تنظیمات شبکه برای شیر کردن پرینتر، فایل و فولدر

اشتراک گذاری فایل فولدر و پرینتر در شبکه

راه‌حلی برای پیکربندی شبکه

سبک زندگی مدرن بسیار وابسته به اینترنت و شبکه‌های بی‌سیم است. با ظهور روتر/ مودم هایی در کلاس جهانی مانند دی‌لینک، راه‌اندازی یک شبکه‌ی خانگی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها، فولدرها و پرینترها آسان‌تر از همیشه شده است. شما می‌توانید روتر دی‌لینک خود را به عنوان یک شبکه‌ی خانگی پیکربندی کنید، به گونه‌ای که از انتقال فیزیکی فایل‌ها با استفاده از درایوهای خارجی و فلش‌مموری‌ها بی‌نیاز شوید. به کمک به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پرینترها از طریق شبکه، هربار که دستگاه جدیدی را به پرینتر خود اضافه می‌کنید، مجبور نیستید که پرینتر را دوباره پیکربندی کنید. پیکربندی شبکه‌ی خانگی، امکان به اشتراک‌گذاری، جابه‌جایی و پرینت کردن را از همه‌ی دستگاه‌های موجود در شبکه فراهم می‌کند. در این مقاله، توضیح کاملی در مورد روش‌های پیکربندی شبکه ارائه می‌کنیم تا بتوانید از همه‌ی مزیت‌هایی که اشاره کردیم، بهره ببرید.

چگونه شبکه‌ی خانگی خود را برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها، فولدرها و پرینترها پیکربندی کنید؟

برای اینکه قابلیت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها، فولدرها و پرینترها را روی شبکه‌ی خانگی خود فعال کنید، باید تنظیمات خاصی برای به اشتراک‌گذاری، روی شبکه فعال باشد. در اینجا به جزئیات آن می‌پردازیم.

بررسی کنید که تنظیمات به اشتراک‌گذاری فعال شده باشد

 • از کنترل پنل (Control panel) به بخش «Network and Sharing center» بروید.

Network and Sharing center

 • در صفحه‌ی اصلی تنظیمات، روی Change Adapter Settings کلیک کنید.

Change Adapter Settings

 • روی آیکون Local Connection، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی آخر، یعنی Properties را از فهرست انتخاب کنید.

Local Connection Properties

 • در قسمت زیرِ «This connection uses the following items:»، به دنبال گزینه‌ی File and Printer Sharing for Microsoft Networks بگردید.

اشتراک فایل و چاپگر برای شبکه های مایکروسافت

 • اگر گزینه‌ای که در بالا اشاره کردیم، وجود ندارد، روی Install کلیک کنید و به Service بروید. سپس گزینه‌ی Add را بزنید و File and Printer Sharing for Microsoft Networks را انتخاب نمایید. دستورالعمل‌هایی را که نشان داده می‌شود، دنبال کنید تا نصب این گزینه تکمیل شود.
 • اگر این گزینه وجود دارد، مطمئن شوید که تیک آن خورده است.

چگونه فایل‌ها و فولدرها را از طریق شبکه به اشتراک بگذارید؟

پس از نصب کامل تنظیمات به اشتراک‌گذاری، می‌توانید با چند کلیک، از سرویس‌های به اشتراک‌گذاری استفاده کنید.

 • روی فایل یا فولدری که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، راست‌کلیک کنید و از فهرست، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید
 • در بین تب‌های Properties، روی Sharing کلیک کنید و به Advanced Sharing بروید. سپس تیک share this folder (به اشتراک‌گذاری فولدر) را بزنید
 • حالا یک تب (tab) نمایش داده می‌شود که می‌توانید نام فایل‌های اشتراکی را تعیین کنید و تعداد کاربرانی را که می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، به همراه یک متن (در صورتی که نیاز دارید) به آن اضافه کنید.‌
 • همچنین می‌توانید برای دسترسی افراد یا گروه‌هایی خاص، مجوز مخصوص صادر کنید. برای افزودن کاربر یا گروه، روی تبِ Permissions کلیک کنید.
 • برای سیستم‌فایل NTFS باید تنظیمات امنیتی را تأیید کنید تا مطمئن شوید که مجوزهای اشتراک‌گذاری شما تغییر نمی‌کند. فرمت FAT32 این سطح امنیتی را ارائه نمی‌کند.

چگونه پرینتر را به اشتراک بگذارید؟

 • به Control panel و سپس Device & Printers بروید.
 • روی نام پرینتر خود راست‌کلیک کنید و Properties را انتخاب نمایید
 • در صفحه‌ی properties، روی Share و سپس Share This Printer کلیک کنید. در قسمت Share Name یک نام برای به اشتراک‌گذاری انتخاب کنید و در نهایت روی OK کلیک کنید

این‌ها برخی از نکات و دستورالعمل‌هایی است که باید رعایت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید از شبکه‌ی خانگی خود برای ارسال یا دریافت فایل‌ها و فولدرها به صورت مستقیم استفاده کنید. همچنین می‌توانید نحوه‌ی اشتراک پرینتر را با دستگاه‌های مختلفی که به شبکه‌ی شما متصل شده‌اند، یاد بگیرید. امیدواریم این دستورالعمل‌ها به شما کمک کند تا پاسخ پرسشِ خود را پیدا کنید.

ما در آونگ به عنوان یک گارانتی معتبر برای مودم‌ها و روترهای خوش‌نام از جمله ایسوس و دی‌لینک، همواره سعی می‌کنیم که بهترین آموزش‌ها و ترفندها را در اختیار شما قرار دهیم تا بیشترین بهره را از دستگاه‌های خود ببرید. اگر ابهامی در این آموزش دارید، می‌توانید در قسمت نظرات، اعلام کنید.