درایو SSD چه قدر عمر می‌کند و برای مراقبت ازآن چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟

SSD تا چه مدت دوام می‌آورد؟

اگر کسی چنین سؤالی را بپرسد، احتمالاً جواب‌های متنوعی دریافت خواهد کرد. اگر به دنبال یافتن طول عمر یک حافظه SSD هستید ابتدا باید به انواع متغیر ذخیره‌سازی درایوهای SSD توجه کنید. چندین نوع ساختار ذخیره‌سازی برای SSD وجود دارد: ساختار تک لایه (SLC)، ساختار چندلایه (MLC) و ساختار دولایه (TLC) و درنهایت ساختار 4 لایه (QLC). این نام‌ها تفاوت‌ها را مبهم می‌‌کند. در ساختار ذخیره‌سازی MLC در هر سلول 2 بیت، در TLC در هر سلول سه بیت و در SLC در هر سلول تنها یک بیت ذخیره می‌شود.

برای تخمین طول عمر درایوهای SSD یک قانون کلی وجود دارد: طول عمر انواع ذخیره‌سازی‌ها با سیکل‌های نوشتن مرتبط است. سلول‌های ذخیره‌سازی نوع MLC به‌اندازه 3000 سیکل نوشتن دوام می‌آورد. در نگاه اول این مقدار آن‌قدر چشمگیر نیست. بااین‌وجود در مقایسه با هارددیسک‌ها، درایوهای SSD با خواندن اطلاعات فرسوده نمی‌شود. بلکه فرسوده و خراب شدن SSD به نوشتن و حذف اطلاعات بستگی دارد.

ویژگی Wear Leveling قدم بزرگ‌تری در دوام و پایداری SSD ها برداشته است. SSD ها نسل جدید اطلاعات را در تمام فضای ذخیره‌سازی تقسیم می‌کنند تا از تمام سلول به یک اندازه ممکن مراقبت شود. دراین‌بین بعضی از SSD ها از حالت SLC برخوردارند. ازآنجایی‌که در بالا به آن اشاره شد ما هم‌اکنون با این حالت ذخیره‌سازی آشنا هستیم. با فعال کردن این حالت تنها یک بیت در SSD نوع SLC ثبت می‌شود. وقتی‌که یک درایو MLC یا TLC در این حالت قرار می‌گیرد، تقریباً مثل یک درایو SLC عمل می‌کند و در هر سلول یک بیت را ثبت می‌کند. وقتی‌که فضای ذخیره‌سازی کافی نیست، درایو به حالت عادی ذخیره‌سازی بازمی‌گردد.

بیایید یک تست پایداری و دوام را روی SSD های امروزی انجام دهیم. بدین ترتیب که به کمک ابزارهای خاص با سرعت‌بالا و به‌صورت مداوم روی این فلش‌ها اطلاعات ثبت کنیم. تا حالا SSD ها در این تست‌ها نتایج بسیار خوبی را ارائه نموده‌اند. تنها بعد از گذشت سال‌های بسیار سلول‌های ذخیره‌سازی از کار می‌افتند. حتی برای این سلول‌های غیرقابل استفاده هم راه‌حل‌های مطلوبی وجود دارد. SSD ها امروزه ظرفیت‌های جایگزین دارند. این فضاها به کاربر نشان داده نمی‌شود اما برای جایگزینی سلول‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. سلول‌های ازکارافتاده با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. اسم این فرآیند Bad Block Management است؛ بنابراین سلول‌های ذخیره‌سازی SSD در عملکردهای عادی، برای مدت طولانی کار می‌کنند.

 آیا می‌توانم طول عمر یک درایو SSD را اندازه بگیرم؟

هرقدر یک درایو SSD سلول‌های ذخیره‌سازی بیشتری داشته باشد، برای مدت طولانی‌تری کار می‌کند. دلیلش هم این است که به دلیل گستردگی سلول‌های حافظه همه آن‌ها به‌طور مستمر ری رایت نمی‌شوند. طول عمر یک SSD مدرن به کمک این فرمول محاسبه می‌شود:

فرمول طول عمر یک درایو SSD

بیایید ADATA SU900 را به‌عنوان‌مثال در نظر بگیریم. این مدل از نوع MLC با سیکل رایت 3000 است. ظرفیت درایو با توجه به مدلش بین 128 گیگابایت تا 2 ترابایت متغیر است. فاکتور SSD مقدار واقعی دیتا را نسبت به اطلاعات ثبت‌شده حقیقی مشخص می‌کند. برای محاسبه، مقدار بالای 5 انتخاب می‌شود. همچنین مقدار اطلاعات ثبت‌شده روی درایو در طول یک سال تخمین زده می‌شود. اگر تخمین این میزان دشوار است، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم مقداری بین 1500 تا 2000 گیگابایت را انتخاب کنید.

تنها اس‌اس‌دی ۲ترابایتی با ۵ سال گارانتی تعویض

نتیجه محاسبه طول عمر ADATA SU900 با ظرفیت یک ترابایت به‌صورت زیر است:

این درایو SSD به‌طور شگفت‌انگیزی تا 343 سال کار می‌کند. توجه داشته باشید که این میزان گارانتی نمی‌شود و فقط یک پیش‌بینی است. گارانتی این دستگاه 5 سال است. همچنین نیازی نیست که درایوهای TLC از این محاسبه فرار کنند. از مدل 1 ترابایتی سامسونگ سری ADATA SU800 که مجهز به نوع ذخیره‌سازی TLC است می‌توان طول عمری نزدیک به 114 سال را انتظار داشته باشید.

اگر در حال حاضر از SSD استفاده می‌کنید می‌توانید به کمک ابزارهای خاصی عمر باقی‌مانده آن را اندازه بگیرید. برنامه tool SSDlife مقدار زمان کارکرد دستگاه، مقدار اطلاعات ثبت‌شده و طول عمر باقی‌مانده را محاسبه می‌کند.

برای بهینه‌سازی طول عمر SSD چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟

تمام ابزارهای مرتبط با هارد درایو با SSD ها کار نمی‌‎کنند. ابزارهایی وجود دارند که مختص SSD هستند و به‌طور خاص از SSD شما مراقبت می‌کنند. بااین‌وجود سرویس‌های خود سیستم‌عامل، مثل Defragmentation که خود سیستم‌عامل برای هاردیسک در نظر می‌گیرد، برای SSD ها مناسب نیستند. لازم به ذکر است که defragmentation به SSD به دلیل حذف و ثبت‌های غیرضروری آسیب هم وارد می‌کند. در کل، مرتب کردن اطلاعات به‌وسیله Defragmentation برای هارد SSD استفاده نمی‌شود. SSD ها به تمام قسمت‌های درایو به‌طور همزمان دسترسی دارند.

نتیجه‌گیری

SSD های مدرن نه‌تنها سرعتشان بیشتر است بلکه طول عمرشان نیز شمارا ناراضی نمی‌کند. امروزه به کمک ابزارهای جدیدی مثل Bad-Block-Management و Wear Leveling، از SSD ها مراقبت بیشتری انجام می‌شود. همچنین شما به لطف برنامه‌های بهینه‌ساز قادر خواهید بود که از SSD خود مراقبت کنید و برای مدت طولانی‌تری از این نوع ذخیره‌سازی فلش استفاده کنید.

برای آشنایی با درایوهای SSD ای دیتا کلیک کنید.