تست هارد درایو برای از بین بردن مشکلات احتمالی

تست هارد درایو برای از بین بردن مشکلات احتمالی

دلایل زیادی برای تست هارد درایو وجود دارد. یکی از دلایل اصلی برای این کار وجود صدای اضافه در هارد درایو است که می­تواند علامتی برای وجود مشکل در درایو باشد، مشکلی که می­تواند درنهایت منجر به سوختن درایو شود. به‌وسیله‌ی تست کردن می­توانید از وجود چنین مشکلی مطمئن شوید و قبل از اینکه تمام اطلاعات روی هارد خود را از دست دهید از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

از دلایل دیگر می­توان به برنامه ­های دیفرگ (defrag) اشاره کرد که از شما بخواهند درایو را تست کنید یا اینکه مشکلی یا یک error در ویندوز به وجود آمده و با برنامه­ های پیش‌فرض حل مشکل یا troubleshooting برطرف نشده است، بنابراین آخرین راه تست کردن سلامت درایو است.

خب حالا باید از چه نوع تستی استفاده کنیم؟ و چگونه؟

ساده­ ترین راه، استفاده از نرم ­افزارهای تست هارد درایو است. این نرم ­افزارها به­ گونه­ای طراحی‌شده‌اند که تمام اجزای کوچک درایو را بررسی کرده و کوچک‌ترین مشکل موجود را به کاربر گزارش می­کنند.

نرم افزارهای عمومی تر

یک نکته ­ی خوب در مورد نرم ­افزارهای تست هارد درایو این است که تعدادی از بهترین آن­ها برای دانلود و استفاده کاملاً مجانی هستند. در اینجا فهرستی پیشنهادی از آن‌ها را برای شما تهیه‌کرده‌ایم.

همچنین تمام نسخه­ های ویندوز شامل یک نرم ­افزار به نام Error Checking است که می­تواند برخی از تست­های اصلی از جمله تست هارد درایو را انجام داده و حتی اقدام به ترمیم مشکلات یافت شده کند.

اکثر تولیدکنندگان هارددیسک نیز برنامه های انحصاری برای اسکن و رفع ایراد هاردهای خود عرضه کرده اند که می توانید با مراجعه به سایت شرکت ها، آنها را دانلود کنید.

نرم افزارهای حرفه ای تر

اگر نرم افزارهای رایج نتوانستند مشکل هارد شما را برطرف کنند می توانید از برنامه های حرفه ای تر استفاده کنید. قطعا استفاده از این نرم افزارهای زمان بر تر خواهد بود و ممکن است گاهی مجبور به خرید برخی از آنها شوید. در اینجا فهرستی از آن‌ها برای شما تهیه‌کرده‌ایم. این برنامه ­ها شاید کمی هزینه‌بردار به نظر برسند اما بسته به ارزش اطلاعات شما روی درایو سوخته یا در حال سوختنی که دارید، می­تواند ارزشش را داشته باشد. ( احتمالا بسیاری از این نرم افزارها در ایران بدون پرداخت هزینه قابل دانلود کردن خواهند بود )