چگونه با تقویت تداخل رومینگ، پوشش دهی بی‌سیم را بهبود بخشیم؟

شبکه محلی بیسیم (WLAN) به صورت خودکار (اتوماتیک) دستگاه گیرنده شما را به اکسس پوینت (AP) با قوی ترین سیگنال در یک محیط رادیو فرکانسی که اکسس پوینت ها SSID یکسان دارند، متصل میکند. اما آیا میدانستید که شما میتوانید برای افزایش فرکانسی که دستگاه گیرنده شما در جستجوی کیفیت سیگنال بهتری در تمامی نقاط دسترسی نزدیک آن خواهد گشت، تداخل رومینگ بیسیم خود را افزایش دهید؟برای فهمیدن پاسخ سوال ادامه متن را بخوانید.

رومینگ WLAN (شبکه محلی بیسیم) چیست؟

رومینگ WLAN به طور اتوماتیک دستگاه گیرنده شما را به یک اکسس پوینت با قویترین سیگنال در یک محیط RF (رادیو فرکانسی)، متصل میکندکارتهای شبکه Wireless (بیسیم) در دستگاه های گیرنده به طور مداوم در حال گوش دادن به اکسس پوینت های نزدیک با  SSID یکسان هستند. هنگامی که یک دستگاه گیرنده به یک AP جایگزین (اکسس پوینت دیگر) با سیگنال قوی تر نزدیک میشود، میتواند بدون ایجاد وقفه در ارائه سرویس ایمیل و برنامههای وب به این AP جدید متصل شود. (با این وجود، هنگامی که یک دستگاه گیرنده از اکسس پوینت (AP) جدید استفاده میکند، داده های صوتی نسبت به حذف فریمها آسیبپذیرتر (حساس تر) هستند).

رومینگ WLAN هنگام ارتباط با یک AP جدید، مانع از ورود مجدد (re-log) به یک شبکه Wi-Fi با SSID یکسان (همان SSID) میشود. این امر باعث می شود که کاربر در شبکه بی سیم به راحتی برای لپتاپی را از بخش فروش بگیرد و آن را به موقعیتهای مختلف مثل یک انبار برده و بدون نیاز به ورود مجدد به یک اکسس پوینت بیسیم دیگر متصل شود.

نحوه کار رومینگ WLAN به چه صورت است؟

هنگامی که یک دستگاه گیرنده بیسیم به یک AP با سیگنال قوی تر نزدیک می شود، باید با AP جدید ارتباط برقرار کند و ارتباطش را با AP قدیمی قطع نماید. این فرآیند با نامhandoff” (دست به دست شدن) معروف است که به طور اتوماتیک اتفاق می افتد. فرآیند handoffشامل مراحل زیر است:

 • مرحله 1: اسکن کردن(Scanning)

  هنگامی که در دستگاه گیرنده مقادیر RSSI (شاخص قدرت سیگنال دریافتی) کاهش می یابند، نقاط دسترسی با SSID یکسان که سیگنال قویتر را در همان نزدیکی پخش میکنند, راجستجو می کند.

 • مرحله 2: احراز هویت (Authentication)

  اگر دستگاه گیرنده یک AP در دسترس (موجود) را پیدا کند، درخواستی برای دسترسی به AP جدید ارسال می کند. دستگاه گیرنده منتظر تایید یا رد شدن توسط AP جدید می ماند.

 • مرحله 3: برقراری مجدد ارتباط (Re-Association)

  اگر AP جدید درخواست را تایید کند، دستگاه گیرنده یک درخواست برقراری ارتباط مجدد ارسال می کند و فرآیند hand off را با قطع ارتباط (جدا شدن) از AP قدیمی کامل می کند.

تداخل رومینگ چیست و چگونه می تواند دریافت بی سیم دستگاه من را بهبود بخشد؟

تداخل رومینگ به شرایط و فاصله زمانی اشاره دارد که یک کارت شبکه بیسیم برای جستجو و اتصال به یک AP جایگزین، راه اندازی خواهد شد. تقویت رومینگ شما، دفعاتی که در آن کارت شبکه به دنبال یک AP با سیگنال قویتر خواهد بود را افزایش می دهد. تنظیم تداخل رومینگ، حساسیت کارت شبکه وایرلس شما را به AP های نزدیک تنظیم میکند.

چه کسی می تواند از تنظیم تداخل رومینگ سود ببرد؟

کاربرانی که از یک شبکه Wi-Fi مشترک در یک تجارت کوچک، شرکت، فضای باز یا خانه ای با نقاط دسترسی چندگانه استفاده می کنند، می توانند از رومینگ WLAN سود ببرند.

آیا جنبههای منفی برای تنظیم تداخل رومینگ بیسیم وجود دارد؟ (معایب تنظیم تداخل رومینگ بی سیم)

تنها عیب آن این است که هیچ راه سریعی برای تنظیم همزمان تداخل بیسیم چند دستگاه وجود ندارد.فرضا واحد ITدر یک مجتمع دانشگاهی لپ تاپ ها را به صورت موقت در اختیار کاربران قرار می دهد، باید به صورت جداگانه تداخل بیسیم این دستگاه ها را فعال نماید. 

چگونه تداخل رومینگ را روی کامپیوتر خود راه اندازی کنم؟

بر روی ویدئو کلیک کنید تا نحوه راه اندازی تداخل رومینگ را یاد بگیرید!

مراحل زیر به شما نشان خواهد داد که چگونه تداخل رومینگ را روی ویندوز کامپیوتر شخصی خود تغییر دهید:

 • برای دسترسی به کنترل پنل خود به منوی Start بروید.
 • روی Network and Internet کلیک کنید.
 • روی Network and Sharing Center کلیک کنید.
 • از بخش Connection ، Wi-Fi را انتخاب کنید.
 • روی Properties کلیک کنید.
 • Client for Microsoft Networks را انتخاب کنید.
 • بر روی Configure کلیک کنید.
 • بر روی Advanced Tab کلیک کنید.
 • Roaming Aggressiveness را انتخاب کنید.
 • مقادیر موردنظرتان را از منوی کشویی انتخاب کنید.

لطفا توجه کنید: اگر شما از یک آداپتور شبکه Wi-Fi Ralink استفاده می کنید، بر روی Roaming Sensitivity کلیک کنید و مقدار موردنظرتان را از منوی کشویی انتخاب کنیدRalink از اصطلاح roaming sensitivity (حساسیت رومینگ) بجای Roaming Aggressiveness (تداخل رومینگ) استفاده می کند.

تنظیم Roaming Aggressiveness (تداخل رومینگ) شما به مقدار بالاتر، دستگاه گیرنده را برای جستجوی APهای با فرکانس بیشتر راه اندازی (راهنمایی) خواهد کرد. دستگاه گیرنده شما زمانیکه به پایین ترین سطح تنظیم می شود بدون دسترسی نخواهد بود، مگر اینکه کاهش شدید کیفیت ارتباط را تجربه کند.

چگونه تداخل رومینگ را روی تلفن همراه خود تنظیم کنم؟

تمام تلفن های همراه به صورت پیش فرض برای تنظیم تداخل رومینگ بهینه نشده اند. اگر گوشی موبایل شما از یک پلتفرم اندروید استفاده میکند، ممکن است شما قادر به نصب Roming fix باشید، یک نرم افزار که به کاربران این امکان را میدهد تا از این قابلیت استفاده کنند.