چگونه در ویندوز یک پارتیشن جدید روی هارد بسازیم؟

چگونه در ویندوز یک پارتیشن جدید روی هارد بسازیم؟

ویندوز در حالت عادی تنها یک پارتیشن روی هارد ایجاد می‌کند. اما می‌توانید در صورت نیاز می‌توانید یک یا چند پارتیشن دیگر روی هارد درست کنید و اطلاعات و فایل‌های شخصی‌تان را روی درایوی جدا از درایو سیستم عامل ذخیره نمایید. انجام چنین کاری این فایده را دارد که هر وقت بخواهید سیستم عامل‌تان را عوض کنید یا ویندوزتان را دوباره نصب کنید، دیگر لازم نیست همه‌ی هاردتان را فُرمت کنید و فقط کافی است درایو سیستم عامل را پاک کنید و درایو فایل‌های معمولی (مثلا درایو D) را دست نخورده بگذارید. در ادامه با آونگ باشید.

ساختن پارتیشن جدید در هنگام نصب ویندوز

برای ایجاد یک پارتیشن جدید در هنگام نصب ویندوز 7 یا 8، باید گزینه‌ی Custom Installation را انتخاب نمایید. باید مراحل نصب را انجام بدهید تا به مرحله‌ای برسید که از شما بپرسد Which type of installation do you want و در این مرحله روی Custom option کلیک کنید.

1

در مرحله‌ی بعدی روی گزینه‌ی Drive options – advanced کلیک کنید.

2
در این مرحله می‌توانید با کلیک کردن روی گزینه‌ی New و وارد کردن حجم مورد نظرتان، یک یا چند پارتیشن جدید بسازید. بعد از آن‌که کارتان با پارتیشن‌سازی تمام شد، یکی از پارتیشن‌ها را برای نصب ویندوز انتخاب و روی گزینه‌ی Next کلیک کنید و به نصب کردن ویندوز ادامه بدهید.

پارتیشن بندی هارد

پارتیشن بندی بعد از نصب ویندوز

خب، فرض کنیم ویندوزتان را نصب کرده‌اید و حالا می‌خواهید کار پارتیشن‌بندی را انجام بدهید. برای انجام این کار باید از ابزار Disk Management استفاده کنید. در ویندوز هشت می‌توانید از کلید ترکیبی Windows + X ابزار Disk Management را اجرا نمایید. همین‌طور می‌توانید در قسمت پایین و سمت چپ صفحه راست کلیک کنید و گزینه‌ی Disk Management را انتخاب کنید. در ویندوز 7 بعد از فشردن دکمه‌ی استارت روی کی‌بورد، عبارت manage disks را در قسمت جست‌وجو تایپ کنید و بعد اینتر بزنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در محیط Disk Management روی درایو C راست کلیک و سپس گزینه‌ی Shrink Volume را انتخاب کنید.

هشدار: پیش از آن‌که پارتیشن‌های هاردتان را دست‌کاری نمایید، مطمان باشید که از همه‌ی فایل‌های مهم‌تان پشتیبان‌گیری کرده‌اید.

5

در این مرحله باید مشخص کنید چه مقدار فضا می‌خواهید از این درایو جدا کنید. در قسمت Enter the amount of space to shrink، مقدار فضایی را که می‌خواهید، به مگابایت وارد کنید. مثلا اگر می‌خواهید 100 گیگابایت از درایو موجود را کم کنید، عدد 102400 را وارد نمایید. سپس روی دکمه‌ی Shrink کلیک کنید.

باید دقت کنید که مقدار فضایی که مشخص می‌کنید، باید کمتر از فضای خالی درایو جاری باشد. اگر این درایو تنها 20 گیگابایت فضای خالی داشته باشد، نمی‌توانید بیشتر از 20 گیگابایت از آن جدا کنید. اگر می‌خواهید بیشتر از 20 گیگابایت از این درایو جدا کنید، فایل‌هاتان را به صورت موقت از روی این درایو خالی کنید و فضای خالی مورد نظرتان را روی هارد ایجاد نمایید.

6

در مرحله‌ی بعدی باید روی قسمتی که با کلمه‌ی Unallocated مشخص شده، راست کلیک کنید و گزینه‌ی New Simple Volume را انتخاب نمایید تا بتوانید از این فضای خام، یک یا چند پارتیشن جدید بسازید.

7

در این مرحله یک پنجره‌ی ویزارد باز می‌شود که با چند بار Next زدن، پارتیشن جدیدتان ساخته و آماده به کار می‌شود.

8دقت کنید که با استفاده از این ویزارد می‌توانید حرف انگلیسی مربوط به پارتیشن جدید را هم مشخص کنید. البته خود ویندوز به صورت پیش‌فرض این کار را انجام می‌دهد و شما اگر بخواهید می‌توانید آن را تغییر بدهید.

این نوشته را هم بخوانید: مهم‌ترین چیزهایی که باید درباره پارتیشن بندی هارد بدانیم 

 

منبع: [howtogeek]

 

3 پاسخ
  1. hbk11040@yahoo.com
    hbk11040@yahoo.com گفته:

    سلام.برای دفعه اول برا کسی که تا حالا ویندوز نصب نکرده پارتیشن بندی و اینجور مسائل بار اول نمیشه ویندوزم را به 10 ارتقا بدم.مشکلیه از راه معمولی نصب وینوز 10 پیش برم یا نه؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید