زمانبندی پست های تلگرام

کانال هوشمند بسازید: راهنمای کامل زمان‌بندی ارسال پست در کانال‌های تلگرام

تعداد اعضای کانال‌های تلگرام محدودیتی ندارد و این کانال‌ها می‌توانند صدها هزار عضو داشته باشند. تولید محتوا برای چنین کانال‌های پرجمعیتی کار پیچیده‌ای است و مدیریت آن‌ها بسیار وقت‌گیر. به ویژه اگر یک نفر چند کانال تلگرامی داشته باشد، آن وقت ممکن است زمان مناسب برای خوردن شام و ناهار هم پیدا نکند، چه برسد به تفریح و خوش‌گذرانی. ولی با چند ترفند کوچک می‌شود کانال‌های تلگرامی را هوشمندتر کرد و از قابلیت‌هایی مانند ارسال خودکار مطالب سایت به کانال و یا ارسال زمان‌بندی‌شده‌ی پست‌ها در کانال استفاده کرد. با آونگ همراه باشید تا یکی از روش‌های زمان‌بندی پست‌های تلگرام را با هم مرور کنیم.

۱. بات اختصاصی بسازید

برای داشتن کانالی که بتواند مطالب را به صورت زمان‌بندی ارسال کند، پیش از هر چیز باید یک بات اختصاصی داشته باشید. ساختن بات در تلگرام کار بسیار ساده‌ای است و با چند فرمان کوتاه می‌شود این کار را انجام داد. برای ساختن بات اختصاصی به این روش عمل کنید:

یک. در تلگرام بات‌فادر را به آدرس https://telegram.me/botfather یا botfather@ باز کنید. بات‌فادر رباتی است برای ساختن ربات!

بات فادر

دو. دستور newbot/ را وارد و ارسال کنید. با این کار بات‌فادر پیغامی به شما می‌دهد و از شما می‌خواهد نامی برای بات جدیدتان انتخاب کنید. نام مورد نظرتان را وارد و ارسال کنید.

ساختن بات تلگرام

سه. بعد از انتخاب نام، بات‌فادر از شما می‌خواهد یک نام کاربری یا username برای بات‌تان انتخاب کنید. توجّه داشته باشید که نام کاربری بات‌تان باید باید به عبارت «bot_» ختم شود. چیزی مانند «Avang_bot». این نام کاربری را وارد و ارسال کنید. اگر همه چیز درست پیش برود، بات‌فادر پیغام خواهد داد که بات شما ساخته شده است و آدرس آن را به شما خواهد داد. آدرس بات چیزی شبیه به https://telegram.me/Avang_bot خواهد بود.

افزون بر این آدرس، بات‌فادر توکن (token) مخصوص بات‌تان را هم برای شما ارسال خواهد کرد. این توکن را نگه دارید.

avangbot

چهار. اکنون به بات Manybot به آدرس https://telegram.me/Manybot بروید. این بات به شما کمک می‌کند بات اختصاصی خودتان را مدیریت کنید. بعد از باز کردن Manybot روی دکمه‌ی Start کلیک کنید و زبان فارسی را انتخاب نمایید. سپس روی گزینه‌ی «ساخت ربات جدید» کلیک کنید. بعد از این کار، به بات‌فادر برگردید و پیغام حاوی توکن بات اختصاصی‌تان را به Manybot فوروارد کنید. اگر همه چیز درست پیش برود، Manybot پیغام خواهد داد: «توکن شما قبول شد!»

manybot

 

۲. بات اختصاصی را ادمین کانال کنید

برای آن‌که یک کانال هوشمند داشته باشید، قبل از هر چیز باید صاحب یک کانال معمولی باشید! اگر کانال‌تان موجود است و می‌خواهید همان را هوشمند کنید که چه خوب. در غیر این صورت یک کانال جدید بسازید. ساختن کانال کار ساده‌ای است و اینجا در موردش حرفی نمی‌زنیم.

بعد از ساختن کانال، در اپ تلگرام وارد قسمت Info یا مشخّصات کانال شوید و روی گزینه‌ی Administrators تپ کنید. در صفحه‌ی بعدی، گزینه‌ی Add Administrator را انتخاب کنید و در نوار جست‌وجوی صفحه‌ی بعد، نام بات اختصاصی‌تان را جست‌وجو کنید. مثلاً اگر نام کاربری بات‌تان Avang_bot_bot است، عبارت Avang_bot_bot@ را جست‌وجو نمایید. بعد از آن‌که تلگرام بات شما را پیدا کرد، روی آن تپ کنید تا این بات اختصاصی یکی از ادمین‌های کانال شما شود.

admin

 

۳. بات اختصاصی را به کانال وصل کنید

بعد از آن‌که بات اختصاصی خودتان را ادمین کانال کردید، باید کانال را به بات معرفی کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام بدهید:

یک. به آدرس بات اختصاصی خودتان بروید. این آدرس را در پیغام بات‌فادر می‌توانید پیدا کنید. در مثال ما، آدرس بات به این صورت خواهد بود: telegram.me/Avang_bot_bot. کافی است شما در این آدرس بعد از علامت «/» و به جای Avang_bot_bot، نام کاربری بات خودتان را وارد کنید.

دو. بعد از آن‌که بات اختصاصی خودتان را باز کردید، روی دکمه‌ی Start کلیک کنید. از منویی که باز می‌شود روی گزینه‌ی «تنظیمات» کلیک کنید (به جای این کار می‌توانید خود کلمه‌ی «تنظیمات» را هم بنویسید و بفرستید). در منوی بعدی، روی دکمه‌ی «کانال‌ها» تپ یا کلیک کنید و سپس گزینه‌ی «افزودن کانال» را انتخاب نمایید.

add-channel

سه. در این مرحله بات اختصاصی‌تان از شما می‌خواهد لینک کانال‌تان را برای آن بفرستید. لینک کانال‌تان را می‌توانید در قسمت Info یا مشخصات کانال ببینید. این لینک را برای بات بفرستید. بعد از فرستادن لینک کانال، بات اختصاصی پیغام خواهد داد که برای بررسی در دسترس بودن کانال، نیاز است یک پیغام آزمایشی برای کانال فرستاده شود. روی دکمه‌ی «ارسال پیام آزمایشی» کلیک کنید تا این پیام آزمایشی فرستاده شود و عملیات اضافه کردن کانال به بات نهایی شود. اگر همه چیز درست پیش برود، بات این پیغام را خواهد داد: «کانال با موفقیت اضافه شد».

توجّه داشته باشید که بعد از فرستادن پیام آزمایشی، می‌توانید این پیام را به صورت دستی از کانال حذف کنید.

 

۴. پست‌های کانال را زمان‌بندی کنید

اکنون همه چیز آماده است تا پست‌های کانال‌تان را بهتر مدیریت کنید و پست‌ها را زمان‌بندی کنید. به این ترتیب دیگر لازم نخواهد بود تمام پست‌های یک روز را پشت سر هم بفرستید یا این‌که هر لحظه نگران دسترسی به اینترنت باشید. می‌توانید پست‌های مورد نظرتان را از پیش آماده کنید، زمان ارسال شدن‌شان را مشخّص کنید و با خیال راحت سراغ کارتان بروید. برای زمان‌بندی یک پست برای کانال، مرحله‌های زیر را انجام بدهید:

یک. در ربات اختصاصی‌تان وارد منوی اصلی شوید. در منوی اصلی روی دکمه‌ی «ارسال پیام جدید به کاربران» کلیک یا تپ کنید.

زمانبندی پست های تلگرام

دو. پست مورد نظرتان را بنویسید و آن را برای بات بفرستید. اگر می‌خواهید ببینید پست‌تان در کانال به چه شکل به نمایش در می‌آید، روی دکمه‌ی «تست پیام خود» کلیک کنید.

سه. روی دکمه‌ی «برنامه‌ریزی پست» کلیک کنید تا گزینه‌های مربوط به زمان‌بندی به نمایش در بیاید. با استفاده از این گزینه‌ها، زمان ارسال پست‌تان را مشخص کنید.

چهار. بعد از مشخّص کردن زمان ارسال پست، روزی دکمه‌ی «ذخیره» تپ یا کلیک کنید تا پست‌تان ذخیره شود. اکنون بات اختصاصی شما به منوی اصلی برمی‌گردد و می‌توانید از این منو (و کلیک کردن روی دکمه‌ی «ارسال پیام جدید به کاربران») پست بعدی را ایجاد و زمان‌بندی کنید.

پنج. با بات اختصاصی‌تان دوست شوید! در منوهای مختلف آن بگردید، بخش راهنما و آموزش را بخوانید و با زیر و بم آن تا جایی که می‌توانید آشنا شوید. یک مدیر خوب، تلاش می‌کند با اعضای کانالش ارتباط هرچه بهتری برقرار کند!

 

تهیه شده در آونگ

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید