چگونگی مشاهده ی ترافیک شبکه وای ‎فای روی یک دستگاه آندرویدی

نظارت یا به دست آوردن میزان ترافیک رد و بدل شده روی یک شبکه وای‎فای از طریق یک تلفن هوشمند یا تبلت نیز امکان‌پذیر است. صحبت درباره  پیدا کردن سیگنال‎های وای‎فای یا برنامه‎های تعیین کننده میزان ترافیک مصرفی نیست، بلکه منظور، به دست آوردن اطلاعات کامل یک شبکه است که با جمع‌آوری پکت‎های منتشر شده از یک شبکه با استاندارد 802.11 به دست می‎آید. به جای به دست آوردن این اطلاعات از طریق کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ، شما می‎توانید به راحتی و در حال حرکت به کمک تلفن یا تبلت خود این اطلاعات را جمع آوری کنید.

اطلاعات به دست آمده از ترافیک یک شبکه وای‎فای به شما کمک می‎کند تا قابلیت عیب‌یابی پیشرفته ارتباطی شبکه بی‎سیم را داشته باشید یا مشکلات مربوط به عملکرد یک شبکه را برطرف کنید. از این اطلاعات همچنین می‎توان برای بررسی سطح امنیت، آزمایش میزان نفوذپذیری و آموزش هک اخلاقی استفاده کرد.

با انجام این آزمایشات شما درک دقیق‎تر و عمیق‎تری نسبت به میزان آسیب‌پذیری یک شبکه به دست خواهید آورد. همچنین شناخت بهتری از ماهیت پکت‎های داده و اطلاعاتی که دستگاه‎ها و برنامه‎ها با هم تبادل می‎کنند، خواهید داشت.

نمونهای از اطلاعات به دست آمده از پکتها توسط برنامه Intercepter-NG

با وجودی که اغلب برنامه‎های ردگیری شبکه تنها روی دستگاه‎های روت شده کار می‎کنند، اگر هنوز دستگاه آندروید خود را آنلاک نکرده‎اید می‎توانید از برنامه رایگان tPacketCapture استفاده کنید. این برنامه امکان شناسایی پکت‎های مبادله شده را بدون نیاز به اجازه دسترسی به ریشه و با استفاده ازVPN Service سیستم‌عامل آندروید را فراهم می کند. این برنامه با عملکردی بسیار ساده پکت‎ها را داخل یک فایل با فرمت PCAP  ذخیره می‎کند و شما می‎توانید محتوای آن را بعدا از طریق یک برنامه دیگر و یا با انتقال آن به کامپیوتر شخصی مشاهده کنید. نسخه پیشرفته tPacketCapture  (با قیمت ۱۰٫۷۱ دلار) امکان اضافه کردن فهرستی از برنامه‎های خاص را در اختیار شما قرار می‎دهد، بنابراین می‎توانید با توجه به نیازهای خود تنها اطلاعات مربوط به پکت‎های یک برنامه خاص را جمع آوری کنید.

برنامه دیگری که نیاز به دستگاه روت شده ندارد، یک برنامه رایگان با نام Wi-Fi PCAP Capture  از Kismet است. اما این برنامه نیاز به ملزومات خاص بیشتری دارد و حتما باید با آداپتور وای‎‎فای خارجی نوع خاصی مورد استفاده قرار گیرد. این برنامه همچنین به یک کابل OTG برای تبدیل Micro-USB به USB Type A نیاز دارد.

اگر دستگاه آندروید شما روت شده است، می‎توانید از برنامه‎های بیشتری که برای این منظور تهیه شده‎اند استفاده کنید.  Shark for Root و SniffDroid دو برنامه ساده رایگان برای ردگیری (رد یابی ) شبکه‎های وای‎‎فای هستند. مثل دو برنامه معرفی شده قبلی، هر دوی این برنامه‎ها برای مشاهده پکت‎‎ها نیاز به یک برنامه دیگر برای باز کردن فایل‌های PCAP دارند.

بعضی از برنامه‎های ردگیری (ردیابی) امکان اسکن یک شبکه یا هاست را نیز فراهم می‎کنند. در این عکس نمونه‎ای از این قابلیت در برنامه Intercepter-NG را مشاهده می کنید.

 Intercepter-NG, WiFinspectو Dr Network سه برنامه رایگان دیگر در این زمینه هستند که می‎توانید از آنها استفاده کنید. Intercepter-NG همچنین یک اسکنر شبکه را نیز در اختیار شما قرار می‎دهد تا بتوانید دستگاه‎های متصل به آن شبکه را نیز شناسایی کنید. یک جستجوگر کوکی نیز برای ربودن اطلاعات Loginحساب‎های کاربری در این برنامه گنجانده شده است. برنامه WiFinspect نیز یک گزینه برای جستجوی شبکه از طریق اسکن پورت، اکسس‌پوینت و دیگر گزینه‎های پیمایشی، میزان آسیب‌پذیری یک شبکه و ابزارهای پایه شبکه مثل Traceroute  و Ping را در اختیار شما قرار می‎دهد. برنامه Dr Network نیز ابزارهای معمول شبکه مثل Ping, Netcfg, Netstat, Tcpdump, Ifconfig, ARP Cache, IP Routing Table و IP Locator را به شما ارائه می دهد.

WiFinspect یکی از معدود برنامه‎های رایگانی است که امکان بررسی میزان آسیب پذیری شبکه را نیز فراهم می‎کند.

دو برنامه غیر رایگان دیگر نیز به نام‎های bitShark (به قیمت ۲٫۹۹ دلار) و  Wi.cap. Network sniffer Pro (به قیمت ۱۵ دلار) وجود دارند که تنها روی دستگاه‎های روت شده کار می‎‎کنند. هر دوی آنها تنها قابلیت بررسی پکت را فراهم می‎کنند، اما به نسبت برنامه‎های رایگان از رابط های کاربری کاربردی‎تر و کاربر پسندتری برخوردار هستند. در صورتی که قصد داشته باشید پکت‎های رد و بدل شده را روی یک دستگاه آندرویدی مشاهده و تجزیه تحلیل کنید، این برنامه‎ها می‎توانند برای شما مفید باشند، لازم به ذکر است که شما همچنان می‎توانید اطلاعات به دست آمده را با فرمت استاندارد PCAP ذخیره و آن را روی دستگاه‎های دیگر و یا کامپیوتر مشاهده کنید.