صدای کلیک را می‌شنوید. این کلید‌ها مناسب تایپیست‌های حرفه‌ای طراحی شده‌اند. البته کلید‌های آبی، به هیچ عنوان مناسب بازی کردن نیستند. چرا که نیروی مورد نیاز برای فعال کردن کلید، چیزی در حدود 50cN است که در مقایسه با کلیدهای مخصوص گیمینگ، زیاد است.

یکی از نکات منفی در خصوص کلیدهای آبی Cherry MX این است که صدای این کلیدها زیاد و اندکی آزار دهنده است. در نتیجه در فضاهای خانگی و یا اداری، ممکن است برای افراد دیگر مزاحمت ایجاد کند. یک اداره را تصور کنید که تمام کیبوردها از کلیدهای آبی استفاده می‌کنند. احتمالا پس از چند ساعت حضور در آن جا، سر درد خواهید گرفت!

خرید کیبورد مکانیکی با کلید های سری مشکی Cherry MX

میزان فشار مورد نیاز برای فعالسازی کلیدهای مشکی 60cN است. به عبارتی این کلیدها سفت‌ترین کلیدهای مورد استفاده برای ساخت کیبورد هستند. در نتیجه افرادی که به دنبال تایپ سریع با کیبورد هستند، به هیچ عنوان نمی‌توانند از این کلیدها استفاده کنند. همچنین این کلیدها اصلا مناسب گیمرها نیستند. کلیدهای مشکی بیشتر در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دقت در تایپ، بالاترین اهمیت را دارد. به عنوان مثال، برای وارد کردن داده‌های حساس (مثلا برای استفاده حسابداران و صندوقداران) و یا در برخی بازی‌های کامپیوتری که کلیدها باید با دقت فشار داده شوند، می‌توان از کیبوردهایی با کلید مشکی استفاده کرد.

خرید کلیبورد مکانیکی با کلید مشکی چری

کلیدهای مشکی Cherry MX به هیچ عنوان Tactile و Clicky نیستند.

کلیدهای قرمز Cherry MX  مناسب چه کسانی هستند ؟

کلیدهای سری قرمز CHerry MX هم مانند کلید های مشکی فیدبک لمسی و صدایی مناسبی ندارند. اما کلیدهای قرمز در مقایسه با کلیدهای مشکی، نیازمند فشار کمتری (45nC) برای فعالسازی هستند. با توجه به این که کلیدها راحت‌تر فشرده می‌شوند، گیمرها می‌توانند دکمه‌ها را با سرعت بیشتری انتخاب کرده و سریع‌تر به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنند.

خرید کیبورد مکانیکی با سوییچ قرمز

این کلیدها مناسب آن دسته از گیمرهاییست که باید به سرعت به اتفاقات بازی واکنش نشان دهند. در آن طرف داستان، کلیدهای قرمز رنگ به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای تایپ کردن متون طولانی به شمار نمی‌روند. چرا که نرم بودن کلید، امکان بروز اشتباه تایپی را به شدت بالا می‌برد. البته اگر شما یک تایپیست کاملا حرفه‌ای هستید، به هیچ عنوان نگران این قضیه نباشید. چرا که این امر سرعت تایپ کردن شما را به طرز چشمگیری بالا می‌برد.

کلیدهای قهوه‌ای Cherry MX

کلیدهای قهوه‌ای می‌توانند نیازهای گروه‌های مختلفی از کاربران را برآورده کند. چه کاربرانی که در طول روز مدام در حال تایپ کردن هستند و چه افرادی که علاقه زیادی به بازی‌های شوتینگ اول شخص دارند، از خرید کیبورد مکانیکی با کلیدهای قهوه‌ای رضایت خواهند داشت.

فشار فعالسازی کلید‌های قهوه‌ای، دقیقا مشابه با فشار فعالسازی در کلید قرمز است.(45cN) با این تفاوت که کلید قهوه‌ای، مانند کلید‌های قرمز Clicky نیستند. در عوض کلیدهای قهوه‌ای مانند کلید‌های آبی، به واسطه tactile بودن، می‌توانند سرعت تایپ کاربر را افزایش دهند. در حقیقت کلید‌های قهوه‌ای، ترکیبی از کلید‌های قرمز و آبی هستند که می‌توانند هم نیاز تایپیست‌ها و هم نیاز گیمرها را پاسخ گو باشند.

کلید‌های نقره‌‌ای (Speed Silver) Cherry MX برای چه کسانی طراحی شده اند ؟

مشابه با چیزی که در کلید‌های قرمز توضیح دادیم، نیروی لازم برای فعالسازی کلید‌‌های نقره‌ای هم 45cN است. تفاوت کلید‌های قرمز و نقره‌ای، فاصله فعالسازی کلید‌هاست. به طوری که در کلید‌های قرمز، این فاصله ۲ میلی‌متر و در کلید‌های نقره‌ای، فاصله فعالسازی ۱.۲ میلی‌متر است.

همین مسافت فعالسازی کمتر باعث می‌شود که هر کلید در هر بار ارتجاع، به جای ۴ میلی‌متر، ۳.۴ میلی‌متر را طی کند. در نتیجه مشخصا سرعت تایپ با کلید‌های نقره‌ای در مقایسه با کلید‌های قرمز بیشتر است. همچنین از آنجایی که فاصله زمانی بین لحظه فشار دادن کلید و عمل کردن آن کمتر می‌شود، میزان استفاده از کلید‌های نقره‌ای در کیبوردهای گیمینگ بیشتر است. پس خرید کیبورد مکانیکی که در آن از کلیدهایی با سوییچ نقره ای استفاده شده برای گیمرها انتخابی مناسب است.

استفاده از سوییچ های CHERRY MX RGB در کیبورد summoner

در طراحی کیبورد گیمینگ مدل XPG SUMMONER ای دیتا، از ترکیبی از سوییچ های آبی ، قرمز و نقره ای استفاده شده است. هر کدام از این کلید ها با توجه به استفاده ای که دارند تجربه کاربری متفاوتی را ایجاد می کنند.

سایر کلید‌های Cherry MX

کلید‌هایی که تا به اینجای کار معرفی کردیم، در بیشتر کیبوردهای موجود در بازار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما کلکسیون رنگی محصولات Cherry، به همین موارد بالا ختم نمی‌شود. کلید‌های شفاف (Clear) ویژگی‌هایی مشابه با کلید‌های قهوه‌ای دارند. با این تفاوت که نیروی مورد نیاز برای فعالسازی این کلید‌ها بیشتر است.

کلیدهای سبز رنگ، نمونه سفت‌تر کلیدهای آبی هستند که علاوه بر tactile بودن، clicky نیز هستند. کلید‌های سفید هم ویژگی‌های کلیدهای سبز را دارند اما در هنگام فشرده شدن، صدایی تولید نمی‌کنند. کلید‌های دیگری هم وجود دارند که تنها برای کاربردهای مشخص (مانند دکمه Space) مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این کلید‌ها در مقایسه با سایر موارد، کمتر شناخته شده‌اند.

خرید کیبورد مکانیکی با کلید هایی غیر از Cherry MX

شرکت‌های دیگری هم در زمینه تولید کلید‌های کیبورد در حال فعالیت هستند. این شرکت‌ها یا محصولی مشابه با Cherry را تولید می‌‌کنند، یا سعی دارند محصولات تولید شده توسط این کمپانی را اندکی بهبود ببخشند. به عنوان مثال، در برخی از کیبوردهای گیمینگ،‌ از کلید‌هایی استفاده می‌شود که بازه فعالسازی (Actuation Point) کمتری دارند. در نتیجه فرمان‌های کاربر با سرعت بیشتری اجرا می‌شود. شرکت Razer اخیرا  نمونه‌ای ترکیبی به نام “Mecha-Membrane” را تولید کرده است.

در این کیبورد از Means مکانیکی برای فعالسازی کلیدهای سلیکونی گنبدی شکل (dome) استفاده می‌شد. این کلیدها در برخی کیبوردها مانند Ornata Chroma، Cynosa Chroma و Cynosa Chroma Pro استفاده شده است. البته بسیاری معتقدند که نمی‌توان این کلیدها را به عنوان کلیدهای صد درصد مکانیکی به شمار آورد. علاوه بر Razer، شرکت‌های دیگری مانند Cooler Master و SteelSeries نیز اقدام به ساخت کلید‌های ترکیبی کرده‌اند.

کلید های برند Rayzer

کلید‌های مکانیکی دیگری هم تحت برند Razer در بازار وجود دارند. کلید Razer سبز (کلید‌های tactile و Clicky) کلید‌ Razer نارنجی (کلید‌های tactile و بی‌صدا)، کلیدRazer  زرد (کلیدهای Linear و بی‌صدا) از دیگر محصولات این شرکت هستند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، شرکت‌های غیر از Cherry برای این که کاربران در زمان خرید سردرگم نشوند، از رنگ‌ها برای نامگذاری تولیدات خود استفاده کردند. به عنوان مثال، کلید‌های سبز Razer بسیار مشابه با کلید‌های آبی Cherry MX هستند.

به طوری که کل مسافت ارتجاع کلید‌های سبز و نارنجی، ۴ میلی‌متر است اما مسافت فعالسازی کلید، ۱.۹ میلی‌متر است. همچنین کلیدهای زرد پس از طی مسافت ۱.۲ میلی‌متر فعال می‌شوند. ولی کل مسافت طی شده توسط کلید ۴ میلی‌متر است. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم پیش از خریداری این کیبوردها، حتما یک بار آن‌ها را امتحان کنید.

کیبوردهای Logitech

در طرف دیگر ماجرا، کیبوردهای مکانیکی Logitech به خاطر استفاده از کلید‌های تولید شده توسط خود کمپانی به نام Romer-G،‌ بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. این کلید‌ها هم به صورت tactile و هم به صورت خطی (Linear) ساخته شده‌اند و تا ۷۰ میلیون بار کلیک را تحمل می‌کنند. مسافت فعالسازی کلید‌های Romer-G چیزی بین مسافت فعالسازی در کلیدهای قرمز و نقره‌ای Cherry است.شرکت Logitech به تازگی کلید‌های آبی GX را به عنوان جایگزینی برای کلید‌های آبی Cherry MX عرضه کرد.

حتما پیش از خرید دو فاکتور اساسی را مورد بررسی قرار دهید. اول میزان فشار لازم برای فعالسازی (Actuation Force) و دوم مسافت فعالسازی (Actuation Point). سپس آن‌ها را با ویژگی‌هایی که در خصوص کلید‌های Cherry بیان کردیم، مقایسه کرده و تطبیق دهید.

تجربه کار با سوئیچ‌های آبی، قهوه‌ای و چند سوئیچ دیگر از شرکت‌های مختلف نشان می‌دهد که کلید‌ها تفاوت‌های کوچک و بزرگی با یکدیگر دارند. یکی از شرکت‌هایی که توانسته کلید‌هایی با کیفیت مشابه Cherry تولید کند Kaihua Electronics نام دارد.

کلیدهای تمام مکانیکی

یکی از عجیب‌ترین کلید‌های که در بازار یافت می‌شوند، کلیدهای تمام مکانیکی (quintessential mechanical) هستند. کلید‌هایی که با نام Buckling Spring که در کیبوردهای نسل M شرکت IBM در سال ۱۹۸۰ استفاده می‌شدند، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کلید‌های مکانیکی کیبورد لقب گرفته‌اند. این کلیدها همچنان در کیبوردهای تولید شده توسط شرکت Unicomp نیز یافت می‌شوند. چرا که این کمپانی در اصل حق ساخت این نوع از کلیدهای مکانیکی را در اختیار دارد.

کلید‌های Buckling-spring از یک فنر برای فعالسازی سوئیچ استفاده می‌کنند. وقتی کلید را فشار می‌دهید، صدای کلیک به راحتی شنیده می‌شود. این روزها شاید خیلی راحت نتوان کیبوردهایی که با این نوع کلید ساخته شده‌اند را پیدا کرد. کار با این کیبوردها یک حس تکرار نشدنی و رضایت ذهنی خاصی را به کاربر القا می‌کند.

دیگر عوامل موثر در خرید کیبورد مکانیکی

جدا از ویژگی مربوط به کلید‌ها، کیبوردهای مکانیکی قابلیت‌هایی مشابه با سایر کیبوردهای موجود در بازار را دارند. به عنوان مثال، کیبوردهای مکانیکی زیاپی مجهز به نور پس زمینه RGB هستند. در نتیجه کاربر می‌تواند به انتخاب خود، هر رنگی از طیف رنگی RGB را در پشت کلیدهای کیبوردش فعال کند.

به عنوان مثال یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار کیبورد کیمینگ XPG SUMMONER ای دیتا است. این کیبورد دارای 7 حالت نورپردازی از پیش تعریف شده است.

کیبورد مکانیکی infarex k10 ای دیتا

بیشتر بخوانیم : آموزش ویدیویی آشنایی با انواع کیبورد های گیمینگ XPG

بسیاری از کیبوردهای مکانیکی از کلید‌های Multimedia نیز برخوردار هستند. این کلیدها، یا به صورت جداگانه بر روی کیبورد قرار گرفته‌اند، یا این امکان وجود دارد که بتوان آن‌ها را بر روی دکمه‌های اصلی کیبورد برنامه ریزی کرد. کیبورد XPG SUMMONER و کیبورد گیمینگ مدل XPG INFAREX K10 از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

کدام کیبورد مکانیکی مناسب من است؟

امروزه تنوع کیبوردهای مکانیکی تا حدی زیاد شده که می‌تواند همه کاربران با سلیقه‌های مختلف را راضی کند. تنوع این کیبوردها از لحاظ وزن، طول عمر و طراحی به حدی زیاد است که در همه محیط‌ها، از سالن‌های بازی تا ادارات می‌توان از آن‌‌ها استفاده کرد مانند کیبورد XPG Summoner برند ای دیتا. به نظر می‌رسد با گذشت زمان، افراد بیشتری با این کیبوردها آشنا شده و در نتیجه فروش‌شان افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانیم : آموزش تصویری آشنایی با 2 ویژگی خاص کیبوردها