کارهایی که نباید با درایوهای اس اس دی بکنیم (بخش دوم)

درایوهای اس اس دی در مقایسه با هاردهای معمولی ظرفیت پایین‌تری دارند و قیمت آنها بالاتر است. البته مصرف انرژی پایین، سرعت بسیار بالا و صدای کم باعث محبوبیت روز افزون این درایوها شده است. سیستم عامل‌ها درایو‌های جامد را درست مانند هاردهای معمولی نشان می‌دهند، اما طرز کار این دو خانواده از حافظه‌های ذخیره‌سازی با هم تفاوت دارد. پیش‌تر بخش اول مطلبی را در این مورد خواندیم. در ادامه با آونگ همراه باشید تا بخش دوم و پایانی این مطلب را نیز با هم مرور کنیم.

درایو‌های اس اس دی را پُر نکنید

اگر از درایو اس اس دی استفاده می‌کنید، همیشه باید مقداری از فضای آن را خالی نگه دارید. در غیر این صورت سرعت درایو شما به طرز بدی پایین خواهد آمد. دلیل این موضوع بسیار ساده است.
زمانی که درایو اس اس دی فضای خالی زیادی داشته باشد، در واقع بلوک‌های خالی بسیاری دارد. در چنین حالتی وقتی بخواهید فایلی را روی آن ذخیره کنید، اطلاعات مربوط به فایل شما در بلوک‌های خالی ذخیره می‌شود. اگر اس‌اس‌دی شما فضای خالی کمی داشته باشد، بسیاری از بلوک‌های آن نیمه‌پُر است و وقتی که بخواهید فایلی را روی آن ذخیره کنید، درایو شما ابتدا باید بلوک‌های نیمه‌پُر را بخواند و کَش کند، این بلوک‌ها را بر اساس اطلاعات جدید بازآرایی کند و سپس فایل مورد نظر و اطلاعات کَش شده را دوباره روی درایو بنویسد. هر بار که فایل جدیدی روی اس‌اس‌دی ذخیره می‌شود، باید این فرایند تکرار شود. به بیان دیگر نوشتن در بلوک‌های خالی بسیار سریع‌تر است از انجام همین عملیات روی درایوی که بسیاری از بلوک‌های آن نیمه پُر است.
به طور کلی با توجه به بنچ‌مارک‌های اس‌اس‌دی‌ها می‌توان گفت بهتر است همواره 25 درصد از فضای درایو اس‌اس‌دی خالی بماند تا سرعت و عملکرد آن افت چشم‌گیری نداشته باشد. به این ترتیب اگر تنها از 75 درصد فضای درایو اس‌اس‌دی خود استفاده می‌کنید، جای نگرانی نیست و کارایی درایو شما نباید مشکلی داشته باشد.

انتخاب SSD
البته نباید از این نکته هم غافل شویم که تکنولوژی همیشه دارد پیشرفت می‌کند و در این مورد هم مدل‌های جدید اس‌اس‌دی مشکل کُند شدن در صورت پُر شدن را ندارند. همان‌طور که پیش از این نیز در آونگ خوانده‌ایم، مشکل کُند شدن درایو اس اس دی در صورت پُر شدن به نوع کنترلر درایو بستگی مستقیم دارد. در حال حاضر مدل ADATA SP920 کنترلری دارد که این مشکل را حل کرده است و می‌توان از تمام ظرفیت حافظه‌ی آن استفاده کرد.

روی اس‌اس‌دی‌ها دائما ننویسید

برای بالا بردن طول عمر مفید درایو اس‌اس‌دی‌تان باید تلاش کنید تا جایی که می‌شود عملیات نوشتن یا ذخیره‌ی اطلاعات روی آن را به حداقل برسانید. مثلا می‌توانید برنامه‌های کاربردی‌تان را طوری تنظیم کنید که فایل‌های موقت و لاگ‌های خود را در جای دیگری به جز درایو اس‌اس‌دی ذخیره کنند. برای این کار باید روی سیستم‌تان، علاوه بر درایو اس‌اس‌دی، یک هارد معمولی هم داشته باشید.

فایل‌های خیلی بزرگ روی اس‌اس‌دی ذخیره نکنید

راهنمای استفاده از درایوهای اس اس دی

درایوهای اس اس دی قیمتی بالاتر از قیمت هاردهای معمولی دارند و ظرفیت آن‌ها هم معمولا کمتر است. ما به خاطر سرعت بسیار بالا و مصرف انرژی پایین‌ترشان است که از آنها استفاده می‌کنیم. پس بهتر است در استفاده از این نوع درایو بهینه عمل کنیم. به عبارت دیگر بهتر است فایل‌های خیلی بزرگ و فایل‌هایی که هر روز با آنها سر و کار نداریم را روی اس‌اس‌دی خود ذخیره نکنیم. بهترین فایل‌ها برای ذخیره روی اس‌اس‌دی سیستم عامل، نرم‌افزارها، بازی‌ها و فایل‌های دیگری هستند که دائما به آنها مراجعه می‌کنیم.
ذخیره کردن فایل‌های صوتی و تصویری روی اس‌اس‌دی اصلا ایده‌ی خوبی نیست. این فایل‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند و سرعت زیاد درایو اس‌اس‌دی تاثیری در پخش آنها ندارد. پس بهتر است فولدر فیلم‌ها و موسیقی‌های خودتان را روی هارد معمولی ذخیره کنید. اگر از لپ‌تاپی استفاده می‌کنید که درایو اس‌اس‌دی دارد، به فکر خریدن یک هارد اکسترنال معمولی باشید. هاردهای معمولی همچنان قیمت پایین‌تری دارند و برای ذخیره فیلم و موسیقی ایده‌آل‌اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید