رم DDR4 چیست؟ چه تفاوتی بین رم‌های DDR3 و DDR4 وجود دارد ؟

دست یافتن به سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر، همیشه یکی از اهداف اصلی در پیشرفت تکنولوژی بوده است. حافظه‌های رم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر نسل جدیدی از حافظه‌ها که پس از دیگری به میدان می‌آیند، سریع‌تر از نسل قبلی هستند و ظرفیت و بهره‌وری انرژی بیشتری دارند. رم DDR4 هم مشمول همین قاعده می شود.

وقتی که حافظه DDR3 در سرعت و ظرفیت به آخر خط رسید و DDR3L دیگر نمی‌توانست پیشرفت چشمگیری در مصرف انرژی ایجاد کند، حافظه DDR4 متولد شد. در شکل زیر می‌توانید ببینید که DDR4 ولتاژ لازم را تا 1.2 ولت کاهش داده است که در مقایسه با DDR3L که به ولتاژ 1.35 ولت نیاز دارد، کمتر است. برتری دیگر DDR4 در سرعت آن است و 50 درصد سریع‌تر از رم DDR3L است.

نموادر سرعت و مصرف انرژی رم ها

نمودار مقایسه میزان مصرف انرژی در رم DDR4 و رم DDR3

تفاوت ظاهری حافظه رم DDR4 با DDR3

ماژول‌های DDR4 از نظر ظاهری هم تفاوت‌هایی با رم DDR3 دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1.    تعداد پین بیشتر در حافظه DDR4

در رم کامپیوترهای دسکتاپ که از نوع U-DIMM هستند، ظاهر DDR4 بسیار شبیه به DDR3 است. با این حال، در DDR4 تعداد پین‌ها 288 عدد است ولی رم DDR3 معادل 240 پین است.

بیشتر بخوانید : بهترین رم DDR4 در ایران کدام است؟

2.    طراحی با لبه منحنی

لبه‌ی کانکتور در ماژول‌های DDR4 کمی خمیده است تا وصل کردن آن راحت‌تر باشد. این نوع طراحی، فشار کمتری هم برای قرار دادن آن در جای رم نیاز دارد؛ زیرا همه‌ی پین‌ها در هنگام قرار دادن ماژول در محفظه، به صورت همزمان وصل نمی‌شوند.

تفاوت ظاهری رم ddr4 و رم ddr3

حاظفه DDR4 دارای تعداد پین بیشتر برای عملکرد بهتر و طراحی منحنی برای نصب راحتتر است.

3.    ضخامت بیشتر DDR4

ماژول های حافظه DDR4 اندکی ضخیم‌تر از DDR3 هستند. ضخامت رم DDR3 به میزان 1 میلی‌متر است در حالی که DDR4 ضخامتی 1.2 میلی‌متری دارد. این ضخامتِ بیشتر برای جای دادن تعداد بیشتری لایه‌های سیگنال است تا بتواند از این طریق، از فرکانس‌های بالاتر پشتیبانی کند.

ضخامت رم دی دی ار ۴

4.    تراکم بیشتر

ماژول DDR4 تراکم بیشتری در سطح ماژول دارد. این نوع حافظه، تعداد بیشتری مموری را در خود جای می‌دهد که تراکم آن، دو برابر بیشتر از رم DDR3 است. این ویژگی باعث می‌شود ظرفیت‌های بیشتر رم با قیمتی رقابتی در اختیار مردم قرار گیرد.

تراکم بیشتر حافظه ddr4