اس اس دی PCIe ای دیتا

اس‌اس‌دی PCIe چیست و سرعت آن چقدر است؟

همان‌طور که آونگی‌ها می‌دانند، درایو حالت ثابت، یا همان SSD خودمان، بسیار سریع‌تر از درایوهای مغناطیسی سنّتی یا همان HDDها هستند. اس‌اس‌دی‌ها مدّتی است محبوب‌تر و فراگیرتر شده‌اند، امّا گونه‌ی جدیدی از اس‌اس‌دی‌ها با عنوان PCIe SSD به تازگی از راه رسیده‌اند. امروز می‌خواهیم ببینیم این نوع تازه‌ی اس‌اس‌دی‌ها چه تفاوتی با اس‌اس‌دی‌های معمولی دارند.

اس‌اس‌دی‌ها از تراشه‌های فلش داخلی برای ذخیره‌سازی اطلاعات و فایل‌ها استفاده می‌کنند، در شرایطی که هاردهای معمولی از دیسک‌های مغناطیسی گَردان برای نگهداری فایل‌ها بهره می‌گیرند. مزیت‌های اس‌اس‌دی‌ها نسبت به نسل هاردهای معمولی زیاد است و از این میان می‌توانیم به مواردی مانند اندازه‌ی کوچک‌تر، مصرف انرژی کمتر و سرعت بسیار بالاتر در انتقال اطّلاعات اشاره کرد. با استفاده از درایو اس‌اس‌دی سرعت بالا آمدن کامپیوترتان و همچنین سرعت اجرای برنامه‌ها بسیار بیشتر خواهد بود. امّا درایوهای اس‌اس‌دی PCIe یک گام جلوتر رفته‌اند و از پرسرعت‌ترین کانال‌های پی‌سی بهره گرفته‌اند تا حداکثر سرعت ممکن را ارائه دهند.

 

اعداد و ارقام

برای شروع کار بهتر است سراغ کانال‌های ارتباطی پی‌سی و اس‌اس‌دی برویم. تقریباً همه‌ی اس‌اس‌دی‌های فعلی از کانالی استفاده می‌کنند که SATA III نامیده می‌شود. در تئوری، این کانال امکان انتقال اطّلاعات با سرعت 6 گیگابیت در ثانیه (معادل 750 مگابایت در ثانیه) را فراهم می‌کند. در عمل، این کانال تا این حد هم سریع نیست، امّا ما در این‌جا از اعداد و ارقام تئوری برای مقایسه‌ی کانال‌ها استفاده می‌کنیم و فعلاً کاری به پیاده‌سازی‌های عملی نداریم. سرعت 6 گیگابیت در ثانیه، سرعت بسیار خوبی است و برای کامپیوترهای مدرن و نرم‌افزارهای سنگین و انواع بازی‌های جدید، مناسب است. چنین سرعتی می‌تواند زمان بالا آمدن کامپیوتر را به زیر 5 ثانیه برساند.

اس اس دی PCIe چیست؟

 

از سوی دیگر، درگاه‌های PCIe -همان شیارهایی روی مادربورد که برای نصب کارت گرافیک و کارت‌های سخت‌افزاری دیگر به کار می‌رود- کانال بسیار قدرت‌مندتری است. این کانال می‌تواند سرعت 15.75 گیگابیت بر ثانیه را برای انتقال اطلاعات فراهم کند که از دو برابر سرعت تئوری SATA III هم بیشتر است. البته این سرعت سرگیجه‌آور، سرعتی تئوریک است و در عمل نمی‌شود به آن رسید. در هر حال تولیدکنندگان PCIe سرعت بسیار بالایی بین 1.5 تا 3 گیگابیت بر ثانیه را به عنوان سرعت انتقال اطلاعات محصول‌شان ذکر می‌کنند که در مقایسه با سرعت اس‌اس‌دی‌های معمولی، سرعت بالاتری است. برای اس‌اس‌دی‌های عادی، اغلب سرعت 550 مگابایت بر ثانیه به عنوان سرعت خواندن ذکر می‌شود (و سرعت نوشتن اطلاعات روی اس‌اس‌دی معمولاً کمی پایین‌تر است.)

این عدد‌ها برای مدل‌ها و پیکربندی‌های مختلف اس‌اس‌دی‌ها فرق می‌کند، امّا در کل مشخص است که (در تئوری) اس‌اس‌دی‌های PCIe سرعت بالاتری در مقایسه با اس‌اس‌دی‌های معمولی دارند و اس‌اس‌دی‌های معمولی فاصله‌ی چندانی تا رسیدن به حداکثر ظرفیت کانال SATA III ندارند. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که گام بعدی در صنعت حافظه‌های ذخیره‌سازی، حرکت به سوی اس‌اس‌دی‌های PCIe باشد.

در حال حاضر اس‌اس‌دی‌های PCIe پدیده‌ی نوظهوری هستند که در مقایسه با اس‌اس‌دی‌های معمولی قیمت بالاتری دارند. احتمالاً در چند سال آینده اس‌اس‌دی‌های معمولی همچنان به گسترش ادامه خواهند داد و تولیدکنندگانی مانند ای‌دیتا به بهینه‌سازی هرچه بیشتر این نوع درایوهای ذخیره‌سازی خواهند پرداخت. تا اینجای کار اس‌اس‌دی‌های فعلی برای کاربردهای روزانه‌ی کاربران مدرن، بهترین انتخاب اند.

 

اس‌اس‌دی‌های PCIe ای‌دیتا

ای‌دیتا به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه‌ی تولید و توسعه‌ی حافظه‌های ذخیره‌سازی، حساب ویژه‌ای روی اس‌اس‌دی‌های PCIe باز کرده است. ای‌دیتا در نمایشگاه CES امسال، در کنار محصولات و دستاوردهای جدید دیگرش، نسل تازه‌ای از اس‌اس‌دی‌های PCIe را به نمایش گذاشت که سرعت آن به 32 گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. قرار است به زودی ای‌دیتا این نوع اس‌اس‌دی‌ها را روانه‌ی بازار کند.

فناوری به کار رفته در این نوع حافظه‌های ذخیره‌سازی، امکانِ تولید اس‌اس‌دی‌هایی با ظرفیت بالاتر از 2 ترابایت را هم فراهم می‌کند. سرعت این نوع خاص از اس‌اس‌دی‌های ای‌دیتا نیز به 2900 مگابایت بر ثانیه در خواندن و 1300 مگابایت بر ثانیه در نوشتن اطلاعات می‌رسد.

در آینده درباره‌ی این دستاورد ای‌دیتا بیشتر خواهیم گفت.

 

نظر شما چیست؟ آیا شما تجربه‌ی کار با درایو‌های SSD را دارید؟ اس‌اس‌دی‌های PCIe چطور؟

 

تهیه شده در آونگ با استفاده از howtogeek

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید