درایو اکسترنال چیست ؟

درایو اکسترنال یک هارد دیسک (HDD) یا درایو اس اس دی (SSD)

درایو اکسترنال یک هارد دیسک (HDD) یا درایو اس اس دی (SSD) است که به بخش خارجی کامپیوتر وصل می‌شود. در تعریفی دیگر درایو اکسترنال همانند یک درایو اینترنال معمولی است که در محفظه مخصوص خود قرار دارد و بصورت خارجی به کامپیوتر وصل می‌شود. برخی دیسک‌های اکسترنال از طریق اتصال به کامپیوتر برق مورد نیاز خود را تامین می کند. اما برخی نیز جهت تامین انرژی مورد نیاز خود نیازمند اتصال به یک منبع تغذیه AC هستند.

درایوهای اینترنال از طریق یک محفظه ویژه درایو، قابلیت تبدیل شدن به یک درایو اکسترنال را دارند. از طرفی درایوهای اکسترنال از نقطه نظر ظرفیت ذخیره‌سازی متفاوت هستند اما همه آنها از طریق USB،eSATA، پورت فایر وایر و یا به صورت وایرلس به کامپیوتر وصل می‌شوند. فلش درایوها نیز نوعی از هاردهای اکسترنال پرتابل هستند که کاربرد فراوانی دارند.

چرا از یک درایو اکسترنال استفاده می‌کنیم؟

همانطور که گفته شد، درایوهای اکسترنال قابل حمل و با کاربری آسان هستند، ضمن اینکه می‌توانند مقادیر بالایی از ظرفیت ذخیره مورد نیاز شما را در هر مکانی در دسترس تان قرار دهند. اطلاعات و اسناد مورد نیاز به راحتی در هر زمان در اختیارتان است و می‌توانید این وسیله را در هر فضایی نگهداری نمایید.

مزیت دیگر درایو اکسترنال، قابلیت انتقال از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است که امکان انتقال فایل‌های حجیم را به راحتی فراهم می‌کند. از آنجا که ظرفیت ذخیره‌سازی این قطعات معمولا بالاست (اغلب در حد ترابایت)، می‌توان از آنها به منظور تهیه فایل‌های پشتیبان ذخیره استفاده کرد. با استفاده از یک برنامه تهیه پشتیبان، می‌توان کلیه فایل‌های موسیقی، ویدئو، کلکسیون عکس را به صورت ایمن بر روی درایو اکسترنال ذخیره کرد. بدین ترتیب شما فایل‌های اصلی را به دور از هر گونه خطر تخریب و پاک شدن بر روی این قطعه نگهداری خواهید کرد.

حتی در صورت عدم استفاده از درایو اکسترنال جهت تهیه دیسک پشتیبان، این قطعات راهکاری آسان برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی مورد نظرتان بدون نیاز به باز کردن کامپیوتر جهت افزودن قطعه جدید است، موضوعی که بویژه در لپ‌تاپ‌ها بسیار مشکل و حتی امکان ناپذیر می‌باشد.

اگر کامپیوترتان بطور مداوم اخطار پایین بودن فضای هارد دیسک را می‌دهد و یا بدلیل فضای اندک موجود بسیار کند و به سختی عمل می‌کند، احتمالا زمان آن است که از یک هارد درایو اکسترنال استفاده کنید. از این طریق شما قادر خواهید بود تا فایل‌های خود را بر روی آن کپی کرده و هارد کامپیوتر خود را خالی کنید.

هارد درایوهای اکسترنال همچنین به منظور فراهم ساختن فضای ذخیره مازاد برای شبکه داخلی شما قابل کاربرد هستند (البته بطور معمول در این حالت هارد درایوهای اینترنال بیشتر استفاده می‌شوند). در این دسته از تجهیزات ذخیره ویژه شبکه، تعداد زیادی از کاربران می‌توانند بصورت همزمان متصل شوند و معمولا روشی مناسب برای اشتراک فایل‌ها از طریق شبکه به حساب می‌آید. بدین ترتیب ایمیل زدن و یا آپلود آنلاین دیتا برای این منظور حذف می‌شود.

مقایسه هارد درایو اکسترنال و اینترنال

  • درایوهای اینترنال به صورت مستقیم به مادربورد متصل می‌شوند در حالی‌که نوع اکسترنال پس از اتصال به بخش خارجی کامپیوتر، به مادربورد وصل می‌گردد.
  • نصب سیستم‌های عامل و نرم‌افزارها نیز معمولا بر روی درایوهای اینترنال انجام می‌شود، در حالی‌که درایوهای اکسترنال برای فایل‌های غیر سیستمی نظیر عکس، ویدئو، اسناد و فایل‌ها کاربرد دارند.
  • تفاوت دیگر این دو نوع درایو در نوع منبع تغذیه آنهاست. انواع درایوهای اینترنال از طریق سیستم برق کامپیوتر بصورت مستقیم تغذیه می‌شوند، اما نوع اکسترنال از طریق کابل دیتا و سپس کامپیوتر و یا منبع تغذیه AC انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.
  • باید توجه داشت از آنجا که درایوهای اکسترنال معمولا بر روی میز و یا محل‌های در دسترس عموم قرار دارند، دیتاهای ذخیره شده بر آنها در معرض خطر دسترسی غیر از صاحب درایو است. اما به دلیل قرارگیری درایوهای اینترنال در داخل کامپیوتر، دسترسی فیزیکی به دیتاها نیازمند جداسازی هارد از داخل کیس و یا بردن کل کامپیوتر می‌باشد.
  • از سوی دیگر به دلیل آنکه درایو اکسترنال بیش از انواع اینترنال همراه فرد به مکان‌های مختلف حمل می‌شود، در معرض صدمه فیزیکی بیشتری است. البته درایوهای SSD اکسترنال در برابر صدمات فیزیکی به دلیل نداشتن قطعات متحرک مانند هارد دیسک، مقاوم تر هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای رمزگذاری روی درایو اکسترنال 

چگونه از یک درایو اکسترنال استفاده کنیم؟

استفاده از درایو اکسترنال به راحتی از طریق اتصال کابل دیتا به درایو از یک طرف و سپس اتصال آن به محل مخصوص آن در کامپیوتر، دقیقا درست همانند محل اتصال پورت USB امکان‌پذیر است. در صورت نیاز به کابل تغذیه برق، لازم است که آداپتور دستگاه به برق وصل شود.

معمولا در اکثر سیستم ها مدت زمان کوتاهی طول می کشد تا بعد از وصل کردن درایو، سیستم شما آن را شناسایی کرده و فایل های موجود روی آن را به شما نشان بدهد. از لحاظ نرم افزاری هم استفاده از درایو اکسترنال تقریبا مشابه استفاده از درایو داخلی دستگاه شماست، تنها تفاوت در نحوه دسترسی به درایو در یستم عامل های مختلف است.

از آنجا که اغلب سیستم‌های کامپیوتری صرفا یک هارد به عنوان درایو اصلی دارند، بنابراین کپی کردن، حذف و ذخیره‌سازی فایل‌ها صرفا در ابتدا بر روی این درایوهای داخلی انجام می‌گیرد. اما یک هارد اکسترنال دومین درایوی است که توسط کامپیوتر شناسایی می‌شود و آیکون مربوط در محل نزدیک به ویندوز اکسپلورر و مدیریت دیسک قرار می‌گیرد.

نکاتی که در خصوص یک هارد درایو اکسترنال باید بدانید

در صورتی‌که نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هارد درایو اکسترنال هستید، شاید نیاز باشد که مطالبی در این خصوص با سرفصل‌های زیر را مطالعه نمایید. این موارد برای شما امکان استفاده مناسب از این هارد را فراهم می‌سازد.

-نحوه تست هارد درایو اکسترنال

-نحوه تعویض یک هارد درایو اکسترنال

-نحوه فرمت کردن هارد درایو

-نحوه خالی کردن هارد درایو

-پارتیشن بندی یک هارد درایو

چه نوع هارد درایو اکسترنال را خریداری کنیم؟

همانند درایو اینترنال، نوع اکسترنال در اندازه و اشکال مختلف و همچنین قیمت‌های متفاوتی در بازار یافت می‌شود. در حین خرید درایو اکسترنال با توجه به اینکه با ظرفیت‌های بسیار متنوعی از GB تا TB مواجه می‌شوید، ممکن است انتخاب بهترین نوع برایتان گیج‌کننده باشد.

در ابتدا شما باید توجه کنید که درایو را برای چه منظوری می‌خواهید استفاده کنید. این موضوع شامل مکانی که از آن استفاده می‌کنید، نوع فایل و همچنین نوع داده‌های مورد نظر جهت ذخیره‌سازی می‌شود.

اغلب درایوهای اکسترنال برای این منظور طراحی می‌شوند که در صورت رها شدن از ارتفاع و یا قرار گرفتن در شرایط نامطلوب آب و هوایی مقاوم باشند. بنابراین اگر بدنبال این ویژگی‌ها در هارد مورد نظر خود هستید حتما نوع مقاوم و ضد آب آن را خریداری نمایید.

نکته قابل توجه دیگر میزان فضای ذخیره مورد نیاز شماست. اگر در نظر دارید که فیلم‌های HD با حجم بالا بر روی آن ذخیره کنید، مسلما نیازمند هارد درایوی با ظرفیتی بالاتر از آنچه جهت نگهداری اسناد عادی استفاده می‌شود، دارید. 

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید درایو اکسترنال ای دیتا

البته انتخاب مناسب‌ترین درایو اکسترنال به میزان زیادی بستگی به این موضوع دارد که شما برای چه منظور می‌خواهید آنرا استفاده کنید. اگر فردی یک مجموعه موزیک با حجم کمتر از 100GB دارد، هارد درایو با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت برای وی مطلوب است. البته با این پیش فرض که فایل‌های جدید دانلودی بر آن قرار نگیرد. حتی ممکن است شما همان درایو را برای مجموعه ویدئوی خانگی جدید خود و یا به عنوان ماشین مجازی خود استفاده کنید. ماشین مجازی ایجاد شده در این حالت با در اختیار گذاردن یک سخت‌افزار مجازی به شما این امکان را می‌دهد تا سیستم عامل دیگری را اجرا کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که چرا به فضای مازاد نیاز دارید و چه چیزی را در آینده در نظر دارید بر روی هارد درایو ذخیره کنید. البته عاقلانه است که درایوی با ظرفیتی بالاتر از آنچه مورد نیاز شماست، خریداری نمایید. بنابراین در صورتی‌که مطمئن نیستید چه فایل‌هایی را می‌خواهید بر روی درایو اکسترنال خود ذخیره کنید و از ظرفیت مورد نیاز خود آگاهی ندارید، می‌توانید بدین صورت عمل کنید: ابتدا با استفاده از یک ابزار آنالیز، فضای فعلی هارد دیسک خود را اسکن کنید تا بتوانید تخمینی از مقدار فضای قابل اشغال توسط فایل‌هایی که قصد دارید به HDD جدید منتقل کنید داشته باشید. سپس مقدار آنرا دو برابر کنید و بر این مبنا برای خرید هارد اکسترنال اقدام نمایید.

به عنوان مثال اگر یک مجموعه موسیقی با حجم بالا به ظرفیت 600GB دارید، برای درایو جدید خود ظرفیت 1200GB را در نظر بگیرید و برای این منظور هارد اکسترنالی با ظرفیت حدود ۱ با ۲ ترابایت خریداری نمایید. اگر فکر می‌کنید که صرفا 200GB فضا برای ذخیره فیلم‌های خود نیاز دارید، یک درایو 500GB خریداری نمایید.