فرق بین VPN و پراکسی

مقایسه VPN و Proxy

وی‌پی‌ان یا VPN :

این کلمه مخفف شبکه خصوصی مجازی است (Virtual Private Network). وی‌پی‌ان یک مکانیسم کدگذاری، احراز هویت و راستی آزمایی است که این اجازه را می‌دهد از شبکه عمومی به‌عنوان شبکه خصوصی استفاده شود. به عبارتی روی شبکه عمومی، یک شبکه مجازی شبیه‌سازی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا از راه دور به یک شبکه خصوصی دسترسی داشته باشند.

پروکسی یا Proxy :

درواقع سرور پروکسی به‌جای استفاده از آدرس حقیقی آی‌پی کاربر از یک آی‌دی شبکه ناشناس استفاده می‌کند ( یعنی آدرس آی‌پی کاربر را پنهان می‌کند) و به‌این‌ترتیب آدرس آی‌پی حقیقی کاربر فاش نمی‌شود.

به تفاوت این دو نگاهی بیاندازید:

ردیفوی پی ان (VPN)پراکسی (Proxy)
1وی‌پی‌ان کدگذاری، احراز هویت و راستی آزمایی را تضمین می‌کندپروکسی هیچ امنیتی را تضمین نمی‌کند و ارائه هم نمی‌دهد
2پروتکل‌هایی که در وی‌پی‌ان استفاده می‌شود PPTP (پروتکل تونل زدن نقطه‌به‌نقطه )،L2TP ( پروتکل تونلینگ لایه 2) و .... استپروتکل‌هایی که در پروکسی استفاده می‌شوندFTP (پروتکل انتقال فایل)، SMTP (پروتکل انتقال میل ساده) ، HTTP (پروتکل انتقال فرا متن ) و .... است.
3وی‌پی‌ان روی فایروال کار می‌کندپروکسی روی مرورگر کار می‌کند
4وی‌پی‌ان مخفف شبکه خصوصی مجازی است. روی شبکه عمومی، یک شبکه مجازی شبیه‌سازی می‌کندروی شبکه عمومی، یک شبکه مجازی شبیه‌سازی نمی‌کند
5
وی‌پی‌ان آدرس آی‌پی کاربر را پنهان نمی‌کندپروکسی به‌جای آدرس حقیقی آی‌پی کاربر از یک آی‌دی شبکه ناشناس استفاده می‌کند ( یعنی آدرس آی‌پی کاربر را پنهان می‌کند)
6وی‌پی‌ان بین کاربران نهایی تونل می‌زندپروکسی بین کاربران نهایی تونل نمی‌زند
7وی‌پی‌ان امنیت بالایی ارائه می‌دهدپروکسی هیچ امنیتی ارائه نمی‌دهد