اس اس دی sp550 ای دیتا

نگاهی به فناوری‌های به کار رفته در اس‌اس‌دی SP550 ای‌دیتا

در انتهای سال ۲۰۱۵ گرایش‌های مختلفی را در حوزه‌ی حافظه‌ی ذخیره‌سازی دیدیم که یکی از آن‌ها تولید و عرضه‌ی اس‌اس‌دی‌های خوش‌قیمت بود. از زمان عرضه‌ی رسمی اس‌اس‌دی‌ها به بازار، شرکت ای‌دیتا نیز یکی از بازیگران اصلی این حوزه بوده است و نشان داده که در این زمینه هیچ مشکلی با رقابت با شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی فناوری ندارد. ای‌دیتا هم‌اکنون چندین رده‌ی محصول در زمینه‌ی حافظه‌های ذخیره‌سازی دارد و با برندهای دیگر هم هم‌کاری می‌کند. ای‌دیتا در رده‌ی اس‌اس‌دی‌های خوش‌قیمت در سال ۲۰۱۵ محصولی به نام SP550 معرفی کرد که از کنترلر و فلش نند جدیدی بهره می‌برد. همراه آونگ باشید تا با جزئیات این محصول بیشتر آشنا شویم.

اس‌اس‌دی SP550 ای‌دیتا به طرز جالب توجّی کنترلر SM2256 شرکت سیلیکون موشن (Silicon Motion) را با فلش نندی از شرکت SK Hynix ترکیب کرده است. این فلش نند از نوع «سه بیت در هر سلول» یا three-bit-per-cell  (یا به صورت ساده‌تر: سلول سه‌لایه یا triple-level-cell یا TLC) است که بیشتر در حافظه‌های ذخیره‌سازی گوشی‌های هوشمند از این نوع فلش نند استفاده می‌شود. یکی از دلایل پایین آمدن قیمت تمام‌شده‌ی اس‌اس‌دی SP550 نیز در واقع استفاده از همین نوع فلش نند بوده است.

 

مطلب مرتبط: سایت thessdreview اس‌اس‌دی sp550 را به عنوان اس‌اس‌دی برتر هفته انتخاب کرد

 

sp550

 

ای‌دیتا در حال حاضر نسخه‌های ۱۲۰، ۲۴۰ و ۴۸۰ گیگابایتی از اس‌اس‌دی SP550 را عرضه کرده است و می‌خواهد به زودی نسخه‌ی ۹۶۰ گیگابایتی آن را هم عرضه کند. استفاده از فلش‌های نَند سه‌لایه یا TLC در اس‌اس‌دی‌ها رفته‌رفته فراگیرتر می‌شود و به نظر می‌رسد به زودی شاهد سلطه‌ی این نوع فلش‌ها در بازار باشیم.

در فلش‌های نند سه‌لایه، در هر سلول ۳ بیت اطلاعات ذخیره می‌شود که در اصل سه برابر اطلاعاتی است که در سلول‌های فلش‌های نند تک‌لایه (SLC) ذخیره می‌شود. به همین خاطر است که هر گیگابایت از نوع TLC، به سلول‌های سخت‌افزاری کمتری نیاز دارد و در نهایت ارزان‌تر از هر گیگابیت فلش نند از نوع تک‌لایه تمام می‌شود. امّا استفاده از فلش‌های نند سه‌لایه محدودیت‌ها و سختی‌های خودش را هم دارد. محدودیت اصلی در نوع فلش‌های نند، پایین آمدن سرعت نوشتن اطلاعات روی آن‌ها است (به این دلیل ساده که ترافیک روی هر سلول سه برابر است!). تولیدکنندگان اس‌اس‌دی از روش‌های مختلفی برای مقابله با این مساله استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها کنار گذاشتن بخشی از اس‌اس‌دی برای شبیه‌سازیِ ثبت اطلاعات در حالت تک‌لایه است. بدون شک، در آینده نیز شاهد نوآوری‌های دیگری در این زمینه خواهیم بود. یکی از این نوآوری‌ها ممکن استفاده از فناوری 3DXpoint باشد که روشی سخت‌افزاری برای ذخیره‌سازی موقت اطلاعات (درست مانند حافظه‌ی رم) است. این فناوری فعلاً در مراحل تحقیقاتی است و هنوز در هیچ نمونه‌ی تجاری‌ای استفاده نشده است.

نکته‌ی دیگر این‌که فلش‌های نند سه‌لایه به کنترلر قدرتمندی نیاز دارند که فناوری تصحیح خطای پیشرفته‌ای در اختیار بگذارد. خوشبختانه ای‌دیتا در این مورد بسیار خوب عمل کرده است و برای اس‌اس‌دی SP550 از کنترلر جدید SM2256 بهره برده است. در حال حاضر خوش‌قیمت‌ترین درایو اس‌اس‌دی که می‌توانید در بازار پیدا کنید، اس‌اس‌دی SP550 است و رقبای آن اغلب از کنترلرهای قدیمی‌تر بهره گرفته‌اند و یا این‌که از برندهایی هستند که سابقه‌ی خوبی در تولید اس‌اس‌دی ندارند. ای‌دی‌تا اس‌اس‌دی SP550 را تا سه سال هم ضمانت می‌کند.

منبع: tomshardware

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید