به زبان ساده: رم (RAM) چیست؟

لغت RAM مخفف عبارت Random Access Memory به معنای «حافظه با دسترسی تصادفی» است. این نوع از حافظهها، در واقع محلی هستند برای ذخیره دادهها پیش از آنکه کامپیوتر آنها را پردازش کند. یک (DIMM (Dual in-line Memory Module از تراشههایی ساخته شده است که به کامپیوتر این امکان را میدهد که روی آنها عمل رایت و ریرایت را با سرعت بالا انجام دهد. رم یک نوع حافظهی موقت است به این معنی که فقط تا زمانی که کامپیوتر به جریان برق متصل باشد، دادهها را حفظ میکند و به محض این که کامپیوتر خاموش شود، همهی اطلاعات رم پاک خواهد شد. مقیاس اندازهگیری حجم حافظهی رم، گیگابایت است.

هنگامیکه افراد درباره حافظه رم کامپیوتر صحبت میکنند، اغلب منظورشان (DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM است که معمولاً در اسلاتهای DIMM روی مادربرد قرار میگیرد. از طرفی دیگر، GPU ها (مانند کارتهای گرافیکی و کارتهای ویدئویی) از (GDDR SDRAM (Graphics Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM استفاده میکنند. امروزه اغلب رمهای موجود، SDRAM هستند اما گاهی اوقات برخی مردم و یا فروشندگان از آن بهعنوان DRAM یاد میکنند.

بیشتر بخوانید : راهنمای جامع خرید رم در سال 2022

میزان رم موردنیاز شما چقدر است؟ (مثلاً در گیمینگ)

برای اکثریت افراد از جمله گیمرها و یا کسانی که از کامپیوتر در حد معمول استفاده میکنند، یک رم 16 گیگابایتی کافی است؛ اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پردازشهای سنگینی را با کامپیوترتان انجام میدهید؛ در این صورت ممکن است به یک رم 32 گیگابایتی نیاز داشته باشید.

در صورتی که تمام فضای حافظهی رم برای کامپیوتر کافی نباشد، میتواند بخشی از یک درایو ذخیرهسازی خود را نیز به یک «حافظهی مجازی» (هر چند بسیار کندتر) تبدیل کند. در این مقاله به صورت مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

DDR4 و DDR5

تا به حال چهار نسل از حافظهی DDR به بازار آمدهاند. DDR4 جدیدترین نسل است که در عین حال که سریعترین نوع از این حافظهها است، دارای بهترین عملکرد و بیشترین میزان فضای ذخیره اطلاعات نیز میباشد؛ بنابراین بهترین رمهای موجود، DDR4 ها هستند. اکثر کامپیوترهای جدید و مادربردهای حرفهای از DDR4 استفاه میکنند اما سیستمهای قدیمیتر ممکن است از DDR3 یا حتی DDR2 را نیز پشتیبانی کنند.

ظهور نسل DDR5 نیز نزدیک است و تولیدکنندگانی مانند Cadence و Micro برای تولید و ارائهی آن تا پایان سال 2019 در حال برنامهریزی هستند. با این حال، SK Hynix در ماه نوامبر اعلام کرد که اولین ارائهکنندهی DDR5 است که توانسته استانداردهای JEDEC را نیز اعمال کند.

در سال 2019 و در نمایشگاه بینالمللی CES (که هر ساله در شهر لاسوگاس آمریکا برگزار شده و در آن از جدیدترین نوآوریها در زمینهی تکنولوژی رونمایی میشود)، از حافظهی جدید DDR4 از سری XPG SPECTRIX RGB رونمایی شد. اگر از علاقهمندان به دنیای فناوریهای نوین هستید، تماشای ویدئوی رونمایی از این حافظه را از دست ندهید.

SRAM چیست؟

علاوه بر SDRAM، کامپیوترها از( SRAM (static RAM نیز به عنوان حافظه داخلی CPU استفاده میکنند.

معنی عبارات موجود در نام محصولات رم

وقتی به نام تجاری یک رم نگاه میکنید، در ابتدا نام تولیدکننده، سپس نام تجاری محصول و بعد از آن نوع رم و در نهایت یک شمارهی چهار رقمی را میبینید. این شماره چهار رقمی نشان میدهد که رم چند مگا داده (1000000 انتقال داده) را میتواند در مدت یک ثانیه جابجا کند و طبیعتاً این مقدار هر چقدر بیشتر باشد، بهتر است. به عنوان مثال، Super Talent X DDR4-3000 با 16 گیگابایت رم، میتواند 3000 مگا داده را در مدت زمان یک ثانیه انتقال دهد.