کارهایی که نباید با درایوهای اس‌اس‌دی بکنیم - درایوهای اس اس دی

کارهایی که نباید با درایوهای اس اس دی بکنیم (بخش اول)

درایوهای اس اس دی یا درایوهای حالت جامد (Solid State Drive یا به اختصار SSD) با درایوهای مکانیکی یا همان هاردهای معمولی تفاوت دارند. برای همین برای استفاده از آنها نیز باید نکاتی را رعایت کرد.
سیستم عامل‌ها درایو‌های جامد را درست مانند هاردهای معمولی نشان می‌دهند، اما طرز کار این دو خانواده از حافظه‌های ذخیره‌سازی با هم تفاوت دارد. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، در ادامه همراه آونگ باشید تا بخش اول این مطلب را با هم بخوانیم.

SSD را دفرگ نکنید

درایوهای جامد را نباید دفرگ (Defrag) کنید. تعداد دفعات نوشتن اطلاعات روی سکتورهای ذخیره‌ی اطلاعات در اس اس دی‌ها محدود است. معمولا هرچه درایو SSD ارزان‌تر باشد، تعداد دفعات نوشتن اطلاعات در این سکتورها پایین‌تر است. دفرگ کردن SSD باعث جابه‌جایی زیاد فایل‌ها و اطلاعات موجود می‌شود. و این یعنی روی بسیاری از سکتورهای SSD چندین بار عملیات نوشتن اطلاعات انجام می‌شود.
دیگر اینکه دفرگ کردن درایوهای جامد تاثیر زیادی در سرعت آنها نخواهد گذاشت. در درایوهای مکانیکی، دفرگ کردن اثر مثبت دارد زیرا در این نوع حافظه‌های ذخیره‌سازی، هد خواندن اطلاعات باید بین صفحه‌های مغناطیسی حرکت کند تا بتواند اطلاعات مورد نظر را بخواند. اگر اطلاعات یک فایل در بخش‌های مختلفی از هارد ذخیره شده باشد، هد هارد باید به همه‌ی این بخش‌ها سرک بکشد و تمام جزئیات و اطلاعات فایل مورد نظر را جمع کند. در صورتی که اگر اطلاعات فایل در یک قسمت هارد ذخیره شده باشد، لازم نیست هد هارد حرکت زیادی بکند و در نتیجه سرعت خواندن اطلاعات بالاتر می‌رود.
در درایوهای SSD حرکت مکانیکی وجود ندارد. درایو SSD می‌تواند به سادگی اطلاعات را از هر سکتوری که لازم باشد بخواند. در اصل، درایوهای جامد طوری طراحی شده‌اند که اطلاعات را به صورت یکسان در قسمت‌های مختلف درایو پخش کنند تا استهلاک ناشی از استفاده‌ی زیاد بین همه‌ی بخش‌ها به نسبت مساوی تقسیم شود. اگر از یک قسمت از درایو بیش از اندازه استفاده شود، ممکن است آن قسمت درایو زودتر از بقیه‌ی قسمت‌ها خراب شود. به همین دلیل عملیات خواندن و نوشتن، در تمام درایو تقسیم می‌شود.

نگران باقی ماندن اطلاعات پس از پاک کردن فایل‌ها نباشید

کارهایی که نباید با درایوهای اس‌اس‌دی بکنیم - اس‌اس‌دی ای دیتا

زمانی که با حافظه‌های ذخیره‌سازی مکانیکی، یا همان هاردهای معمولی کار می‌کنید و فایل‌هایی را از روی آن پاک می‌کنید، آن قسمت از هارد که فایل‌ها روی آن ذخیره شده، به عنوان فضای خالی برچسب‌گذاری می‌شود. به عبارت دیگر آن قسمت از هارد واقعا پاک نمی‌شود و ممکن است بشود با تکنیک‌ها و نرم‌افزارهای خاصی آن اطلاعات را بازیابی کرد. به همین دلیل وقتی کامپیوتر قدیمی‌تان را می‌فروشید و نگران اطلاعات این فضاهای خالی هستید، بهتر است فضای هاردتان را با فایل‌های به درد نخور پُر کنید تا خیال‌تان راحت شود بعد از نوشته شدن این اطلاعات روی فضاهای خالی، اطلاعات احتمالا موجود در آن قسمت‌ها با این اطلاعات به درد نخور جایگزین شده است.
اما اگر درایو SSD دارید و از سیستم عاملی استفاده می‌کنید که از فرمان TRIM پشتیبانی می‌کند –ویندوز 7 و بالاتر، سیستم عامل مک OS X از نسخه‌ی 10.6.8 به بعد و توزیع‌های لینوکسی که در سه یا چهار سال اخیر منتشر شده‌اند- لازم نیست نگران اطلاعات موجود در فضای خالی درایو خود باشید. وقتی از درایو SSD استفاده می‌کنید و سیستم شما از فرمان تریم پشتیبانی می‌کند، با صادر کردن پاک شدن یک فایل، سیستم عامل به درایو SSD اطلاع می‌دهد که آن فایل با فرمان TRIM پاکش شده است و بلافاصله تمام اطلاعات مربوط به آن فایل از روی درایو پاک می‌شود.
به این نکته هم توجه کنید که بعضی از SSDهای اولیه از فرمان تریم پشتیبانی نمی‌کنند. اما اگر به تازگی درایو SSD خریده‌اید، به احتمال زیاد درایو شما از این فرمان پشتیبانی می‌کند. برای آن‌که مطمان شوید بهتر است مشخصات روی جعبه‌ی درایو‌تان را با دقت بخوانید.

از ویندوز ویستا و XP استفاده نکنید

Reuse_old_PC_

اگر روی کامپیوترتان درایو SSD دارید، باید از سیستم عامل‌های جدید استفاده کنید. به عبارت دیگر نباید از نسخه‌های قدیمی ویندوز مثل ویندوز XP و ویندوز ویستا استفاده کنید. هیچ کدام از این سیستم عامل‌ها از فرمان تریم پشتیبانی نمی‌کنند. در این سیستم عامل‌ها وقتی فرمان پاک شدن فایلی را صادر می‌کنید، سیستم عامل نمی‌تواند فرمان تریم را به درایو بفرستد و در نتیجه اطلاعات مربوط به آن فایل روی درایو باقی خواهد ماند. این موضوع می‌تواند باعث پایین آمدن سرعت کامپیوتر شما شود. زیرا وقتی سیستم تلاش می‌کند در آن بخش‌هایی که قبلا اطلاعات وجود داشته، اطلاعات جدیدی را بنویسد، ابتدا باید فایل‌های قبلی را پاک کند و بعد عملیات نوشتن را انجام دهد.
به همین دلیل هم هست که نباید فرمان TRIM را در ویندوز 7 و سیستم عامل‌های دیگر غیر فعال کنید. در این سیستم عامل‌ها این فرمان به صورت پیش‌فرض فعال است، بگذارید همان طور بماند.

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] از حافظه‌های ذخیره‌سازی با هم تفاوت دارد. پیش‌تر بخش اول مطلبی را در این مورد خواندیم. در ادامه با آونگ همراه باشید تا بخش دوم و پایانی این […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید