آیا حافظه‌های SSD سرعت بازی را افزایش می دهند؟

هنوز مطمئن نیستید که باید حافظه SSD بخرید یا HDD؟ در این مطلب، به مقایسهی حافظه SSD و هارد دیسک (HDD) از نظر عملکرد آنها برای گیم و بازی می پردازیم و به شما در تصمیم گیری کمک می کنیم.

از آنجایی که در چند سال گذشته، قیمت حافظههای (SSD (solid state drive رو به کاهش بوده، گیمرها برای ذخیرهی بازیهای مورد علاقهی خود، در حال کوچ کردن از هارد دیسکهای قدیمی، به حافظههای SSD هستند؛ اگرچه ابهامهایی دربارهی تاثیر حافظههای SSD بر عملکرد سیستم هنگام بازی، وجود دارد.

بنابراین، در این مقاله، به برتریهایی که حافظههای HDD و SSD، در شرایط مربوط به عملکرد سیستم در بازی، نسبت به یکدیگر دارند، میپردازیم و به این سوال، پاسخ میدهیم که آیا استفاده از حافظه SSD تاثیری در تجربهی شما در بازی کردن دارد یا نه.

مزایای زیادی در استفاده از یک حافظه SSD به جای هارد دیسک سنتی وجود دارد. سرعت خواندن و نوشتن بیشتر در حافظه SSD باعث میشود بتواند فایلهای بزرگ را سریعتر بارگذاری کند و زمان راهاندازی (بوت شدن) سیستم عامل و برنامههای کامپیوتری را کاهش دهد.

حافظههای SSD در چه مواردی به گیمرها کمک میکنند

اگرچه یک حافظه SSD نمیتواند فریمریت بازیهای مورد علاقهی شما تا حد زیادی بالاتر ببرد ، اما برای گیمرها یک مزیت بزرگ به هارد دیسکهای سنتی دارد که مربوط به مدت زمان لودینگ است.

بازیهایی که بر روی SSD نصب میشوند، معمولا سریعتر از بازیهایی که بر روی هارد دیسک نصب میگردندو راهاندازی میشوند. این زمان ، از کامپیوتر تا کامپیوتر و بازی به بازی فرق دارد؛ اما در بعضی موارد راهاندازی یک بازی از یک حافظه SSD کمتر از نیمی از زمانی است که راهاندازی همان بازی از هارد دیسک طول میکشد.

همچنین وقتی یک بازی روی حافظه SSD نصب شده باشد، مدت زمانی که صرف میشود تا از منوی بازی، وارد بازی شوید، کمتر از زمانی است که روی یک هارد دیسک نصب شده باشد. این موضوع به خودی خود  یک مزیت مهم برای SSD به شمار میرود.

در مجموع، SSD علاوه بر بهبود نسبی و پایداری فریمریت ،موجب کاهش قابل ملاحظهای در مدت زمانی میشود که از منوی بازی وارد بازی میشوید.

مزایای دیگر SSD که گیمرها باید از آنها آگاه باشند

یکی دیگر از زمینههایی که حافظه SSD میتواند موثر باشد، مربوط به مدت زمانی است که طول میکشد تا سیستم شما راهاندازی و بوت شود. درست همانطور که یک حافظه SSD به بازیهای شما کمک میکند که سریعتر لود شوند، به سیستم شما نیز در راهاندازی سریعتر یاری میرساند (زمانی که سیستم عامل شما روی SSD نصب شده باشد).

سرعت بوت شدن ویندوز هنگام استفاده از حافظه SSD

  این بنچمارک که توسط «PCWorld» تهیه شده، نشان میدهد که سرعت بوت شدن ویندوز هنگام استفاده از حافظه SSD چقدر کمتر از زمانی است که روی هارد دیسک نصب شده است.

پس با انتخاب حافظه SSD به جای هارد دیسک، میتوانید مدت زمانی را که برای ورود به بازیها و روشن شدن سیستم منتظر میمانید، کاهش دهید.

