خالی کردن فضای هارد یا اس‌اس‌دی در ویندوز ۱۰

یک روش ساده برای خالی کردن فضای هارد یا اس‌اس‌دی در ویندوز ۱۰

کامپیوتر یا لپ‌تان چقدر حافظه‌ی رم دارد؟ ۸ گیگابایت؟ ۱۶ گیگابایت؟ یا ۳۲ گیگابایت؟ آیا می‌دانید در حالت عادی، هر چه حافظه‌ی رم کامپیوترتان بیشتر باشد، فضای بیشتری از هارد یا اس‌اس‌دی‌تان مصرف خواهد شد؟! در نگاه اول غیر منطقی به نظر می‌رسد؟ پس همراه آونگ باشید.

قابلیت هایبرنیت در ویندوز ۱۰، به صورت پیش‌فرض فعّال است. البته هایبرنیت ویندوز قابلیت خوبی است و اگر هاردی با ظرفیت بالا داشته باشید، در نهایت باعث می‌شود کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان سریع‌تر بالا می‌آید. به این دلیل که ویندوز موقع خاموش شدن دستگاه فایلی به نام hiberfil.sys می‌سازد و تمام تنظیمات و اطلاعات کلیدی سیستم‌عامل برای روشن شدن را در آن ذخیره می‌کند. حجم این فایل تقریباً برابر با ۷۵ درصد حافظه‌ی رم کامپیوتر شما است. یعنی اگر کامپیوترتان ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم داشته باشد، فایل مربوط به هایبرنیت ۶ گیگابایت حجم خواهد داشت. بدترین وضعیت زمانی است که کامپیوترتان رمی ۳۲ گیگابایتی داشته باشد. در این حالت باید با ۲۴ گیگابایت از فضای درایو اصلی دستگاه‌تان خداحافظی کنید!

مشکل جایی بروز می‌کند که درایو اصلی کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان از نوع اس‌اس‌دی باشد و به خاطر حجم پایین این درایو، گیگابایت به گیگابایت آن را لازم داشته باشید. این‌جا است که اشغال شدن ۲۴ گیگابایت (یا حتی ۶ گیگابایت) از فضای اس‌اس‌دی، کمی نامعقول به نظر می‌رسد. امّا یک راه حل ساده برای حل کردن این مشکل وجود دارد: قابلیت هایبرنیت ویندوز را غیرفعّال کنید!

ویندوز ۱۰

 

برای غیر فعال کردن هایبرنیت، ابتدا روی دکمه‌ی استارت ویندوز ۱۰ راست‌کلیک کنید و از منویی که باز می‌شود، روی گزینه‌ی Command Prompt (Admin) کلیک کنید. با این کار پنجره‌ی فرمان ویندوز با دسترسی ادمین باز خواهد شد. در این پنجره فرمان زیر را اجرا کنید:

Powercfg.exe /hibernate off

اگر خواستید قابلیت هایبرنیت را دوباره فعّال نمایید، از فرمان زیر استفاده کنید:

Powercfg.exe /hibernate on

 

میک یوز آو

 

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید