رفع مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز

رفع مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز

بیشتر افراد معمولا فایل‌های پشتیبان و مهم سیستم خود را در هاردهای اکسترنال نگهداری می‌کنند. در بسیاری از موارد، ما شاهد این هستیم که هاردهای اکسترنال در زمان اتصال به دستگاه‌ها، با مشکل عدم شناسایی توسط سیستم عامل مواجه می‌شوند. چگونه مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال در سیستم عامل‌ ویندوز را حل کنیم؟

ذخیره اطلاعات در یک بستر ایمن، چالشی است که تمامی کاربران کامپیوتر با آن مواجه هستند. شاید امروزه بسیاری از افراد از سیستم‌های ابری برای ذخیره بخشی از اطلاعات خود استفاده می‌کنند. اما همچنان عده زیادی وجود دارند که بهترین بستر برای ذخیره سازی اطلاعات را درایوهای فیزیکی می‌دانند.

نکته : از لحاظ تکنیکی هارد اکسترنال فقط به درایو های اکسترنالی گفته می شود که درون قاب آن ها از یک هارد دیسک استفاده شده است اما ما در این مقاله با اغماض از درایو اس اس دی اکسترنال هم با همان هارد اکسترنال نام می بریم. 

استفاده از هاردهای اکسترنال بسیار ساده است. تنها کافیست آن‌ها را به کامپیوتر خود وصل کرده، روی آیکون نمایش داده شده کلیک کنید و شروع به جا به جایی فایل نمایید. اما مشکل دقیقا جایی شروع می‌شود که سیستم عامل نمی‌تواند هارد اکسترنال را شناسایی کند. در ادامه ما راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌تواند در حل مشکل نشناختن هارد اکسترنال به شما کمک نماید.

اطمینان از اتصال درست هارد اکسترنال به کامپیوتر

شاید این نکته از نظر شما بسیار ساده به نظر برسد. اما یکی از راهکارهای حل مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال در کامپیوتر، بررسی وضعیت اتصال است. همچنین باید ورودی برق به هارد را نیز مورد بررسی قرار دهید. چرا که بسیای از هاردهای اکسترنال برق مورد نیاز خود را نه از طریق USB، بلکه از طریق یک کابل جداگانه و آداپتور دریافت می‌کنند. در نتیجه پیش از هر کاری، مطمئن شوید که اتصالات مربوطه به درستی برقرار شده و دکمه پاور دستگاه در وضعیت روشن قرار گرفته باشد. در این مرحله شاید بد نباشد دستگاه USB دیگری را به همان پورت USB وصل کنید و از سالم بودن پورت هم اطمینان حاصل کنید.

اتصال هارد اکسترنال به یک پورت یا یک کامپیوتر دیگر

اتصال هارد اکسترنال به یک پورت

اگر همچنان پس از بررسی اتصالات، شما اثری از هارد درایو بر روی سیستم عامل خود نمی‌بینید، بهتر است از یک درگاه USB دیگر استفاده کنید. این امکان وجود دارد که درگاه USB بر روی دستگاه شما یک مشکل جدی داشته باشد. به همین دلیل سیستم شما هیچ شانسی برای شناسایی درست هارد اکسترنال نخواهد داشت. اگر مشاهده می‌کنید که درگاه USB 3.0 جواب نمی‌دهد، بهتر است از درگاه USB 2.0 استفاده نمایید. اگر هاردتان را از طریق یک هاب USB به کامپیوتر متصل کرده‌اید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن را بدون واسطه و مستقیما به کامپیوتر وصل کنید. اگر باز هم جوابی دریافت نکردید، این بار هارد اکسترنال خود را به یک کامپیوتر دیگر متصل نمایید.

یکی دیگر از راهکارهای اطمینان از سلامت دستگاه، آزمایش آن بر روی سیستم‌ عامل‌های دیگر است. به عنوان مثال، اگر شما در شناساندن هارد خود به سیستم عامل ویندوز با مشکل مواجه شدید، توصیه ما این است که یک کامپیوتر با سیستم عامل مک پیدا کرده و وضعیت شناسایی هارد اکسترنال را بررسی کنید. چرا که احتمال ناسازگاری فرمت هارد با سیستم عامل شما وجود دارد.

کامپیوترتان هارد اکسترنال را نمی شناسد ؟ درایورها را به روز کنید

به روزرسانی درایور USB هارد اکسترنال

یکی از دلایل عدم شناسایی هارد اکسترنال توسط سیستم عامل، به روز نبودن درایورهاست. برای حل این مشکل در سیستم عامل ویندوز، وارد منو Start شوید و عبارت Device manager را در بخش جستجو وارد نمایید. برای اینکه از شناسایی هارد اکسترنال توسط سیستم عامل اطمینان حاصل کنید، کافیست بر روی علامت کنار Disk Drivers  کرده و لیست دستگاه‌های متصل شده را بررسی نمایید. اگر اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد در همان ابتدا به شما نمایش داده نشد، احتمالا نام هارد اکسترنال به همراه یک علامت اخطار زرد رنگ در این لیست به چشم خواهد خورد. در این حال، بر روی گزینه Properties کلیک کرده و در صورت مواجهه با هر مشکلی، از گوگل کمک بگیرید. اگر با انجام این کار به نتیجه مورد نظر نرسیدید، بهتر است به تب Drivers رفته و گزینه‌های به روز رسانی و یا حذف درایور را انتخاب نمایید.

