خاموش و روشن کردن اتوماتیک وای فای

دلایل زیادی وجود دارد که بخواهید شب ها به صورت خودکار وای فای مودم یا روتر خود را خاموش کنید. برخی افراد نگران اثرات مواجهه ی طولانی مدت امواج ETF طی ساعات خواب در شب هستند. گروهی دیگر از بابت ریسک های امنیتی روشن نگه داشتن دائمی آن ابراز نگرانی می‌کنند. برخی معتقدند که خاموش کردن router در شب ، عمر مفیدش را افزایش می دهد . علاوه بر همه ی اینها وقتی از آن استفاده نمی کنید ، اصلا چرا باید روشن بماند؟ در این مقاله به بررسی راه هایی برای خاموش کردن اتوماتیک وای فای به صورت برنامه ریزی شده می پردازیم.

بیشتر بخوانید: چگونه وای فای روتر تندا را به صورت برنامه ریزی شده روشن و خاموش کنید ؟

برخی از راه های متداول برای خاموش کردن وای فای :

۱.استفاده از رابط کاربری جهت خاموش کردن (در عمل کمتر کسی به سراغ این روش می رود)
۲.بیرون کشیدن دوشاخه از برق
۳.فشردن دکمه power در صورتیکه router دکمه قطع و وصل دارد
۴.خرید یک پریز برق هوشمند تایمر دار و استفاده از آن جهت کنترل router

به جز روش اول که از طریق نرم افزار روتر انجام می شود در بقیه روش ها قطع شبکه وای فای از طریق قطع کردن برق دستگاه اتفاق می افتد. و برای روشن کردن مجدد روتر باید به صورت فیزیکی اقدام کنید و برق دستگاه را مجددا وصل کنید. در نتیجه به نظر می رسد بهترین تنظیم یک جدول زمانبندی برای خاموش و روشن کردن خودکار شبکه وای فای روتر باشد.

تعریف جدول زمان بندی برای WiFi به منظور برنامه ریزی زمان روشن بودن

در بسیاری از روتر ها شما می توانید زمان های خاموش و روشن شدن WiFi را با یک برنامه ی هفتگی تعریف کنید که بیشترین انعطاف و سازگاری را جهت کنترل router در اختیار شما قرار می دهد. وقتی که طبق جدول زمانبندی شبکه وای فای قطع می شود دستگاه هایی که از طریق کابل به روتر یا مودم شما وصل هستند همچنان به کار خود ادامه می دهند ( در صورتیکه در سه روش دیگر که روتر را خاموش می کنید ارتباط دستگاه های کابلی هم قطع می شود). در این مقاله از یک روتر به صورت نمونه استفاده کرده ایم. در روترهای مختلف ممکن است اسامی و مراحل کمی متفاوت باشد اما با کمی جستجو در منو های نرم افزار روتر خود می توانید گزینه های مورد نظر برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک وای فای را پیدا کنید. هر سوال یا مشکل احتمالی را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

مراحل کار به این ترتیب است :

۱.صفحه ی router management را باز کنید.
۲.در صفحه ی Wireless Settings ، روی “Edit WiFi Calender” کلیک کنید .

تنظیمات وایرلس روتر

۳.در قسمت popup dialog ، گزینه ی limited time رو انتخاب کنید ، سپس محدوده زمانی جهت روشن کردن WiFi را برای هر روز وارد کنید. توجه داشته باشید که می توانید در هر روز چندین بازه ی زمانی تعریف کنید. در تصویر زیر اولین بازه در روز شنبه (۱۲ نیمه شب الی ۲ صبح ) WiFi را تا ۲ صبح جمعه فعال نگه می دارد .

مشخص کردن ساعات خاموش شدن اتوماتیک وای فای
۴.برای بستن صفحه ، روی OK کلیک کنید و سپس روی Save جهت حفظ تنظیمات کلیک کنید.

برنامه زمانی  خاموش و روشن کردن اتوماتیک وای فای را بر اساس نیازتان تغییر دهید

حال اگر بطور موقت به WiFi خارج از بازه های زمانی تعریف شده نیاز داشته باشیم ، چه باید کرد؟ برای اینکار می توانید با فشردن دکمه های +/- در قسمت سمت راست جدول WiFi زمان فعالیت WiFi را فقط برای یک بار تغییر دهید.

منوی زمان بندی وای فای

مدیریت روتر از طریق فضای ابری

چه باید کرد اگر WiFi طبق برنامه ی زمانی خاموش شده ولی شما می بایست آن را برای لحظه ای مجددا روشن کنید؟ دراینصورت طبیعتا می بایست به کامپیوتری مرتبط به router از طریق ارتباط کابلی متصل شده و زمان استفاده از WiFi را افزایش دهید.ولی راه ساده تری برای برخی از روترها وجود دارد : اگر روتر شما از قابلیت مدیریت از طریق فضای ابری پشتیبانی می کند، در بخش Cloud Settings قسمت remoute control را فعال کنید و از طریق تلفن همراه خود تغییرات لازم را انجام دهید.