هرآنچه باید درباره بازیابی یا ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال بدانید

از دست دادن اطلاعات ناشی از معیوب شدن هارد دیسک، یکی از تجربه‌های استرس‌زا است که برای افرادی با سبک زندگی دیجیتالی، گاها خسارت‌های سنگینی را به دنبال دارد. چند سناریو وجود دارد که در آنها کاربر ممکن است به‌صورت ناخواسته فایل‌هایی را حذف و یا سطل آشغال سیستم عامل را خالی کند.

وقتی اطلاعات را در یک هارد اکسترنال ذخیره می‌کنید ممکن است به‌راحتی نخستین قانون ذخیره‌سازی اطلاعات را فراموش کنید «همیشه از هر فایل مهم بیش از یک نسخه نگهداری کنید!». البته بسیاری از افراد از هارد دیسک‌های اکسترنال به‌‌عنوان نسخه پشتیبان یا Backup استفاده می‌کنند که در این صورت، طبیعتا اطلاعات موجود بر روی آن باید در جای دیگری نیز وجود داشته باشد.

و ما نیز وظیفه خود دانستیم که برای جلوگیری از این مشکل راه کارهایی را ارایه دهیم تا به طور قابل توجهی  پیشگیری کرده و از اطلاعات خود با امنیت بالا نگه داری کنید. با ما همراه باشید.

ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال فرمت شده امکان‌پذیر است؟

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال فرمت شده به چند روش امکان‌پذیر است که با توجه به شرایط، می‌توان از آنها استفاده کرد. در صورتی که هارد اکسترنال خود را به اشتباه فرمت کرده‌اید، در ادامه با این روش‌ها آشنا شده و از آنها کمک بگیرید.

نرم‌افزار بازیابی اطلاعات

اگر هیچ صدای عجیب و کلیک مانندی از هارد دیسک شما به گوش نمی‌رسد و می‌توانید وارد فضای هارد دیسک شوید اما فایلی را درون آن نمی‌بینید، امکان استفاده از نرم‌افزارهای ریکاوری اطلاعات وجود دارد.

توزیع قابل بوت لینوکس برای ریکاوری درایو

به یاد داشته باشید که هر چقدر از هارد معیوب و دچار مشکل، کمتر استفاده کنید بهتر است. با افزایش تعداد درخواست‌های Read یا خواندن اطلاعات از روی هارد، امکان تشدید مشکلات هارد وجود دارد. در خصوص Write، موضوع حتی مهم‌تر است. با نوشتن اطلاعات بسیار کم‌حجم بر روی هارد دیسک معیوب ممکن است به اطلاعات قبلی خود که قصد ریکاوری آنها را دارید، آسیب زیادی بزنید.

اگر حوصله درگیر شدن با نرم‌افزارها را ندارید و یا بر روی هارد فرمت‌ شده، سیستم عامل نصب بود، می‌توانید از یک سیستم عامل کم حجم و موقتی کمک بگیرید. با استفاده از یک سی‌دی بوتیبل یا فلش مموری حاوی ابزاری سازگار با محیط بوت مانند BackTrack، Bart PE و SpinRite، موقتا به محیط یک سیستم عامل دسترسی پیدا کنید.

توزیع قابل بوت لینوکس

از آنجایی که این سیستم عامل بر روی هارد دیسک اصلی سیستم شما قرار ندارد، هیچگونه اطلاعاتی بر روی هارد دیسک معیوب ذخیره نمی‌شود. با کمک چندین ابزار کاربردی و کاملا رایگان، می‌توانید ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال یا هاردی که سیستم عامل بر روی آن نصب بوده است را آغاز کنید.

توزیع قابل بوت لینوکس، با داشتن ابزارهای کاربردی برای ریکاوری اطلاعات ، بهترین راهکار برای ریکاوری پارتیشن‌ها و بوتیبل کردن درایو معیوب محسوب می‌شود. البته این روش به کاربران حرفه‌ای و علاقه‌مند توصیه می شود. اگر قصد ریکاوری اطلاعات در محیط ویندوز یا مک را دارید، استفاده از نرم‌افزارهای اختصاصی روش آسان‌تری است.

چطور مانع از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک شویم

در این بخش به نکاتی اشاره می‌کنیم که با رعایت آنها می‌توانید احتمال از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک را تا حد زیادی کاهش دهید.

عدم استفاده از هارد: اگر صدای کلیک یا صداهای عجیب دیگری مانند ساییدگی از هارد دیسک به گوش می‌رسد بهتر است استفاده از آن را متوقف کنید.

نرم‌افزار آنتی‌ویروس: برای حذف بدافزارها و ویروس‌های مختلف که مستقیما به اطلاعات سیستم شما حمله می‌کنند، استفاده از یک آنتی‌ویروس قدرتمند توصیه می‌شود.

تهیه نسخه پشتیبان: به‌طور مرتب و پیوسته از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

شرایط محیطی: استفاده از هارد دیسک در گرما یا رطوبت بیش از حد به عملکرد و عمر مفید آن ضربه خواهد زد.

دقت بیشتر: سعی کنید حتما قابلیت درخواست تایید برای کارهایی مانند حذف فایل یا فرمت کردن یک پارتیشن را فعال کنید تا از درست بودن تصمیم خود مطمئن باشید.

ریکاوری رایگان اطلاعات در شرکت آونگ

با خرید محصولات ای‌دیتا و عضویت در «باشگاه آونگ» از سرویس بی نظیر بازیابی رایگان اطلاعات هارد (Free Data Recovery) و خدمات دیگر این باشگاه بهره‌مند ‌شوید

بیشتر بخوانید : ریکاوری رایگان اطلاعات

نتیجه‌گیری

در شرایطی که هارد دیسک توسط سیستم عامل شناسایی می‌شود و صدای عجیبی هم از آن به گوش نمی‌رسد، استفاده از یک نرم‌افزار ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال یا هارد داخلی و توزیع قابل بوت لینوکس می‌تواند کارآمد باشد. اگر اطلاعات ذخیره شده بر روی درایو از اهمیت بالایی برخوردارند توصیه می‌کنیم همیشه از آن نسخه پشتیبانی به‌ صورت آنلاین و آفلاین تهیه کنید.

خوب است بدانید که هر هارد دیسکی بالاخره دچار خرابی می‌شود و بهتر است هر روز آماده این اتفاق باشید! همچنین اگر از هارد دیسکتان سروصدای عجیبی به گوش می‌رسد، برای بازیابی اطلاعات آن تلاش نکنید و آن را به یک مرکز ریکاوری اطلاعات هارد دیسک بفرستید.

شرکت آونگ به عنوان بهترین ارائه دهنده گارانتی هارد اکسترنال در ایران، در روزهای پس از خرید هارد اکسترنال شما را تنها نمی‌گذارد.