با توجه به اینکه اکثر گیمرها کارهای دیگری غیر از بازی کردن هم با کامپیوترهای خود انجام میدهند، یک حافظه SSD باعث بهبود عملکرد در انتقال فایلها و باز کردن دیگر برنامهها و نرمافزارها هم میشود. برای گیمرهایی که محتوای ویدئویی هم تولید میکنند، حافظههای SSD میتوانند فایلهای بزرگ ویدئویی را با سرعت بیشتری منتقل کنند که قابلیت مهمی برای ویرایشگران ویدئو خواهد بود.

ترکیب حافظههای SSD و HDD ، یک ارتقا هوشمندانه و به صرفه

در عین حال که بسیار راحت است که حافظههای SSD و HDD را در تقابل با یکدیگر قرار دهیم، واقعیت این است که هارد دیسکها سرعت کمتری دارند اما بسیار ارزانتر از حافظههای SSD هستند.

از آنجایی که خوشبختانه میتوانید هردو حافظه SSD و HDD را در یک سیستم استفاده کنید، بهترین حالت از نظر قیمت، عملکرد و ظرفیت ذخیرهسازی این است که یک حافظه SSD را با یک هارد دیسک ترکیب کنید.

با انتخاب یک حافظه SSD با حجم کمتر (مثلا 250 یا 500 گیگابایت) و همراه کردن آن با هارد دیسک با ظرفیت بالاتر (یک ترابایت و بیشتر)، از پول خود، هم برای عملکرد بهتر و هم برای ظرفیت ذخیرهسازی، بیشترین استفاده را کردهاید. شما میتوانید از حافظه SSD برای نگهداری مهمترین بازیها و برنامههای خود استفاده کنید و هارد دیسک را برای ذخیره کردن فایلها و برنامههایی که کمتر استفاده میکنید، به کار ببرید.

بازیها را روی SSD نصب کنید یا HDD؟

یک پرسش رایجی که گیمرهایی که همزمان از حافظه SSD و HDD استفاده میکنند، میپرسند، این است که آیا باید بازیهای خود را روی حافظه SSD نصب کنند یا هارد دیسک؟ پاسخ به این پرسش، اینگونه است: بستگی دارد.

بازیهایی که روی حافظه SSD نصب شدهاند، سریعتر از آنهایی که روی هارد دیسک نصب شدهاند، لود میشوند. پس، این مزیتی است که نصب بازیها روی SSD دارد.

تا زمانی که فضای ذخیرهسازی کافی داشته باشید، قطعا منطقی است که بازیهای خود را روی حافظه SSD نصب کنید. اگر با مقدار محدودی از ظرفیت ذخیرهسازی در SSD سر و کار دارید، بهترین راه برای کنار آمدن با آن، این است که بازیها و برنامههایی را که بیشتر استفاده میکنید، در اولویت قرار دهید و آنها را روی حافظه SSD نصب کنید و هر چیز دیگری را که باقی ماند روی هارد دیسک خود قرار دهید.

حکم نهایی: حافظه SSD  منافع چشمگیری برای گیمرها دارد

اگر به دنبال این هستید که کامپیوتری با بودجهای مقرون به صرفه برای بازی تهیه کنید، یا میخواهید سیستم خود را ارتقا دهید تا عملکرد بهتری را در بازیها شاهد باشید، انتخاب یک حافظه SSD به جای هارد دیسک، می تواند یکی از گزینه های شما باشد.

در عین حال، اگر شما یک بودجه متوسط دارید (چه برای یک کامپیوترِ مخصوص بازی و چه برای ارتقا سیستم)، اضافه کردن یک حافظه SSD، به سیستم و بازیهای شما کمک میکند که بسیار سریعتر لود (load) شوند و در کل باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما میشود.

در نهایت بهترین سناریو برای گیمرها که میتوانند از پسِ هزینهی آن برآیند، استفادهی همزمان از حافظه SSD و هارد دیسک است. به این ترتیب شما میتوانید از پولی که خرج کردهاید، بیشترین استفاده را در جهت بهبود عملکرد و ظرفیت ذخیرهسازی داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با محصولات SSD ای دیتا کلیک کنید.