5 دلیل مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات

اهمیت بکاپ گرفتن

امروزه در اکوسیستم کسب‌وکار، صاحبان مشاغل باید بتوانند برای زمانی که به علت از دست رفتن اطلاعات، در ارائه‌ی خدمات یا دیگر موارد مشکلاتی ایجاد شد، قدم‌هایی را پیش‌بینی کنند و ابتکار عمل را دست بگیرند. مهم نیست که چه چیزی باعث از دست رفتن اطلاعات شده است، اگر کسب‌وکار شما نتواند به موقع به روال قبلی خود برگردد و مشتریان احساس کنند که نمی‌توانند برای در اختیار قرار دادن داده‌هایشان، به شما اعتماد کنند، کسب‌وکار شما دیگر شانسی برای بقا نخواهد داشت. همین موضوع اهمیت بکاپ گرفتن از اطلاعات را نمایان می کند.

متأسفانه اکثر بیزینس‌ها در مقابل خرابی‌های ناشی از نابود شدن اطلاعات مجهز نشده‌اند، مخصوصا کسب‌وکارهای کوچک و متوسط. مشاغل کوچک‌تر به دلیل بودجه‌ی کمتری که برای IT خرج می‌کنند، معمولا در معرض آسیب بیشتری هستند. بکاپ گرفتن و تهیه نسخه پشتیبان باید به عنوان حداقلی‌ترین اقدام برای حفاظت از داده‌ها در نظر گرفته شود. به هر حال، شما نمی‌دانید داده‌ها چه زمانی از دست خواهند رفت و یا دچار مشکل خواهند شد، فقط این را می‌دانید که ممکن است چنین اتفاقی بیفتد. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به 5 دلیل مهمی که کسب‌وکار شما به یک استراتژی بکاپ‌گیری جامع نیاز دارد. با آگاهی از این 5 دلیل، بهتر می‌دانید که چرا باید از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.

5. اقدامات پیشگیرانه عاری از خطا نیستند

بکاپ گرفتن از اطلاعاتوقتی بحث اطلاعات کاری به میان می‌آید، همیشه بهتر است ایمن باشید نه شرمنده. این مسئله به ویژه درباره‌ی اطلاعات حساس یا اطلاعات مشتریان اهمیتی دوچندان می‌یابد؛ زیرا شرکت شما باید نشان دهد که قابل اعتماد است. اگر داده‌ها از بین برود و شما از قبل به فکر بکاپ گرفتن نبوده باشید و هیچ راهی برای بازیابی اطلاعات نداشته باشید، شاید زمان زیادی طول بکشد که نتوانید سرویس ارائه کنید و این مسئله، عواقب سنگینی مانند کاهش بهره‌وری به صفر و از دست دادن مشتریان را به همراه دارد.

برای اینکه کسب‌وکار شما خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل نشود، باید اقداماتی احتیاطی را انجام دهید. نباید اهمیت بکاپ گرفتن را دست کم بگیرید. بکاپ گرفتن در پایان هر روز کاری، بهترین دفاع در برابر از دست رفتن اطلاعات است. با وجود یک سیستم بکاپ‌گیری مناسب، می‌توانید فایل‌های بکاپ را در زمانی اندک به سیستم‌های کاملا کارامد تبدیل کنید و از هرگونه عواقب ناگوار در بیزینس خود در امان باشید.

4. حفاظت از همه دستگاه‌ها

محافظت از دستگاه هاامروزه داده‌ها، در زیرساخت‌های تجاری کمتر متمرکز شده‌اند؛ چرا که بخشی از کار در بیرون از دفاتر کار و از طریق دستگاه‌هایی مثل لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود. این دستگاه‌ها همیشه در معرض خطر دزدیده شدن یا هک شدن هستند و اگر آن‌ها را گم کنید، داده‌های روی آن‌ها را هم از دست می‌دهید. اینجاست که یک استراتژی بکاپ گرفتن جامع به کمک شما می‌آید. اگر با سیستمی کار می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد داده‌ها را روی دستگاه‌های قابل حمل ذخیره کنید، نباید ریسک از دست دادن اطلاعات را حتی زمانی که آن را گم کردید، بپذیرید. با این کار، شما و تیمتان بدون از دست دادن حتی یک تار مو، همچنان می‌توانید موثر و مفید باشید.

بیشتر بخوانید : آموزش رمزگذاری روی فلش مموری و هارد اکسترنال در ویندوز و مک

3. مراقب حوادث طبیعی باشید

حوادث طبیعیطبیعت در ذات خود غیرقابل پیش‌بینی است. حتی اگر بهترین افراد را با بهترین سخت‌افزار داشته باشید، ممکن است در هر زمانی یک طوفان یا زلزله اتفاق بیفتد و کل سیستم را از دسترس خارج کند. در مطالعه‌ای که اخیرا توسط شرکت بیمه Nationwide انجام شده، رقم قابل توجه 68 درصد از کسب‌وکارهای کوچک اعتراف کرده‌اند که برنامه‌ای برای روز مبادا نداشته‌اند. در صورتی که اتفاق ناگواری برای اطلاعات بیفتد، بکاپ‌های کاربردی از به خاک سیاه نشستن تجارت شما جلوگیری می‌کنند. بلایای طبیعی شاید دور از ذهن به نظر برسند، ولی بسیار مهم است که به آن‌ها توجه شود پس قبل از وقوع حادثه بهتر است بکاپ گرفتن را شروع کنید؛ زیرا همه‌ی آن‌ها با هشدار هواشناسی همراه نیستند. حوادث روزمره مانند آتش گرفتن وسایل برقی، شکسته شدن لوله‌های آب و حتی خرابی وسایل تهویه هوا می‌تواند باعث آسیب دیدن دستگاه‌های اداری و از دست رفتن داده‌ها شود.

2. باج‌افزار

باج افزاردرگیر شدن با باج‌افزار (Ransomware) می‌تواند خانمان برانداز باشد. برای پیشگیری از تأثیر مخربی که چندین فایل رمزگذاری شده بر پیکره‌ی کار می‌گذارند، به یک استراتژی بکاپ‌گیری قوی نیاز دارید. پیشگیری، اولین قدم برای حفظ امنیت است و می‌تواند شما را از دردسرها و اتلاف منابع برای ریکاوری اطلاعاتی که اصلا نباید از دست بروند، نجات دهد. متأسفانه پیشگیری از حملات سایبری همانند باج‌افزارها روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. با حضور برنامه‌های «بدافزار به عنوان سرویس» (MaaS) هرکسی به آسانی می‌تواند یک بدافزار بخرد و یک حمله‌ی باج‌افزار را بدون هیچ‌گونه دانش فنی، پیش ببرد. حملات باج‌افزار، به ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط می‌تواند فلج‌کننده باشد؛ زیرا اکثرا منابع کافی برای محافظت کامل در برابر بدافزار را در اختیار ندارند. در این شرایط، داشتن نسخه‌ی بکاپ که بتوانید از آن اطلاعات را بازیابی کنید، می‌تواند جان کسب‌وکار شما را نجات دهد.

1. خطای انسانی

خطای انسانی و از بین رفتن اطلاعاتدر بین تمام دلایلی که می‌تواند باعث از دست رفتن اطلاعات شود، دلیل اصلی و عمده، همان خطای انسانی است. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که خطای انسانی می‌تواند بین 25 تا 75 درصد از موارد از بین رفتن داده‌ها را که در یک سال اتفاق می‌افتد، ناشی شود. خطای انسانی بسیار متداول است؛ چرا که همیشه مخرب نیست. برای مثال، یک فایل یا فولدر مهم که ممکن است به صورت اتفاقی (و یا عمدی !!! ) حذف شود یا محتوای آن تغییر کند. اما مشکل اینجاست که ممکن است هفته‌ها و بلکه ماه‌ها بعد متوجه این اشتباه شوید که آن زمان دیگر نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

وجه دیگر خطای انسانی، زمانی است که افشا می‌شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت باج‌افزار در نفوذ به سیستم‌ها این است که مجرمان سایبری معمولا برای موفقیت، به روش‌های پیچیده‌ای نیاز ندارند. حتی اگر شما از پیشرفته‌ترین فایروال‌ها هم استفاده کرده باشید و سیستم خود را آپدیت و به‌روز نگه دارید، مهاجمان سایبری می‌توانند به روش فیشینگ و دیگر مدل‌های مهندسی اجتماعی متوسل شوند و کارکنان شما را هدف بگیرند و آن‌ها را ناقلان یک بدافزار کنند. این تکنیک‌ها به میزان زیادی در گسترش آلودگی بدافزار موثر هستند.

بکاپ گرفتن شما را از خطر از دست دادن اطلاعات نجات می‌دهد

بکاپ گرفتن از اطلاعات، تنها روش ایمن و بدون خطر برای کم کردن خسارتِ از دست دادن داده‌ها است. نمی‌توان بلایای طبیعی و خطای انسانی را از بین برد یا به طور کامل آن‌ها را پیش‌بینی کرد؛ اما یک استراتژی بکاپ‌گیری، شامل بکاپ روی سِروری امن و غیر از سِرور اصلی (offsite backup) است که اطلاعات شرکت روی آن قرار دارد و می‌تواند از همه‌ی کسب‌وکارها در هر سطحی- به‌خصوص بیزینس‌های کوچک- در مقابل انواع اتفاقاتی که برای داده‌ها می‌افتد، پشتیبانی کند. وقتی صحبت از اطلاعات می‌شود، اگر بتوانید به مشتریان خود این تضمین را بدهید که یک برنامه‌ی مطمئن برای بکاپ و ریکاوری داده‌ها دارید، یک سر و گردن بالاتر از کسب‌وکارهایی قرار می‌گیرید که چنین امکانی ندارند.

روش های بکاپ گرفتن

راه‌اندازی یک سیستم بکاپ‌گیری جامع، لزوما گران‌قیمت و پیچیده نیست. حافظه‌های ذخیره‌سازی و روش‌های مختلفی برای بکاپ گرفتن وجود دارد که قابل اطمینان و مقرون به صرفه هستند. اگر به دنبال تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شخصی خودتان هستید و یا در شرکتی کوچک فعالیت می کنید که خرید یک سرور مجزا برای پشتیبان گیری توجیه اقتصادی ندارد می توانید از حافظه های ذخیره سازی اکسترنال مثل هارد اکسترنال و یا درایو SSD اکسترنال برای پشتیبان گیری استفاده کنید. همچنین می توانید اطلاعات خود را روی فضاهای ابری ذخیره کنید. مهم داشتن یک نسخه پشتیبان از اطلاعات ارزشمند و غیرقابل جبران شماست، انتخاب بهترین روش بستگی به میزان بودجه و امکانات در دسترس شما دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع شیوه های بکاپ گرفتن ویدیو زیر را تماشا کنید.