هاردهای اکسترنال طوری طراحی شده‌اند که با استفاده از درایورهای داخلی ویندوز کار می‌کنند. اما شما می‌توانید درایور مورد نظر خود را از سایت سازنده دستگاه دانلود کرده و بر روی سیستم نصب کنید.

فعالسازی و فرمت کردن هارد در بخش Disk management

فعالسازی و فرمت کردن هارد در بخش Disk management

اگر روش‌های بالا مشکل عدن شناسایی هارد اکسترنال را برای شما حل نکرد، بهتر است این روشی که در ادامه آموزش می‌دهیم را امتحان کنید. در سیستم عامل ویندوز با مراجعه به منو Start عبارت Disk management را جستجو کنید. در ادامه گزینه Create and Format Hard Disk Partition را انتخاب نمایید. پس از به نمایش در آمدن کامل صفحه، در لیستی که در بخش پایین قرار دارد، به دنبا درایو خود بگردید. اگر نام هارد اکسترنال‌تان را در لیست مشاهده کردید، اطمینان حاصل کنید که دستگاه‌تان در وضعیت Online و Formatted قرار گرفته باشد. اگر وضعیت به صورت Offline نمایش داده می‌شود، با راست کلیک بر روی نام هارد، می‌توانید وضعیت آن را تغییر دهید.

اگر هارد شما به درستی فرمت نشده است، تنها کافیست بر روی نام هارد کلیک راست کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب نمایید. با انجام این کار، تمام مشکلات مربوط به ناسازگاری سیستم عامل با فرمت بندی هارد اکسترنال نیز به راحتی حل خواهد شد. توجه داشته باشید که با فرمت بندی مجدد هارد اکسترنال، تمام اطلاعات موجود بر روی آن حذف خواهند شد.

اگر با وجود Online و Formatted بودن وضعیت هارد، همچنان اثری از فایل‌های ذخیره شده بر روی آن نیست، باید بر روی نام هارد خود راست کلیک کرده و گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید.

اطلاعات روی درایو را پاک کرده و از اول شروع کنید

پاک کردن اطلاعات هارد در command prompt

در برخی از موارد شاهد این موضوع بوده‌ایم که هارد اکسترنال علی رغم نمایش داده شدن در لیست Disk Management همچنان کار نمی‌کند. این مشکل بیشتر در زمان اتصال SD cardهای فرمت شده با لینوکس برای استفاده در رزبری پای‌ها (Raspberry Pi) به چشم می‌خورد.

برای اینکه بتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید، باید با استفاده از دستور Clean در فضای command Prompt وضعیت هارد اکسترنال را به حالت اولیه تغییر دهید. دوباره بهتر است یادآوری کنیم که با انجام این کار، تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد، از بین خواهند رفت.

برای شروع، منو Start را باز کرده و عبارت Diskpart را تایپ کنید. پس از این مرحله، وارد قسمت List disk شده و دکمه Enter را فشار دهید تا لیست درایو‌ها برای شما به نمایش در بیاید. پس این که نام هارد اکسترنال خود را در لیست پیدا کردید، با استفاده از دستور Select وارد آن شوید. در ادامه شما به سیستم دستور می‌دهید تا محتویات درون دیسک را به صورت کامل پاک کند. پس از این، می‌توانید با استفاده از نکاتی که کمی قبل‌تر آموزش دادیم، شروع به فرمت بندی هارد بکنید.

توصیه نمی کنیم: خارج کردن هارد از محفظه

اگر هیچ یک از روش‌های بالا کارساز نبود به سراغ اخرین و غیر ایمن ترین راهکار برای حل مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال می رویم. در این روش باید هارد را از محفظه آن خارج کرده و به صورت مستقیم به کامپیوترتان وصل کنید. چرا که در برخی موارد، مشکل از تبدیل SATA به USB است که مانع شناخته شدن دستگاه توسط سیستم عامل می‌گردد. اگر در حال استفاده از یک کامپیوتر دسکتاپ هستید، می‌توانید هارد را مستقیما به مادربرد وصل کرده و عملکرد آن را بررسی کنید. اگر مشکل به وجود آمده با این کار حل شد، برای استفاده‌های بعدی می‌توانید از یک مبدل SATA به USB دیگر استفاده کرده و کل محفظه هارد قبلی را عوض کنید. به یاد داشته باشید که باز کردن باکس هارد عموما موجب باطل شدن گارانتی وسیله شما می شود.

اگر از هارد اکسترنال ای دیتا و یا درایو اس اس دی اکسترنال ای دیتا استفاده می کنید ما به شما توصیه می کنیم  به جای آنکه خودتان دست به کار شوید و قاب هارد را باز کنید – و احتمالا نه تنها مشکل را پیدا نمی کنید موجب بروز مشکلات جدیدی هم می شوید – درایو اکسترنال خود را به یکی از نمایندگی های آونگ برده و از خدمات پس از فروش آونگ استفاده نمایید.