مقایسه باتری های لیتیوم-یون با لیتیوم-پلیمر، کدامیک بهتر است؟

باتری لیتیوم-یون (Lithium Ion) یا لیتیوم-پلیمر (Lithium Polymer)؟

به نظر می‌رسد این موضوع یک بحث بی‌پایان در خصوص باتری در بخش لوازم الکترونیکی مصرفی مدرن است. در این مقاله، ما در مورد تفاوت بین این نوع باتری‌ها صحبت می‌کنیم؛ درحالی‌که ممکن است قادر به ارائه‌ی یک پاسخ نهایی به سؤال مطرح‌شده نباشیم اما امیدواریم بتوانیم اطلاعاتی را که برای انتخاب بهترین گزینه لازم دارید، به شما ارائه دهیم!

تفاوت در چیست؟

باتری لیتیوم-یون یک نوع باتری قابل شارژ است که اولین بار به خاطر پذیرش آن‌ها توسط شرکت‌های مهم و بزرگ در حوزه‌ی الکترونیک در اوایل دهه‌ی 1990 محبوبیت یافت. باتری‌ها شامل سه قطعه‌اند: یک الکترود مثبت، یک الکترود منفی و یک الکترولیت یا یک ترکیب شیمیایی مایع بین آن‌ها. اکثر باتری‌های جدید شامل یک کنترلر الکترونیکی می‌باشند که جریان و توان را تنظیم می‌کند تا باتری بیش‌ازحد گرم نشود و یا اینکه منفجر شود. مهم‌ترین و چشمگیرترین تفاوت بین باتری‌های لیتیوم-یون و باتری‌های لیتیوم-پلیمر، الکترولیت شیمیایی بین الکترودهای مثبت و منفی آن‌ها است. در باتری‌های لیتیوم پلیمر (Li-Po) این مورد مایع نیست. در عوض، تکنولوژی Li-Po از یکی از سه حالت زیر استفاده می‌کند:

باطری خشک و جامد که در همان سال‌های اولیه‌ی عرضه باتری‌های لیتیوم-پلیمری از رده خارج شدند؛ باطری باحالت شیمیایی متخلخل و یا باطری با یک الکترولیت ژل‌مانند. محبوب‌ترین نوع در میان این موارد، آخرین مورد ذکرشده است که درواقع همان نوع باتری‌ای است که شما در لپ‌تاپ‌های جدید و خودروهای برقی پیدا می‌کنید. یک نکته این است که بسیاری از شرکت‌ها درواقع یک باتری Li-Po واقعی را به شما نمی‌فروشند و به‌جای آن‌یک باتری لیتیوم-یون پلیمری و یا یک لیتیوم-یون در پوششی انعطاف‌پذیرتر را به شما می‌فروشند.

مقایسه باتری لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر

آیا می‌توان گفت که یکی از این نوع باتری‌ها به دیگری برتری دارد؟

هر دو نوع باتری لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر دارای مزایا و معایبی هستند. مثلاً ازجمله مزایای یک باتری لیتیوم-یون می‌توان به این موارد اشاره کرد: تراکم توان بالای آن‌ها، فقدان آنچه اثر حافظه نامیده می‌شود (زمانی که باتری‌ها به‌مرورزمان سخت‌تر می‌شوند) و هزینه‌ی به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر آن‌ها نسبت به باتری‌های لیتیوم-پلیمر. بنا به گفته‌ی متخصصان: “باتری‌های لیتیوم-یون فوق‌العاده کارآمد هستند. آن‌ها مقدار زیاد و عجیبی از انرژی را در یک بسته‌ی کوچک نگهداری می‌کنند.” ما پاور بانک‌های مجهز به باطری لیتیوم- یون را برای استفاده روزمره شما توصیه می‌کنیم.

پاور بانک‌های مجهز به باطری لیتیوم

بااین‌وجود همان‌طور که هرکسی ممکن است داستان اخیر یک برند و نام تجاری معروف تلفن همراه که وجودش در پروازهای هواپیمایی ممنوع است را شنیده باشد، می‌داند که باتری‌های لیتیوم-یون به‌طور ذاتی بی‌ثبات هستند، با گذر زمان کهنه می‌شوند و به‌طور بالقوه خطرناک هستند. اگر حائلی که باعث جدایی الکترودهای مثبت و منفی می‌شود شکسته شود، رخداد یک واکنش شیمیایی می‌تواند منجر به بروز احتراق و آتش‌سوزی شود. با توجه به اینکه باتری‌های لیتیوم-یون در شاخه‌ی لوازم الکترونیکی مصرفی محبوب‌تر شده‌اند، شرکت‌ها تلاش کرده‌اند تا با حذف برخی قسمت‌ها هزینه‌های خود را کاهش دهند. باتری‌های باکیفیت کاملاً ایمن هستند پس هنگام خرید دقت کنید؛ شما بایستی همیشه هنگام خرید برندهای ناشناخته و یا محصولات بی‌نام، مراقب باشید و مضرات و خطرات احتمالی را مدنظر داشته باشید.

باتری‌های لیتیوم-پلیمری

در بررسی باتری‌ها از منظری دیگر، باتری‌های لیتیوم-پلیمری عمدتاً قوی و انعطاف‌پذیر هستند، به‌ویژه هنگامی‌که ‌اندازه و شکل آن‌ها اهمیت داشته باشد این مسئله نمود بیشتری می‌یابد. علاوه بر آن سبک‌وزن هستند، ضخامت بسیار کمی دارند و احتمال نشتی الکترولیت در آن‌ها کمتر است؛ اما باتری‌های لیتیوم-پلیمر نیز بی‌نقص نیستند و معایبی دارند: هزینه تولید آن‌ها به میزان قابل‌توجهی بیشتر است چگالی انرژی و هم طول عمرشان به‌اندازه‌ی باتری لیتیوم-یون نیست؛ بنابراین درصورتی‌که شما به یک پاور بانک ضد آب و ضدضربه نیاز دارید، ما پاور بانک‌های مجهز به باتری لیتیوم- پلیمر را به شما توصیه می‌کنیم.