آیا برای راه اندازی NVR برای دوربین‌های IP به سوئیچ PoE نیاز داریم؟

NVR (مخفف Network Video Recorder) امکان مشاهده از راه دور، کنترل و ذخیره‌ تصاویر ضبط شده توسط دوربین IP ( یا IP Camera) را فراهم می‌سازد. این سیستم به صورت گسترده در پروژه‌‌های دوربین مدار بسته استفاده می‌شود. در مقاله امروز، به این سوال‌ ها پاسخ می دهیم : نحوه راه اندازی NVR به چه شکل است ؟ چگونه دوربین های تحت شبکه را به NVR متصل کنیم؟  آیا به سوئیچ PoE نیاز داریم ؟ چگونه سوییچ PoE را به NVR وصل کنیم ؟

دستگاه NVR چیست؟

NVR ( ان وی آر ) یک سیستم کامپیوتری ویزه است که یک نرم افزار مشخص روی آن نصب شده است. این سیستم بیشتر برای ایجاد یک شبکه از تعداد زیادی دوربین IP و به منظور دریافت تصاپویر زنده، پخش آنلاین ویدیو ها و ضبط آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم NVR قادر است تا تمام اطلاعات دوربین‌ها را بر روی هارد دیسک، فلش USB و یا حافظه انبوه (mass storage) ذخیره نماید. کاربران می‌توانند تصاویر و ویدیوهای  ضبط شده را مشاهده، بازپخش و دانلود کنند. سیستم‌ NVR رابط کاربری مخصوصی را برای کاربران ویندوز و لینوکس در نظر گرفته‌ است. رابط کاربری NVR به قدری ساده طراحی شده که اپراتورها به راحتی می‌توانند به ویدیو‌های ضبط شده دسترسی داشته و آن‌ها را مشاهده کنند. علاوه بر موارد فوق، سیستم‌های هوشمندی از قبیل تشخیص حرکت اجسام و تغییر موقعیت دوربین نیز در سیستم‌های NVR وجود دارند.

از دیگر مزایای سیستم NVR می‌توان به قابلیت استریم ویدیو‌هایی با حجم بالا و راه اندازی آسان آن اشاره کرد. در ادامه مقاله، نگاهی دقیق‌تر به شیوه‌های راه اندازی سیستم‌های NVR با استفاده و بدون استفاده از اتصالات PoE خواهیم داشت.

 راه اندازی NVR برای دوربین های تحت شبکه چگونه انجام می شود ؟

سیستم‌های NVR در بازار به دو نوع PoE NVR و non-PoE NVR تقسیم می‌شوند. هر یک از این دو مدل، به شیوه‌ای متفاوت با دوربین‌های IP ارتباط برقرار می‌کنند. در مرحله اول، باید از سازگاری دوربین‌های IP با سیستم‌های NVR اطمینان حاصل کنید. سپس وقت آن است که کیفیت سیستم NVR و دوربین‌های IP را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در حال حاضر، بسیاری از سیستم‌های NVR از دوربین‌های 4K و 12MP پشتیبانی نمی‌کنند. در صورتی که کیفیت فیلم برداری دوربین‌ها از میزان استاندارد NVR بالاتر باشد، با اعمال برخی تنظیمات می‌تواند هماهنگی لازم میان دوربین‌ها و NVR را به وجود آورد.

 راه اول: راه اندازی شبکه PoE NVR بدون استفاده از سوئیچ PoE

داخل سیستم‌های NVR که از PoE ساپورت می کنند یا اصطلاحا همان PoE NVR ها، از یک سوئیچ PoE استفاده شده که امکان اتصال مستقیم دوربین‌های IP از طریق کابل اترنت به شبکه را فراهم می‌کند. به این ترتیب هیچ کدام از دوربین‌ها برای تامین برق، نیازی به منبع انرژی جداگانه نخواهند داشت. مراحل راه اندازی یک شبکه PoE NVR به شرح زیر است:

راه اندازی شبکه PoE NVR بدون استفاده از سوئیچ PoE

  1. برقراری ارتباط میان روتر و دستگاه PoE NVR با استفاده از کابل اترنت. توجه داشته باشید که سیستم NVR باید به اینترنت دسترسی داشته باشد.
  2. اتصال دوربین‌های IP به شبکه PoE NVR با استفاده از کابل اترنت. تکنولوژی PoE انرژی مورد نیاز دوربین‌ها را از طریق کابل اترنت تامین می‌کند.
  3. اتصال NVR به تلویزیون یا مانیتور از طریق کابل VGA و یا HDMI

با انجام این مراحل، سیستم NVR شروع به کار می‌کند. تصویر بالا، یک شمای کلی از نحوه ارتباط دستگاه‌ها در این نوع سناریو را نشان می دهد. این مدل از شبکه NVR بیشتر در منازل و یا شرکت‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راه دوم: راه اندازی NVR با استفاده از سوئیچ‌های PoE

نوع دوم سیستم های NVR، سیستم‌هایی هستند که از تکنولوژی PoE پشتیبانی نمی‌کنند. پنل‌های NVR‌ در این حالت قابلیت اتصال مستقیم به دوربین‌های IP را ندارند. در نتیجه برای تامین انرژی مورد نیاز دوربین‌ها، باید از یک سوییچ PoE جداگانه و یا یک آداپتور مستقل استفاده کرد. برای راه اندازی شبکه NVR در کنار یک سوئیچ PoE، مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

  • استفاده از کابل اترنت برای برقراری اتصال میان پورت LAN سوئیچ PoE و روتر و همچنین اتصال پنل NVR با روتر. سوئیچ PoE و شبکه NVR باید به یک شبکه متصل شوند
  • اتصال دوربین IP به سوئیچ PoE با استفاده از کابل RJ45. برق مورد نیاز شبکه NVR از طریق سوییچ PoE تامین خواهد شد
  • اتصال شبکه NVR به تلویزیون یا مانیتور با استفاده از کابل VGA و یا HDMI

پس از این مرحله، با معرفی دوربین‌های IP به دستگاه NVR،‌ دستگاه شروع به ضبط تصاویر می‌کند. نحوه اتصال دستگاه‌ها در شبکه NVR در تصویر زیر به نمایش درآمده است.

راه اندازی NVR با استفاده از سوئیچ‌های PoE

سوالات متداول در خصوص راه اندازی NVR برای دوربین‌های IP

  • آیا برای راه اندازی NVR حتما باید آن را به اینترنت وصل کنیم ؟

سیستم‌های NVR برای ضبط تصاویر و ذخیره سازی آن‌ها در حافظه، نیازی به اینترنت ندارند. اگر چه امکان مدیریت از راه دور شبکه و قرارگیری اطلاعات در حافظه ابری، بدون اینترنت وجود نخواهد داشت. عدم اتصال شبکه به اینترنت همچنین امکان دریافت نوتیفیکیشن‌های مهم را نیز از کاربر سلب می‌کند.

  • آیا سیستم NVR به DVR برتری دارد؟ ( فرق بین NVR و DVR)

ضبط و ذخیره سازی ویدیو دوربین‌های آنالوگ با استفاده از سیستمی به نام DVR (که مخفف عبارت Digital Video Recorder است) انجام می‌شود. دوربین‌ها  با استفاده از کابل‌های کواکسیال (coaxial یا همان کابل آنتن) به DVR متصل می‌شوند. علاوه بر این، هر دوربین نیازمند یک منبع برق جداگانه برای تامین انرژی خواهد بود. یکی از مزیت‌های سیستم‌های DVR در مقابل NVR، هزینه راه اندازی بسیار پایین است. در نتیجه، DVR می‌تواند یک راه حل منطقی و مناسب برای افرادی باشد که به دنبال یک سیستم امنیتی کم دردسر، سریع و ارزان هستند.

در طرف مقابل، در پروژه‌هایی که دسترسی در لحظه به اطلاعات و کیفیت بالا تصاویر اهمیت فراوانی دارد، ما استفاده از سیستم‌های NVR را پیشنهاد می‌کنیم. در نتیجه کاربران باید بسته به نیاز خود از شبکه، یکی از دو مدل NVR و DVR را انتخاب کنند.

  • حداکثر فاصله دوربین‌های IP از سیستم NVR به چه میزان است؟

در شبکه‌های NVR، برقراری ارتباط بین دوربین IP و پنل با استفاده از کابل‌های اترنت صورت می‌گیرد. کارشناسان به دلیل افت بیش از حد سیگنال در فاصله‌های دور، فاصله استاندارد دوربین‌ها از شبکه را حداکثر ۱۰۰ متر اعلام کرده‌اند. به عبارت دیگر، بهینه‌ترین فاصله دوربین از پنل NVR کمتر از ۱۰۰ متر است. در مواردی که نیاز به قرارگیری دوربین در فاصله‌ای بیش از ۱۰۰ متر وجود دارد، می‌توان از گسترش دهنده‌های اترنت (Ethernet extenders) استفاده کرد.