چگونه آدرس آی‌پی و آدرس مک دستگاه‌های مختلف را پیدا کنیم؟

هر دستگاهی که به یک شبکه وصل شده باشد -لپ‌تاپ، پی‌سی، گوشی هوشمند، تبلت و هر دستگاه دیگری- یک آدرس آی‌پی (IP address) و یک آدرس مک (MAC address) منحصر به فرد دارد. به دلیل مختلف ممکن است به این آدرس‌ها و مشخّصات دیگر شبکه نیاز داشته باشید، بنابراین باید بدانید که چگونه می‌شود به این مشخّصات دسترسی داشت. همراه آونگ باشید تا راه دسترسی به این مشخّصات را با هم مرور کنیم.

دقّت داشته باشید که در اینجا روش دسترسی به آی‌پی اختصاصی دستگاه‌ها در شبکه‌های محلّی را مرور خواهیم کرد، آی‌پی عمومی یا آی‌پی اینترنت‌تان داستان دیگری دارد که ما در این مقاله با آن کاری نداریم.

 

ویندوز 10

در ویندوز 10 دسترسی به مشخّصات شبکه ساده‌تر و سریع‌تر از نسخه‌های قبلی ویندوز شده است. کافی است در قسمت نوتیفیکیشن‌های ویندوز (پایین و سمت راست صفحه)، روی آیکون وای‌فای کلیک کنید و بعد روی گزینه‌ی Network Settings کلیک نمایید.

پیدا کردن آدرس آی پی در ویندوز

 

در پنجره‌ای که باز می‌شود، روی گزینه‌ی Advanced Options کلیک کنید. (می‌توانید از این مسیر هم به این قسمت دسترسی داشته باشید: در قسمت تنظیمات یا Settings به بخش Network & Internet و از آن به Wi-Fi بروید.) در این قسمت به پایین اسکرول کنید و در قسمت Properties مشخّصات شبکه را ببینید.

ximg_567366910eecf.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.68ZOTaK_f_

 

ویندوز 7، 8، 8.1 (و 10)

این اطّلاعات را می‌توانید به روش سنّتی هم به دست بیاورید. (این روش در ویندوز 10 هم جواب می‌دهد.)

در این روش، ابتدا وارد کنترل پنل شوید و در کنترل پنل، وارد Network and Sharing Center شوید. در این قسمت و در ستون سمت چپ، روی گزینه‌ی Change adapter settings کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید اتّصال (یا کانِکشن) شبکه‌تان را ببینید. روی آن راست کلیک کنید و از منویی که باز می‌شود گزینه‌ی Status را انتخاب نمایید. با این کار پنجره‌ی کوچکی باز خواهد شد که باید در آن روی دکمه‌ی Details کلیک کنید تا تمام اطّلاعات و جزئیات مورد نظرتان را ببینید.

ximg_567366c150b13.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.C_qmGU0CxI

 

برای دیدن این اطّلاعات یک روش بسیار سنّتی‌تر هم وجود دارد. کافی است پنجره‌ی خط فرمان Command Prompt را باز و دستور زیر را در آن اجرا کنید:

Ipconfig

ximg_567366e4e2825.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.kLS9QEGjuR

 

سیستم عامل مک یا Mac OS X

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای به دست آوردن این مشخّصات در سیستم عامل مک این است که دکمه‌ی Option روی کی‌بورد را بگیرید و روی آیکون Wi-Fi در نوار منو (نوار بالایی صفحه) کلیک کنید. در منویی که باز می‌شود می‌توانید آدرس مک (که در برابر واژه‌ی Address به نمایش درآمده)، آدرس آی‌پی (که در برابر عبارت IP Address به نمایش درآمده) و مشخّصات دیگر شبکه‌تان را ببینید.

پیدا کردن آی پی در سیستم عامل مک او اس

 

برای دیدن این اطّلاعات روش دیگری هم وجود دارد. روی منوی اپل در نوار بالای صفحه کلیک کنید، گزینه‌ی System Preferences را انتخاب کنید، روی آیکون Network کلیک نمایید، وارد network connection شوید، روی Advanced کلیک کنید و به تب TCP/IP بروید. آدرس مک را هم می‌توانید در تب Hardware ببینید.

ximg_56735b5ce8a6d.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Mtp_0IV-yK

 

پیدا کردن آدرس آی‌پی در آیفون و آیپد

برای دیدن آدرس آی‌پی در آیفون، آیپد یا آی‌پاد تاچ (که از سیستم عامل iOS استفاده می‌کنند)، ابتدا وارد اپ Settings شوید. در این قسمت در قسمت بالا و سمت چپ روی Wi-Fi تپ کنید و سپس روی آیکون i مربوط به شبکه‌ای که به آن وصلید، تپ کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانید آدرس آی‌پی و مشخّصات دیگر شبکه را ببینید.

ximg_56735b8560cc8.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.B22LAwJj3E

 

برای دیدن آدرس مک، به قسمت General (در تنظیمات) بروید و روی گزینه‌ی About تپ کنید. به پایین اسکرول کنید تا به Wi-Fi Address برسید. این همان آدرس مک است.

ximg_56735bad60a3b.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.1f6qEdzk3x

 

پیدا کردن آدرس آی‌پی در اندروید

در اندروید هم می‌توانید این اطّلاعات را در اپ Settings ببینید. وارد تنظیمات یا Settings شوید و به قسمت Wireless & network بروید و روی گزینه‌ی Wi-Fi تپ کنید. دکمه‌ی منو را تپ کنید و در منویی که باز می‌شود، وارد بخش Advanced شوید. در پایین صفحه‌ای که باز می‌شود، آدرس آی‌پی و آدرس مک را خواهید یافت.

ximg_567362d792f3c.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.h0eV0qqvb2

 

توجّه داشته باشید که اندروید روی دستگاه‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. روش بالا از روی منوهای نکسوس 7 و اندروید مارشملو نوشته شده است، امّا به راحتی می‌توانید این گزینه‌ها را در دستگاه‌های اندرویدی دیگر نیز بیابید.

 

روش پیدا کردن آی‌پی در لینوکس

در یک سیستم عامل لینوکس مدرن، می‌توان به راحتی به این اطّلاعات از طریق قسمت نوتیفیکیشن‌ها دسترسی داشت. آیکون شبکه را پیدا کنید، روی آن کلیک نمایید و گزینه‌ی Connection Information را انتخاب کنید. پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توانید آدرس آی‌پی و آدرس مک را در آن ببینید. (در لینوکس hardware address همان آدرس مک است).

می‌توانید از طریق ترمینال هم به این اطّلاعات دسترسی داشته باشید. کافی است فرمان ipconfig را در ترمینال اجرا کنید. در تصویر زیر، اطلاعاتی که در قسمت eth0 به نمایش درآمده، همان اطّلاعاتی است که به دنبالش هستیم.

ximg_567358ef777ac.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.svbvGhHudS

 

فرایند کلی برای دیدن آدرس آی‌پی در دستگاه‌های دیگر (مانند کنسول‌های بازی و ست‌تاپ باکس‌ها) هم به همین منوال است. یعنی باید به منوی تنظیمات یا Settings بروید، بخش Status را پیدا کنید و وارد قسمت Network یا About شوید و در آنجا دنبال مشخّصات شبکه بگردید.

 

منبع: howtogeek

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید