آیا مایکروسافت تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز 11 را دشوار کرده است؟

همانطور که احتمالا در ویندوز 10 به یاد دارید، کاربران می‌توانستند مرورگر پیش‌فرض خود به راحتی به مرورگرهای دیگر تغییر دهند. اما این امکان در ویندوز 11 حذف شده است!

در عوض، در نسخه جدید ویندوز، کاربران می‌توانند برای انواع مختلف فایل‌ها (به عنوان مثال، html ،.htm. و pdf.) نرم افزار پیش‌فرض را انتخاب کنند. این اقدام، فرآیند تغییر مرورگر پیش‌فرض را برای کاربران، پیچیده‌تر و دشوارتر کرده است.

بیشتر بخوانید : ویندوز 11 (سیستم مورد نیاز، تاریخ انتشار و ویژگی‌ها)

Jon von Tetzchner، مدیرعامل مرورگر رقیب مایکروسافت یعنی Vivaldi، معتقد است که مایکروسافت این اقدامات را انجام می‌دهد تا کاربران نتوانند از مرورگر Edge فاصله بگیرند.

او می‌گوید: «آن‌ها عمدا این کار را انجام می‌دهند! در واقع به شدت تلاش می‌کنند تا مردم را به استفاده از مرورگر خود (Edge) وادار کنند. من حدس می‌زنم که آن‌ها احساس می‌کنند مرورگرشان آنقدر قوی نیست تا مردم از آن استفاده کنند، بنابراین افراد را مجبور به این کار می‌کنند!»

von Tetzchner در ادامه می‌گوید: «این کار بسیار زشت و بی‌تاثیر است. چرا تلاش می‌کنید این کار را (تغییر مرورگر پیش‌فرض) برای کاربران سخت کنید؟ کاربران تمایل دارند از مرورگرهای مختلفی استفاده کنند. بنابراین باید به آن‌ها اجازه داده شود تا خودشان تصمیم بگیرند.»

مرورگرها به دنبال راهکارهای جایگزین!

برخی از سازندگان مرورگرها، راهکارهایی را استفاده می‌کنند که کاربران، محصول آن‌ها را به عنوان پیش‌فرض برای اجرای انواع مختلف فایل‌ها انتخاب کنند.

به عنوان مثال، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، هنگامی که گزینه in-browser را برای تبدیل فایرفاکس به مرورگر پیش‌فرض خود انتخاب می‌کنید، فایرفاکس بطور خودکار، خود را به عنوان پیش‌فرض برای اجرای برخی از انواع فایل‌ها (نه همه فایل‌های مربوط به مرورگر) تنظیم می‌کند.

Tetzchner در این باره می‌گوید: «من فکر می‌کنم هر دو مرورگر اپرا و فایرفاکس راهی برای دور زدن این موضوع پیدا کرده‌اند. اما بنظر من این کار باعث ایجاد یک شرایط ناسالم می‌شود، اپرا و فایرفاکس نیز نباید چنین رویکردی را دنبال کنند».

اما پاسخ سخنگوی مایکروسافت درباره این اظهارات نیز جالب توجه است: «ما ویندوز 11 را طراحی کردیم تا از طریق ارائه یک تجربه کاربری یکپارچه، کاربران را به چیزهایی که دوست دارند، نزدیک‌تر کنیم و در عین حال، گزینه‌های انتخابی آن‌ها را نیز محدود نکنیم. این موضوع شامل امکان تنظیم مرورگر دلخواه آن‌ها به عنوان پیش‌فرض نیز هست».

همچنین سخنگوی مایکروسافت در ادامه گفت: «ما بازخورد مشتریان جهت سفارشی‌سازی و کنترل پیش‌فرض‌ها را در ویندوز 11 بطور دقیق‌تری پیاده کردیم. از این رو، دسته بندی‌ها را حذف کردیم تا کاربران بتوانند بر اساس نوع فایل، نرم افزار پیش‌فرض خود را انتخاب کنند.»

«این موضوع نشان‌دهنده این است که ما دائما در حال گوش دادن به نظرات کاربران هستیم و آن‌ها را پیاده‌سازی می‌کنیم. در واقع ما از نظرات مشتریانی که به شکل‌گیری ویندوز کمک می‌کند، استقبال می‌کنیم.»

جمع بندی

با اینکه کاربران زیادی از این اقدام مایکروسافت ناراضی هستند، این شرکت همچنان معتقد است که انتخاب مرورگر پیش‌فرض با استفاده از نوع فایل، یک گام رو به جلو در ارتقای تجربه کاربری ویندوز 11 محسوب می‌شود.

نظر شما در این باره چیست؟ این تغییر رویکرد مایکروسافت را در جهت ارتقای تجربه کاربری می‌بینید یا تنها یک زورگویی از روی ناچاری؟!